Hirdetés

Szakacsits Szabolcs: A finnek ugyanolyan paranoiásak, mint a magyarok, csak a finn ökoszisztémában megtanultak optimistának is lenni

A Tuxera alapítója szerint mi, magyarok azt tanultuk meg a történelmünkből, hogy bizalmatlannak és paranoiásnak kell lennünk ahhoz, hogy túléljünk, ami a startup-ökoszisztémában is kifejti a hatását. A finn és a magyar ökoszisztémát egyaránt jól ismerő angyal óvatosabb is lett, miután Magyarországra érkezett, de azt mondja, emiatt nem szomorkodik.

Az ökoszisztémának szóló eseményeken és a startupmédiában sok szót ejtünk a pozitív dolgokról: sikeres projektekről, a sikerhez vezető útról, lehetőségekről, tippekről. Mindezek mellett szerencsére már tudunk beszélni a fuck up sztorikról, az ökoszisztémában megjelenő egyenlőtlenségekről, a magyar startup– és médiapiac közel sem rózsás helyzetéről, valamint a felelősökről is. Vannak azonban témák, amik még 2024-ben is tabunak számítanak. Erről kérdeztük a Startup Safarin Szakacsits Szabolcs angyalbefektetőt, a Tuxera alapítóját.

+ + +

Szerinted ma a magyar startup-ökoszisztémában mi a legnagyobb tabutéma, amiről nem vagy csak félve merünk beszélni?

Talán nem annyira nyílt a magyar ökoszisztéma, mint egy nyugati társa. Nagy a bizalmi különbség itthon ahhoz képest, amit Finnországban tapasztaltam: nálunk sokkal óvatosabbak az emberek.

Amikor a finn ökoszisztémából ide jöttem, a finn hozzáállással kezdtem, és meg is égettem magam emiatt. Most már én is óvatosabb vagyok. Nem fektetek be például akkora összegeket egy projektbe.

 

Nem tartod szomorúnak, hogy még neked, aki egy hozott, követendő mentalitással lép be a magyar ökoszisztémba, sincs más lehetősége, mint ezt a mentalitását leépíteni?

Megmondom, miért nem tartom szomorúnak. Minden országnak, így Finnországnak és Magyarországnak is megvan a maga útja. Almát hasonlítunk össze körtével, ha ezeket összevetjük. Nem lehet az egyik utat egy az egyben átvenni, és a finn viszonyokat elvárni Magyarországon. Inkább igazodni kell a helyi adottságokhoz. Megtanultam, hogy most óvatosabbnak kell lennem, de ez nem jelenti, hogy 10-20 év múlva is ugyanolyan óvatosnak kell majd lenni. Megvan a saját, magyar utunk, amihez igazodni kell, és dolgozni azon, hogy jobbá tegyük a magyar ökoszisztémát.

 

Miben nyilvánul meg a bizalmatlanság a magyar ökoszisztémában?

A bizalmatlanság nemcsak a startup-ökoszisztémát, az egész magyar társadalmat jellemzi. Például még mindig az a mentalitás, hogy ha szolgáltatást veszel, akkor szívességet teszel a szolgáltatónak. Nem a szolgáltató van a vásárlóért, hanem a vásárló a szolgáltatóért.

 

Másképp kérdezem: miben mutatkozik meg a finneknél, hogy náluk magasabb a bizalmi szint? Könnyebben beszélnek az alapítók az ötleteikről? Könnyebben fektetnek be a befektetők, és mondják el ennek a részleteit?

Megnyilvánul például abban, hogy a finn startupok nagyobb befektetési összegeket kapnak. 

 

Miért alakult ki úgy, hogy a magyar ökoszisztémában és társadalomban ekkora a bizalmatlanság?

Valószínűleg a magyar azt tanulta meg a történelméből, hogy jobb bizalmatlannak lenni. Paranoidnak kell lennünk ahhoz, hogy túléljünk. Ajánlom ennek kapcsán Andy Grove, az Intel alapítójának és korábbi CEO-jának könyvét, amit Only the Paranoid Survive címmel jelentetett meg. 

A paranoia alól a finnek sem kivételek, csak ők már megtanulták, hogy a paranoia mellett optimistának is kell lenni, amire lehet bizalmat építeni. Ha az ember folyamatosan bizalmatlan, nagyon nehéz előre haladni.

