Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.
2023 szeptemberében hozta ki a nemzetközi innovációs tanácsadó és kutatócég, a Startup Genome a scaleup-okról szóló jelentését, amelyben scaleup-ként a nagy méretnövekedés után az 50 millió dolláros értékelést elérő vagy meghaladó startupokat azonosította. A kutatás 2015-től 2019-ig zajlott: ennek során – az Antarktiszt leszámítva – az összes kontinens több mint 40 országában 8040 darab, 4 évnél fiatalabb startupot vizsgáltak meg, több mint 60 mérőszám alapján azonosítva azokat a tényezőket, amik egy induló innovatív vállalkozást el tudnak juttatni a scaleup fázisba.
A 8040 darabszámú mintában 370 scaleup-ot azonosított a Startup Genome – magyarországi startupok nem szerepeltek a kutatásban. A Startup Genome a kutatási eredmények alapján most külön megvizsgálta azt is, hogy minek van jótékonyabb hatása a vállalkozásra: ha a családtagoktól, vagy ha a barátoktól kérünk segítséget, ha pénzre van szükségünk.
A család az első…
Startupalapítóként, főleg a kezdeti fázisban nagy szükség van az anyagi támogatásra – itt jönnek a képbe a család és a barátok. A Startup Genome több mint százezer alapítótól összegyűjtött adatai alapján szinte régiótól függetlenül bennünk van, hogy a családra támaszkodjunk inkább, mint a barátokra.
Európában a megkérdezettek 10 százaléka a családtagoktól szerzett forrást, és csupán 6,1 százalékuk használta erre a baráti körét.
A legkiugróbb értéket azonban Latin-Amerikában láthatjuk: az ottani alapítók 24,3 százaléka kapott anyagi támogatást családon belülről, és harmadannyian, 7,1 százalék a barátoktól.
A megkérdezett startupalapítók regionális aránya aszerint, hogy hány százalékuk kapott a startupjához a családtól, illetve a barátoktól anyagi támogatást. Egyedül a Szahara sivatagtól délre eső Fekete-Afrikában haladta meg a baráti donációk száma a családét. Forrás: A Startup Genome elemzése
… de a barátokra támaszkodni kifizetődőbb
A Scaleup Report tanúsága szerint azonban nem feltétlenül az tesz a legjobbat egy induló startupnak, ha a családtagok segítségét veszi igénybe.
A lekérdezett startupok 5 százaléka vált scaleuppá ugyanis akkor, ha az alapítók barátaitól kapott donációt, és csupán 2,4 százalékuk akkor, ha a családjaitól.
Azok a vállalkozások, amikben az alapítók a saját megtakarításaikra támaszkodtak, 3,5 százalékuk fejlődött scaleuppá.
A scaleuppá váló startupok százalékos aránya aszerint, hogy a vállalkozás honnan szerzett a korai szakaszban anyagi támogatást: a barátoktól, az alapító saját megtakarításaiból, vagy a családtól. Forrás: A Startup Genome Scaleup Reportja
Annak oka, hogy a barátok anyagi támogatása miért több mint kétszer olyan hatékonyan segíti hozzá a startupokat a fejlődéshez, a Startup Genome szerint a barátok szocioökonómiai hátteréből adódhat.
Az a jómódú barát, aki képes tőkével támogatni egy startupprojektet, nagyobb valószínűséggel bővelkedhet az anyagiakon túlmutató erőforrásokban: például vállalkozói tapasztalatban vagy befektetőket tartalmazó kapcsolati hálóban.
Ezek mellett az ilyen barátok példaképként szolgálhatnak a startuppernek, és tanácsot is kaphat tőlük.
Nem a vagyonos, hanem a releváns szereplőkkel érdemes barátkozni
Ennek ellenére a Startup Genome nem javasolja, hogy a startupalapítók eszeveszetten elinduljanak minél több gazdag barátot bezsebelni. A vagyon méreténél ugyanis sokkal fontosabb a releváns tudás, tapasztalat és bekötöttség az ökoszisztémába, ami rengeteget segíthet a startuppernek. A kapcsolati hálót tehát leginkább nem a pusztán vagyonos emberek, hanem a lokális ökoszisztéma szereplői és a többi startupalapító köré érdemes építeni:
ők fognak tudni ugyanis nagyobb eséllyel utat mutatni a vállalkozáshoz, tanácsadóvá válni a startupban való részesedésért cserébe, bemutatni befektetőknek, vagy akár értékalapon anyagi tőkével támogatni.
Ezt támasztják alá a Startup Genome adatai is: azok a startupperek, akik barátokon keresztül kapnak vagy kaphatnának donációt a vállalkozásukhoz, átlagosan 7,9 darab helyi befektetői kapcsolattal rendelkeznek. Ugyanez a szám családi támogatási lehetőséggel 6,4 darab helyi befektetői kapcsolat átlagosan.
A Startup Genome Scaleup Report-ját teljes terjedelmében, angolul ide kattintva olvashatod.
NYITÓKÉP: Startup Online / ChatGPT