Hirdetés

Sok óvodánk van a startupoknak, de egyetemi szinten már alig tanítjuk őket

A STRT inkubációs programjának vezetője szerint a tehetségek jó része ma nem a magyar startupvilágba tartanak, és akik mégis belépnek az itthoni ökoszisztémába, azok is sokszor kóvályognak az ugyanazt az alaptudást kínáló programok között. „Egyetemi” szintű startuptudást transzferelni viszont akkor lehetne, ha ezek a programok egymásra épülve segítenék a startupokat a következő szintre jutásban.

Az ökoszisztémának szóló eseményeken és a startupmédiában sok szót ejtünk a pozitív dolgokról: sikeres projektekről, a sikerhez vezető útról, lehetőségekről, tippekről. Mindezek mellett szerencsére már tudunk beszélni a fuck up sztorikról, az ökoszisztémában megjelenő egyenlőtlenségekről, a magyar startup– és médiapiac közel sem rózsás helyzetéről, valamint a felelősökről is. Vannak azonban témák, amik még 2024-ben is tabunak számítanak. Erről kérdeztük a Startup Safarin Kozma Andreát, a STRT Holding vezető portfóliókezelőjét és az inkubációs program, a Launchpad vezetőjét.

+ + +

Mi a legnagyobb tabu ma a magyar startup-ökoszisztémában, amiről nem beszélünk, vagy csak félve merünk beszélni?

Nehezen valljuk be, hogy kicsi az ökoszisztémánk, hogy kevesen lépnek a startupok útjára, és hogy kevesen vannak, akik Magyarországon merik sikerre vinni a startupjukat. Hogy miért alakult ez így, arra mindannyian keressük a választ, de anélkül, hogy beismernénk:

a legnagyobb kihívásunk az, hogy a magyar tehetségek jó része nem a startupvilágba tart.

A fiatalok jövőképében – ahogyan én látom – nem feltétlenül szerepel opcióként az itthoni vállalkozói lét, ellentétben a külföldi munkavállalással vagy a nagyvállalati karrierépítéssel.

 

Miért lett ez szerinted tabutéma az ökoszisztémában?

Sok olyan, a startupokat segíteni hivatott szereplő van, akik szeretnék úgy látni, mintha sokkal több startup lenne a magyar ökoszisztémában.

Csak éppen több a felkent és kevésbé felkent segítője a magyar startupoknak, mint amennyi új startup jelenleg egy évben színre lép.

Túl sok erő megy abba, hogy a kevés meglévő startupon ki hogyan osztozkodjon, mint arra, hogy azért tegyünk, hogy több legyen belőlük.

 

Mit profitálna abból az ökoszisztéma, ha erről nyíltabban mernénk beszélni?

Meg tudnánk ragadni annak a problémának a gyökerét, hogy miért van kevés startup Magyarországon, és jobban meg tudnánk szólítani és segíteni eligazodni azokat a fiatalokat, akiket várnánk az ökoszisztémba.

Régi mániám egy „crowded knowledge” alapon szerkesztett és frissen tartott magyar ökoszisztéma-térkép, amiben mindenki színt vall arról, hogy ténylegesen mit és hogyan csinál, és a tehetséges startupokat egymásra épülő programokban, erőforrásokkal, egymásnak referálva segítenénk a következő szintre jutásban.

Most a tanulni vágyó alapítók megrekednek egy alapszinten, mert kóvályognak programok, workshopok, befektetők között, rengeteg időt, energiát fecsérelve olyan programokban, amik nem az alapító már megszerzett tudására építenek, hanem ugyanazt  az alaptudást kínálják.

Mondhatnám, hogy sok startupóvodánk, általános iskolánk van, de középiskolánk vagy egyetemünk csak elvétve.

NYITÓKÉP: Kozma Andrea a Tőkeportál és az InnoMaker Partners 2023. decemberi közös rendezvényén, a Startup Mikulás Party-n. Forrás: Birkás Krisztián / MeOutGroup

Bulgária lesz a felelős az Európai Unió kutatási, innovációs és startuppolitikájáért

A bolgár Ekaterina Zaharieva lesz a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztos a 2024-2029-es uniós ciklusban. A döntés ugyan formálisan még nem végleges, de valós politikai esélye nincs annak, hogy ne a 49 éves, jogász végzettségű, bolgár politikus töltse be ezt a biztosi posztot.

Bővebben

A mai kockázatitőke-piac nagy lehetőségeket teremt a kiemelkedő startupoknak, de óriási nyomást is helyez rájuk – mondja a HVCA elnöke

A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.

Bővebben

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben