A Startup Genome 2024. évi jelentése szerint a magyar fővárosi ökoszisztéma értéke alig haladja meg a globális átlag 8 százalékát, öt évvel ezelőtti önmagához képest viszont ötszörösére növelte az értékét. Mutatjuk a részletes adatokat.
Június 10-én a London Tech Week-en mutatta be a 2024. évi Global Startup Ecosystem Reportot a Startup Genome.
A nemzetközi innovációs tanácsadó és kutatócég több száz város ökoszisztémáját világítja át évente, a saját kutatási adataikon túl felhasználva többek között a Dealroom, a Crunchbase és a PitchBook adatait, valamint a lokális partnerektől kapott információkat.
A jelentésben Budapest 2020 óta szerepel.
A budapesti ökoszisztéma értéke emelkedő pályán van, de messze elmarad a globális átlagértéktől
A jelentésekben szereplő eredményeket a Startup Genome alapvetően közel hároméves időtávokban méri: például a mostani jelentésben Budapest ökoszisztémájának értékéhez a kutatócég az exitek számát és a startupok értékelését vette alapul a 2021. második negyedévtől 2023. negyedik negyedévig terjedő időszakban. A tavalyi jelentés ugyanígy tett, csak 2020. második negyedévtől 2022 év végéig nézve az adatokat.
Az eredmények alapján az látszik, hogy a magyar fővárosi ökoszisztéma értéke folyamatos emelkedésben van: míg a 2020-as jelentésben az csupán 467 millió dollárt ért, addigra ez a 2022-es társában már átlépte az 1,5 milliárd dollárt, 2023 év végére pedig elérte a 2,4 milliárd dollárt is.
Azaz öt év alatt a budapesti ökoszisztéma értéke több mint ötszörösére növekedett. Ez azonban messze elmarad a Startup Genome által mért globális átlagtól: az összes vizsgált város átlagos értéke 29,4 milliárd dollár volt az idei jelentésben, azaz a budapesti ökoszisztéma értéke alig haladja meg a globális átlag 8 százalékát.
Lecsöngött a befektetési bumm
Ennél változóbb tendencia figyelhető meg a startupok korai szakaszú finanszírozásában, ami alatt a Startup Genome a seed és a Series A befektetési köröket érti. A világjárvány idején globálisan megfigyelhető finanszírozási bumm a budapesti ökoszisztémára is hatott, így amikor a 2022-es jelentés hatókörébe bekerültek a 2021-es adatok is, hirtelen majdnem 1,5-szeresére nőtt meg ez az érték 211 millió dollárral. Ugyan a korábbi, 100 millió dollár alatti befektetési volumen alá nem estünk vissza a befektetési láz elmúltával, de
a tavalyi jelentésben bekövetkezett csökkenés idén is folytatódott, és a korai szakaszú befektetések mértéke 129 millió dollárra esett vissza. Ez még a 20 százalékát se éri el globális 655 millió dolláros átlagnak.
A seed befektetések mediánja (tehát aminél a seed befektetések fele kisebb, másik fele meg nagyobb értékű volt) viszont rekordot ért el az idei jelentésben 329 ezer dollárral – ez az érték még a nagy befektetési bumm idejét mérő 2022-es jelentésben is csak 325 ezer dollár volt. A globális mediánérték a mostani jelentésben 985 ezer dollár volt, azaz közel háromszor akkora, mint a budapesti.
A Series A befektetések mediánja már némileg más görbét ír le: az az idei és a tavalyi jelentésben is kereken 2 millió dollár, míg az ennél korábbi jelentésekben ez az érték fokozatosan csökken. A 2 millió dolláros mediánérték kicsivel több, mint a negyede a mostani jelentésben szereplő globális értéknek, ami 7,5 millió dollár.
Ha szoftvermérnök vagy, nem Budapesten fogod megkapni álmaid fizuját
Érdekes adat még a szoftvermérnökök átlagos fizetése is Budapesten, ami nagyjából konzisztensen ingadozik az éves 26-30 ezer dollár (átszámítva körülbelül a 9,5-11 millió forint) körül. Ezzel szemben a globális átlag 42-47 ezer dollár (körülbelül 15-17 millió forint) körül mozog.
Azaz a magyar fővárosban körülbelül harmadannyival keres kevesebbet egy szoftvermérnök, mint a globális átlag.
A Startup Genome jelentések történetében idén először verte meg Budapest a globális átlagot a cégalapítástól az exitig terjedő időszakot nézve:
az elmúlt három évben ezt az időt 10,6-ról sikerült lecsökkenteni 9,5 évre, míg a globális átlag az idei jelentésben ennél már magasabb, kereken 10 év volt.
A jelentések egyébként visszatérően a képzett, megfizethető munkaerőt, a techvállalkozások számára kedvező adókörnyezetet, valamint az európai piacokhoz való közelséget emelik ki Budapest előnyeként, amik miatt érdemes a magyar fővárosban startupot működtetni.
A Startup Genome 2024. évi jelentése teljes terjedelmében innen tölthető le, a budapesti jelentést külön ide kattintva lehet elolvasni, a StartupBlink 2024. évi ökoszisztéma-jelentésének főbb pontjait pedig itt írtuk meg.
NYITÓKÉP: peter89ba / Pixabay