Hirdetés

Egyre jelentősebb a nők szerepe az európai befektetési piacon, de az még mindig erősen férfiközpontú

Nőnek lenni nem előny a technológiai piacon sem: kevesebb befektetést kapnak mind darabszámra, mind értékre, mint a férfiak, és a kockázatitőke-társaságokban sem igazán emelkedhetnek vezető pozícióba. A nemek közötti egyenlőtlenség azonban egyre inkább csökken. A PitchBook elemzését ismertetjük.

2023 vegyes év volt, már ami a nők helyzetét illeti az európai startup-ökoszisztémában. Erre világít rá a tőkepiacokról globális adatbázisát építő cég, a PitchBook friss elemzése, ami kifejezetten a nők szemszögéből vizsgálta meg az európai befektetési környezetet.

Sokkal több befektetést kapnak a férfi alapítók, mint a nők

Mióta a PitchBook méri az európai ökoszisztémát nemek szerint, az egyenlőtlenség egyértelműen nyomon követhető. 2015 óta a tisztán férfiak által alapított technológiai vállalkozások minden évben több mint 10 milliárd euró értékben ütöttek nyélbe kockázatitőke-befektetéseket.

A rekord év 2022 volt 78,1 milliárd euróval, ami 2023-ban kevesebb mint a felére, 38,5 milliárd euróra esett vissza.

Azonban még ez az érték is sokszorosan meghaladja a csak női alapítókkal rendelkező vállalkozások sikerét, amik mindössze egyetlen évben, 2021-ben haladták meg az 1 milliárd eurós összbefektetési határt.

2022-ben ez az összeg 0,9 milliárd euróra, 2023-ban pedig 0,7 milliárd euróra csökkent.

A csak férfiak által alapított techcégek 2022-ben több mint 80-szor nagyobb értékben kaptak kockázatitőke-befektetést, mint a csak női alapítók által létrehozott társaik. Forrás: A PitchBook elemzése

 

Ezekkel az arányokkal mozognak együtt a kockázatitőke-befektetések száma is: a tisztán férfiak által alapított tech vállalkozások 2022-ben összesen 8930, 2023-ban pedig 6175 darab befektetést könyvelhettek el –

ezzel szemben a csak női alapítókkal rendelkező társaiknál ugyanezek a számok 656, majd 451 darab befektetés volt.

A PitchBook grafikonján jól látszik, hogy nemtől függetlenül visszaestek a számok a befektetések összértéke és száma tekintetében is. Ahogyan arról a Startup Online-on már írtunk, ez annak köszönhető, hogy a kockázatitőke-piac a 2020-21-es bumm után radikálisan visszaesett a romló gazdasági kilátások miatt.

Több az olyan befektetés, ahol legalább egy női alapító van

Biztatóbb tendenciát látunk akkor, ha a legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozásokra koncentrálunk. A PitchBook elemzése szerint 2023-ban a kockázatitőke-befektetések számának több mint negyedét, 25,8 százalékát húzták be női alapítóval is rendelkező cégek.

A képet árnyalja, hogy ez az adat trendszerű növekedésbe illeszkedik: 2011-ben az összes befektetésszám 13,7 százalékában volt jelen női alapító, és ez a szám azóta minden évben emelkedik.

A legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozások egyre jobban teljesítenek a befektetések számát és összértékét tekintve is. Forrás: A PitchBook elemzése

Annak ellenére is, hogy a befektetések összértéke nem teljesen követi ezt a trendet: 2023-ban a női alapítóval is rendelkező cégek az összeurópai befektetések értékének 20,5 százalékát húzták be, de ez a szám tavaly például csak 15,1 százalék, míg 2017-ben 14,1 százalék volt.

Az időszakos hullámzás ellenére azonban azt látjuk, hogy 2010 óta trendszerűen növekszik a legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozások által behúzott befektetési összegek aránya.

Korábban exitelnek a női alapítóval rendelkező cégek

Míg az elmúlt évben a kilépési fázisig eljutó, legalább egy női alapítóval rendelkező technológiai cégek száma csökkent az összes exitig eljutó vállalkozáshoz viszonyítva, addig az általuk végrehajtott exitek összértéke emelkedett.

2022-ben az összes európai exit 19,7 százalékában voltak jelen női alapítók, 2023-ban már csak 18,2 százalékban. Viszont amíg 2022-ben ez az exitek összértékének 12,5 százalékát fedte le, addig 2023-ban már 20,8 százalékát. Forrás: A PitchBook elemzése

Érdekes az is, hogy időben hogyan alakult az elmúlt években a női alapítóval rendelkező cégek exitálása.

