Hirdetés

Tisztítaná az ökoszisztémát, ha tudnánk, hogy a befektetők hogyan jönnek ki a deal-ekből – de ki lehet ezt deríteni egyáltalán ?

Balogh Petya szerint nagy szükség lenne arra, hogy ne csak zárt ajtók mögött beszéljünk arról, hogy vannak jobb és rosszabb befektetők, és minőségi javulást érnénk el azzal, ha tételesen látnánk, hogy melyik befektető milyen deal-eket kötött, és azokból hogyan jöttek ki. Györkő Zoltán szerint azonban egy ilyen kimutatást nagyon nehéz lenne alátámasztott információkkal kivitelezni.

Az ökoszisztémának szóló eseményeken és a startupmédiában sok szót ejtünk a pozitív dolgokról: sikeres projektekről, a sikerhez vezető útról, lehetőségekről, tippekről. Mindezek mellett szerencsére már tudunk beszélni a fuck up sztorikról, az ökoszisztémában megjelenő egyenlőtlenségekről, a magyar startup– és médiapiac közel sem rózsás helyzetéről, valamint a felelősökről is. Vannak azonban témák, amik még 2024-ben is tabunak számítanak. Erről kérdeztük a Startup Safarin Balogh Petyát, a STRT Holding CEO-ját, illetve Györkő Zoltánt, a Startup Hungary felügyelőbizottsági tagját és a Balabit egykori vezérigazgatóját.

+ + +

Szerintetek ma mi a legnagyobb tabu, amit nem beszélünk ki a magyar startup-ökoszisztémában?

Györkő Zoltán: Szerintem nincs olyan téma, amit ne mernénk érinteni.

Balogh Petya:

Szerintem van: az, hogy nem minden befektető egyforma. Vannak cégek, akikkel a piacon több a rossz, és vannak, akikkel több a jó tapasztalat.

Erről zárt ajtók mögött persze megy a susmus, de nem tesszük ki az asztalra, és emiatt nincs arról térképünk, hogy kitől mi várható.

 

Miért baj ez?

BP: Mert nem, vagy lassabban megy végbe az a piaci rendeződés, hogy aki kevésbé jó befektető, az kevésbé jusson projektekhez. Voltak már ebből csúnya balesetek az ökoszisztémában.

GYZ: Szubjektív az, hogy ki a rossz befektető. Ha valakire azt mondom, hogy ő jobb, mint a másik, a másik meg fog sértődni, hogy ezt miért mondom.

BP: Persze, de attól ez még tabutéma, amiről nem beszél senki.

 

Miért nem?

BP: Mert senki nem keresi a konfliktust, senki nem akar ellenségeket. Mert nem lehet tudni, hogy az, akiről te rosszat mondtál, hol fog felbukkanni újra.

 

De ez gyengíti az ökoszisztéma immunrendszerét.

BP: A probléma ott van, hogy manapság minden dealt titoktartási szerződések védenek. Ha egy alapítót megszivat egy befektető, ki se állhat ezzel a nyilvánosság elé. Emellett az is igaz, amit Zoli mond: az, hogy ki milyen, sosem fekete vagy fehér.

De engem azért érdekelne egy olyan statisztika, amiben látszik minden elérhető befektető minden befektetése, és hogy ezekből hogyan jöttek ki, pluszosan vagy mínuszosan. Egy ilyen térkép biztosan tisztítaná az ökoszisztémát, és minőségi javulást érnénk el vele.

GYZ: A Startup Hungary oldaláról azt látjuk, hogy egy ilyen tényszerű statisztikát készíteni nagyon nehéz lenne. De az ökoszisztéma tisztításához nemcsak ezzel lehet hozzájárulni: lassan eljutunk odáig, hogy publikáljuk a Startup Estonia-hoz hasonlóan azokat a template-eket, amik például az egyes típusú befektetésekre egységesen alkalmazhatóak. Ez nem jelenti, hogy ne lehetne ezeket a dokumentumokat a lokális viszonyokra szabni, de lenne már egy jó közös kiindulási alapunk ehhez.

 

A befektetői körképet, amit említettél, meg is próbálta csinálni a Startup Hungary? Belekezdtetek, és a tapasztalatok alapján mondod, hogy ez nagyon nehéz lenne?

GYZ: Nem kezdtünk ebbe bele, csak végiggondoltuk, hogy ezt meg lehetne-e csinálni. És arra jutottunk, hogy

ezt nagyon nehéz lenne objektíven, alátámasztott információkkal kivitelezni – egyszerűen azért, mert nem állnak rendelkezésre az információk. Nem fogod megkapni a term sheeteket, a befektetési szerződéseket…

BP: De egy szubjektív körkép is sokat segítene. 

GYZ: Lehetne, csak honnan fogod tudni, hogy egy ilyen szubjektív felmérésben nem sértett emberek fogják dobálni a sarat? Eleve kit kérdezel meg? Aki sikeres lett az adott VC-vel, vagy aki elbukott vele?

BP: Mindenkit. A STRT szívesen be is szállna egy olyan projekt finanszírozásába, ami segíti a tisztánlátást a befektetői piacon. 

GYZ: Köszönjük, el fogunk gondolkozni azon, hogy mit lehet ezzel a problémával kezdeni.

NYITÓKÉP: Balogh Petya és Györkő Zoltán az OXOCoffeeBreak podcast beszélgetésében a Startup Safari keretében. Forrás: Startup Safari

Fetter István: Arra nevelnek minket, hogy ne kérdőjelezzük meg a status quo-t, és ne csináljunk új dolgokat

A CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint részben ebből a kulturális szemléletből vezethető le, hogy nem akarunk vállalkozni, ha meg vállalkozunk, akkor félünk a kudarctól, és a kudarcok elveszik a kedvünket a további vállalkozástól.

Bővebben

Nemzetközi akcelerátorprogramban dolgozhatsz együtt piacvezető vállalatokkal

Az MIT partnerségével létrehozott akcelerátorprogram, a StartSmart CEE célja, hogy támogassa a közép-kelet-európai régió startupjait abban, hogy ötleteiket validálják, és innovációjukkal nemzetközi piacra lépjenek. Ennek során olyan iparági kulcsszereplőkkel dolgozhatnak együtt a startupok, mint a a Warner Bros., a Rossmann vagy a CVC Capital Partners. Mutatjuk a részleteket.

Bővebben

Szakacsits Szabolcs: A finnek ugyanolyan paranoiásak, mint a magyarok, csak a finn ökoszisztémában megtanultak optimistának is lenni

A Tuxera alapítója szerint mi, magyarok azt tanultuk meg a történelmünkből, hogy bizalmatlannak és paranoiásnak kell lennünk ahhoz, hogy túléljünk, ami a startup-ökoszisztémában is kifejti a hatását. A finn és a magyar ökoszisztémát egyaránt jól ismerő angyal óvatosabb is lett, miután Magyarországra érkezett, de azt mondja, emiatt nem szomorkodik.

Bővebben

Mezőgazdasági és élelmiszeripari kihívásokra fiatal fejlesztők javaslatait várja a NAK TechLab

A NAK TechLab agrár startup programja a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban fellelhető kihívásokat térképezi fel, melyre fiatal fejlesztők, startupok, valamint kutatók megoldási javaslatait keresik. A programba bevont piaci szereplők garantálják, hogy piacfókuszú, a gazdálkodókat érdemben érintő szolgáltatások és termékek kerüljenek kidolgozásra.

Bővebben

Sok óvodánk van a startupoknak, de egyetemi szinten már alig tanítjuk őket

A STRT inkubációs programjának vezetője szerint a tehetségek jó része ma nem a magyar startupvilágba tartanak, és akik mégis belépnek az itthoni ökoszisztémába, azok is sokszor kóvályognak az ugyanazt az alaptudást kínáló programok között. „Egyetemi” szintű startuptudást transzferelni viszont akkor lehetne, ha ezek a programok egymásra épülve segítenék a startupokat a következő szintre jutásban.

Bővebben

Hogyan építs lokális ökoszisztémát? A Nagyváradi Tech Hub példáján keresztül bemutatjuk

A romániai Nagyvárad történelmi okokból sokáig az olyan üzleti és IT fellegvárak, mint Bukarest vagy Kolozsvár árnyékában volt kénytelen élni. Ezen a helyi gazdasági szereplők a városvezetéssel összefogva próbálnak változtatni, és feltenni Nagyváradot a térképre. Ennek érdekében a politika nem rest megfogadni azt, amit a tőlük független szakemberek mondanak, és támogatni projektjeiket. A Nagyváradi Tech

Bővebben

Amíg nem sikerül skálázni az újságírók számát, addig a média kihagyott ziccer marad a startup-ökoszisztéma számára

Nagy szükség lenne egy virágzó, plurális médiakörnyezetre a startupvilágban, ami tisztítani tudja az ökoszisztémát, és ami rendszerszinten képes betölteni az ökoszisztéma fejlesztését szolgáló funkciók sokaságát. A közéletben az újságírók képesek ilyesfajta hatást elérni – csak az ottani piac éppenséggel nem kong úgy az ürességtől, mint a startupmédia.

Bővebben