 

Mit nyerne az ökoszisztéma, ha nagyobb bizalom alakulna ki a szereplők között?

Hatékonyságot. Több értéket tudnánk teremteni, és könnyebben el tudnánk érni a céljainkat.

NYITÓKÉP: Szakacsits Szabolcs a 2024. évi Startup Safari 0. napján. Forrás: Tőkeportál

Fetter István: Arra nevelnek minket, hogy ne kérdőjelezzük meg a status quo-t, és ne csináljunk új dolgokat

A CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint részben ebből a kulturális szemléletből vezethető le, hogy nem akarunk vállalkozni, ha meg vállalkozunk, akkor félünk a kudarctól, és a kudarcok elveszik a kedvünket a további vállalkozástól.

Bővebben

Nemzetközi akcelerátorprogramban dolgozhatsz együtt piacvezető vállalatokkal

Az MIT partnerségével létrehozott akcelerátorprogram, a StartSmart CEE célja, hogy támogassa a közép-kelet-európai régió startupjait abban, hogy ötleteiket validálják, és innovációjukkal nemzetközi piacra lépjenek. Ennek során olyan iparági kulcsszereplőkkel dolgozhatnak együtt a startupok, mint a a Warner Bros., a Rossmann vagy a CVC Capital Partners. Mutatjuk a részleteket.

Bővebben

Tisztítaná az ökoszisztémát, ha tudnánk, hogy a befektetők hogyan jönnek ki a deal-ekből – de ki lehet ezt deríteni egyáltalán ?

Balogh Petya szerint nagy szükség lenne arra, hogy ne csak zárt ajtók mögött beszéljünk arról, hogy vannak jobb és rosszabb befektetők, és minőségi javulást érnénk el azzal, ha tételesen látnánk, hogy melyik befektető milyen deal-eket kötött, és azokból hogyan jöttek ki. Györkő Zoltán szerint azonban egy ilyen kimutatást nagyon nehéz lenne alátámasztott információkkal kivitelezni.

Bővebben

Mezőgazdasági és élelmiszeripari kihívásokra fiatal fejlesztők javaslatait várja a NAK TechLab

A NAK TechLab agrár startup programja a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban fellelhető kihívásokat térképezi fel, melyre fiatal fejlesztők, startupok, valamint kutatók megoldási javaslatait keresik. A programba bevont piaci szereplők garantálják, hogy piacfókuszú, a gazdálkodókat érdemben érintő szolgáltatások és termékek kerüljenek kidolgozásra.

Bővebben

Sok óvodánk van a startupoknak, de egyetemi szinten már alig tanítjuk őket

A STRT inkubációs programjának vezetője szerint a tehetségek jó része ma nem a magyar startupvilágba tartanak, és akik mégis belépnek az itthoni ökoszisztémába, azok is sokszor kóvályognak az ugyanazt az alaptudást kínáló programok között. „Egyetemi” szintű startuptudást transzferelni viszont akkor lehetne, ha ezek a programok egymásra épülve segítenék a startupokat a következő szintre jutásban.

Bővebben

Hogyan építs lokális ökoszisztémát? A Nagyváradi Tech Hub példáján keresztül bemutatjuk

A romániai Nagyvárad történelmi okokból sokáig az olyan üzleti és IT fellegvárak, mint Bukarest vagy Kolozsvár árnyékában volt kénytelen élni. Ezen a helyi gazdasági szereplők a városvezetéssel összefogva próbálnak változtatni, és feltenni Nagyváradot a térképre. Ennek érdekében a politika nem rest megfogadni azt, amit a tőlük független szakemberek mondanak, és támogatni projektjeiket. A Nagyváradi Tech

Bővebben

Amíg nem sikerül skálázni az újságírók számát, addig a média kihagyott ziccer marad a startup-ökoszisztéma számára

Nagy szükség lenne egy virágzó, plurális médiakörnyezetre a startupvilágban, ami tisztítani tudja az ökoszisztémát, és ami rendszerszinten képes betölteni az ökoszisztéma fejlesztését szolgáló funkciók sokaságát. A közéletben az újságírók képesek ilyesfajta hatást elérni – csak az ottani piac éppenséggel nem kong úgy az ürességtől, mint a startupmédia.

Bővebben