A NAK TechLab agrár startup programja a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban fellelhető kihívásokat térképezi fel, melyre fiatal fejlesztők, startupok, valamint kutatók megoldási javaslatait keresik. A programba bevont piaci szereplők garantálják, hogy piacfókuszú, a gazdálkodókat érdemben érintő szolgáltatások és termékek kerüljenek kidolgozásra.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) TechLab programja hidat képez az agrár startupok és innovatív vállalkozások, valamint a hazai agrárium szereplői között annak érdekében, hogy a digitális megoldások könnyebben és gyorsabban elterjedjenek, és a jövőben a gazdák rendelkezésére álljanak.
„Fontos, hogy legyen egy olyan támogató környezet, amely a legoptimálisabb közeget biztosítja annak érdekében, hogy minél több, piaci alapon valós agrárdigitalizációs megoldás szülessen a szektorban.
A NAK TechLab programban szakembereket biztosítunk, tesztlehetőséget kínálunk, de befektetői összekötésben is segítjük a fejlesztőket: gyakorlatilag minden adott, ami egy fejlesztés sikerességéhez szükséges.
Azt gondoljuk, hogy ezek azok a lépések, melyek hosszú távon képesek az új megoldásokat felszínre hozni, képesek választ adni a növekvő kihívásokra, és megkönnyíthetik nem csak a vállalatok, de a kisebb gazdaságok mindennapi munkáját egyaránt” – emelte ki a program kapcsán Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Kik és milyen kihívásokra jelentkezhetnek?
A részt venni kívánó startupok egészen augusztus 15-ig tudnak jelentkezni a NAK TechLab oldalán keresztül, a program pedig ezután egészen 2024. november végéig tart.
A jelentkezéshez szükséges bemutatni a startupot és a terméket, valamint kifejteni, hogy miért a kiválasztott nagyvállalati kihívást szeretné megoldani a csapat.
Olyan nagyvállalatok várják a fejlesztők, startup cégek megoldási javaslatait, mint a Bonafarm Csoport, amely Magyarország meghatározó élelmiszergazdasági vállalatcsoportja, a KITE Zrt. hazánk piacvezető mezőgazdasági integrátor cége, az AXIÁL Kft. a mezőgazdasági gépkereskedelem egyik vezető szolgáltatója, valamint az egészséges talajélet kialakítását és a környezetbarát növénytáplálást szolgálni hivatott Bio-Nat Kft.
A vállalatok az alábbi területeken várják a megoldásokat:
- A Bonafarm Csoport a mezőgazdaság és az élelmiszeripar számos ágazatát lefedve várja az olyan újító megoldásokat, mint a mesterséges intelligencia alapú rendszerek alkalmazása a növénytermesztés vagy a sertéstenyésztés területein vagy például a feldolgozási folyamatokat megkönnyítő képfelismerő rendszerek.
- A közelgő, az Európa klímasemlegességét célzó, uniós Green Deal által támasztott elvárásoknak való digitalizációs megfelelésre is várja a megoldási javaslatokat a KITE Zrt., de ugyanígy keresik a mezőgazdaság digitális átállását segítő mesterséges intelligencia alapú fejlesztéseket.
- Az Axiál Kft. olyan innovatív, az agrárszektor digitalizációját előmozdító megoldásokat keres a precíziós gazdálkodás területén, melyek illeszkedni tudnak a vállalat portfóliójához. Így például okos mezőgazdasági gépek szenzoraiból származó adatok újszerű hasznosítására vonatkozó ötleteket is várnak.
- Képfelismeréssel és adatfeldolgozással kapcsolatos megoldást keres a tápanyaghiány azonosítására a Bio-Nat Kft.
A NAK TechLab nagyvállalati-startup program befektetőpartnere az Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), az Óbudai Egyetemhez tartozó, 10 milliárd forintos kockázati tőkealap, mely a programba került csapatok részére a tőkét biztosítja.
A nagyvállalatok részletes kihívásai, valamint a jelentkezés a NAK TechLab weboldalán keresztül, ide kattintva érhető el.
NYITÓKÉP: NAK TechLab