2023-ban a mediánév 7,9 volt: azaz a női alapítóval rendelkező vállalkozások fele kevesebb, mint 7,9 év alatt jutott el az exitig, a másik fele pedig ennél több idő alatt. 2012 óta ez a legmagasabb adat, amit a PitchBook mért.

A női alapítóval rendelkező cégek rendre kevesebb idő alatt jutnak el a kilépési fázisig az összeurópai értékhez képest, igaz, nem sokkal: az eltérés jellemzően csupán pár hónap. Forrás: A PitchBook elemzése

Azonban a legalább egy női alapítóval rendelkező techcégek még így is verik az európai mediánértéket, ami 2023-ban 8,5 év volt.

Az angoloknál megéri nőként vállalkozni, a magyaroknál jóval kevésbé

Ha nőként technológiai vállalkozás alapításában gondolkodsz, a legjobb helyed Európában az Egyesült Királyságban lesz – legalábbis a PitchBook jelentése szerint.

Az Európában 2023-ban történt, női alapítóval rendelkező cégeket érintő kockázatitőke-befektetések összértékének 40 százalékát, 4 milliárd eurót ugyanis az Egyesült Királyságban és Írországban jegyezték.

Második helyen futott be Franciaország és a Benelux államok 25,9 százalékkal (2,6 milliárd euró).

2023-ban kis híján a női alapítású vállalkozások által szerzett összbefektetési érték kétharmada két régióban, az Egyesült Királyságban és Írországban, valamint Franciaországban és a Benelux államokban összpontosult. Forrás: A Sifted infografikája a PitchBook elemzése alapján

A harmadik helyen a DACH régió országai, azaz Németország, Ausztria és Svájc áll 16,1 százalékkal, legrosszabbul pedig a Magyarországot is magába foglaló közép-kelet-európai térség teljesített 2,2 százalékkal.

Mi a helyzet a befektetői oldallal?

Amíg a vállalkozások terén találhatunk örömre okot adó adatokat, addig a kockázatitőke-társaságoknál ez már nehezebb. A PitchBook jelentése szerint

tavaly a nagy, 50 millió eurónál nagyobb vagyont kezelő társaságokban mindössze 15 százalékot tett ki a női döntéshozók aránya.

Nem jobb a helyzet akkor sem, ha az 50 millió eurónál kisebb vagyont kezelő VC-ket nézzük: a női döntéshozók aránya itt már csak 11 százalék volt 2023-ban.

A legnagyobb, 5 milliárd euró felett kezelő társaságokból a PitchBook csupán kettőt talált, ahol volt női döntéshozó.

Kevesebb a női angyal, de ők nagyobb arányban fektetnek be női alapítók cégeibe

Vegyes képet mutat az angyalbefektetői piac. A koronavírust követő befektetési bummból a női angyalok is profitáltak: az aktív női angyalok száma 2020-ról 2021-re megduplázódott Európa-szerte, és a 420 körüli számot tartotta 2022-ben is. 2023-ban azonban – ahogy a befektetési kedv hanyatlani kezdett – drasztikus visszaesés következett be: az aktív női angyalok száma 42 százalékkal, 244 főre esett vissza.

Drasztikus visszaesés figyelhető meg 2022-ről 2023-ra a női angyalbefektetők számában – ugyanakkor még így is több az aktív női angyal, mint volt a covid-pandémia előtt. Forrás: A PitchBook elemzése

Mindazonáltal a női angyalok körében megfigyelhető, hogy egyre nagyobb arányban vesznek részt olyan befektetésekben, ahol a cégben található női alapító is.

Addig, amíg 2013-ban a női alapítóval rendelkező cégeknek adott angyalbefektetések csak 13,1 százalékban volt jelen női angyal, addig 2022-ben ez az arány már 30,9 százalék, tavaly pedig 28,1 százalék volt.

A női angyalok egyre nagyobb szerepet vállalnak a női alapítóval rendelkező vállalkozások finanszírozásában. Forrás: A PitchBook elemzése

A PitchBook elemzését teljes terjedelmében az alábbi linken keresztül lehet letölteni.

NYITÓKÉP: PxHere

Mennyire tartják hasznosnak a vezetői képzéseket a magyar cégvezetők?

A STRT összesen 142 cégvezetőt kérdezett meg arról, hogy az őket a vezetői kihívásokra felkészítő tanfolyamokra miért járnak, mik a legfontosabb szempontok egy-egy képzés kiválasztásánál, és mennyit fizetnek értük évente. A kutatás nem volt reprezentatív, így a magyar cégvezetőkre nézve általános következtetéseket nem lehet levonni.

Bővebben

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások