A PitchBook adatai szerint 2023-ban mintegy 346 milliárd dollárt folyattak a kockázati-tőkebefektetők a startupokba világszerte. Ez 35 százalékkal kevesebb, mint a 2022-es érték. Mindazonáltal 2020-2021-ben rekordmértékben nőttek a kockázati-tőkebefektetések – jelenleg a felívelés utáni csökkenést láthatjuk.
2023 nem volt a kockázati-tőkebefektetők éve – erre mutat rá a tőkepiacokról globális adatbázisát építő cég, a PitchBook január 4-én publikált adatsora, melyben összegezték az elmúlt esztendő számait.
E szerint a tavalyi évben összesen 345,7 milliárd dollár értékben fektettek be a kockázati-tőkebefektetők startupokba szerte a világon, ez pedig 35 százalékkal kevesebb a megelőző, 2022-es év volumenéhez képest.
Egyúttal ez a mennyiségű startupokba invesztált tőkemennyiség a legkevesebb 2017 óta.
Ennek csaknem a felét, 170,6 milliárd dollár befektetést az amerikai kockázati-tőkebefektetők eszközöltek, azonban az USA-ban sem lehetnek boldogok ettől: az innovációs és technológiai piacok szívének számító országban tavaly történt befektetések mértéke még így is 30 százalékkal elmarad a 2022. évitől.
Ezzel párhuzamosan a kockázati-tőketársaságok által bevont források is visszaestek:
a kockázati-tőkecégek tavaly globálisan 160,9 milliárd dollár tőkét , ezen belül az amerikai társaik 66,9 milliárd dollárt vettek fel. Ezek az összegek globálisan mintegy a felével, az USA-ban kétharmadával maradnak el a 2022. évi volumenhez képest.
A fenti adatok azonban annyira nem meglepőek, ha hozzátesszük, hogy a covid-járvány idején, 2020-2021-ben kilőtt a kockázati-tőkepiac, a befektetések mértéke radikális ütemben nőtt világszerte. Ahogyan Kyle Stanford, a PitchBook kockázatitőke-elemzője kifejtette,
jelenleg ennek a felívelő szakasznak a hanyatlását láthatjuk, és a szereplők próbálják megtalálni az egyensúlyt, újragondolva a befektetési stratégiájukat.
Chris Metinko, a Crunchbase News szerzője szerint idén pont ennek eshetnek áldozatául a két-három évvel korábbi tőkebumm hatására létrejött cégek, akik forrásbevonási nehézségekkel szembesülhetnek: például csökkenteniük kell cégük értékelését, idő előtt eladni a részesedésüket, vagy akár a projektet is bezárni.
NYITÓKÉP: Steven Depolo