Hirdetés

Hogyan gondoljunk a mesterséges intelligenciára?

Elveszi a mesterséges intelligencia a munkánkat, vagy éppen megkönnyíti azt? Hogyan érdemes használni az AI-t, és hogyan alakíthatja át az életünket? Miért pont az elmúlt bő egy évben lett ekkora felhajtás körülötte? A ChatGPT magyarul Facebook-csoport szülinapi rendezvényén jártunk.

„Nem az a lényeg, hogy hol tart most a mesterséges intelligencia. Hanem az, hogy hol fog tartani 3-5 év múlva – és ahhoz, hogy 3-5 év múlva használni tudjuk a technológiát, most kell elkezdenünk ebbe beletanulni”

– így indokolta Kerek István AI üzletfejlesztési szakértő és a Collegium Humanum Varsói Menedzsment Egyetem óraadó tanára (nyitóképünkön) , hogy egy évvel ezelőtt miért alapította meg a ChatGPT magyarul Facebook-csoportot. A csoport tagsága ennyi idő alatt több mint 30 ezer főre emelkedett, és az aktivitásra sem lehet panasz: naponta több tucat bejegyzést írnak az emberek, megosztva saját generált tartalmaikat, megvitatva a felmerülő kérdéseket és tanítva egymást

A csoport egyéves szülinapja alkalmából szervezett eseményen a Startup Online is jelen volt.

Sok előítélet övezi a mesterséges intelligenciát

Mint azt Kerek István elmondta: sok ember még nem egészen érti, hogy a mesterséges intelligencia miről szól, mire használható, és emiatt támaszkodik az AI-t övező félreértésekre és előítéletekre. Ő maga is többször találkozott azzal a környezetében, hogy a lottó nyerőszámait vagy az élet értelmét próbálják megtudakolni a ChatGPT-től, és csalódnak, amikor a modell nem válaszol érdemben a kérdéseikre.

Az AI ilyetén való félreértelmezése azonban nem meglepő, tekintve, hogy csak az elmúlt bő egy évben teremtették meg a fejlesztők a lehetőséget arra, hogy az a köztudatba is betörjön. Ahogyan István kifejtette,

nem önmagában a mesterséges intelligencia az új dolog, hanem az, hogy 2022-ben, a ChatGPT 3.5-ös szériájával a technológia a széles tömegek számára is elérhetővé vált.

Ekkortól lett lehetséges ugyanis, hogy az egyszerű, mezei felhasználó az anyanyelvén társalogjon a mesterséges intelligenciával, ezzel a technológia használatához szükséges belépési szint pedig radikálisan lecsökkent.

Erre az ugrásra figyeltek fel nemcsak az innovatív technológiák iránt érdeklődő emberek, hanem a média is. István szerint az újságírók sokszor alaptalanul negatív színben kezdték el feltüntetni a mesterséges intelligenciát, mint valamit, ami elveszi az emberek munkáját.

Ha tudod, mire és hogyan kell használni az AI-t, sokkal könnyebb lehet az életed

„Ezzel szemben a mesteséges intelligencia haszna az, hogy átalakítja és megkönnyíti az életünket. Nem elveszi a munkánkat, hanem kiegészíti azt”

– fejtette ki álláspontját a ChatGPT magyarul csoport alapítója, aki azt tanácsolja, hogy az emberek először a saját életükben próbálják ki az AI-t.

Kérjenek például ötletet arra, hogy szeretteiknek, barátaiknak mit vegyenek ajándékba. Instruálják a mesterséges intelligenciát egy személyre szabott diéta vagy egy motivációs levél összeállítására. Kérdezzék meg arról az AI-t, hogy a környéken melyik cukrászdában, pékségben szolgálnak fel olyan alapanyagokból készült édességeket, amikre nem allergiásak.

A magánélet mellett a munkában is hasznukra válhat az új technológia: segítségével például 2-3 óra alatt elkészíthetőek olyan marketingszövegek, amiket a szövegíró egyébként 1 hét munkájával rakna össze. Vagy a vállalkozásodnak is tervezhetsz olyan social media kampányokat, amik segítségével virálissá válsz.

Azaz ha okosan használja a technológiát, az rengeteg időt és energiát spórolhat meg a felhasználó számára.

A mesterséges intelligencia képes arra, amire a Google nem: a beletáplált információkat pontosan olyan formában adja vissza, ahogyan arra az egyénnek szüksége van.

És éppen ebben rejlik a AI nehézsége is:

tudnod kell azt, hogy nagyjából mit szeretnél látni a folyamat végén, és értened kell, hogy hogyan jutsz el odáig.

Az összefüggések még viszonylag egyszerűen átláthatóak egy magánéleti problémánál: tudom, hogy a barátom miket szeret, milyen hobbijai vannak, és ennek megfelelő, személyre szabott ajándékötleteket várok az AI-tól.

Ha azonban ennél bonyolultabb kérdésben várunk iránymutatást, nem lesz ennyire könnyű dolgunk. Ahhoz például, hogy a mesterséges intelligencia egy vállalkozás stratégiai döntéséhez járuljon hozzá hatékonyan, rengeteg információt kell szolgáltatnunk magáról a vállalkozásról, tisztában kell lennünk a piaci környezettel, az elérni kívánt céllal, és mindezeket át kell tudnunk adni a mesterséges intelligenciának.

Éppen ezért István úgy véli, az AI-t az üzleti életben a legnehezebb jól használni.

Merre tovább, mesterséges intelligencia?

A ChatGPT magyarul szülinapi rendezvényén arról is szó esett, hogy  milyen fejlődési utakat látni jelenleg az AI technológiában. Ahogyan arról a csoport alapítója beszélt,

a mesterséges intelligencia gyorsvonatként robog felénk, és nagyobb változásokat fog hozni, mint a 18-19. század ipari forradalma.

Már most olyan megoldásokat látni, amik gyökeresen meg fogják változtatni az életünket pár éven belül.

Alig több mint egy hónapja, hogy a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI piacra dobta a Sorát, ami képes szöveg alapján rövid videókat generálni. Ez természetesen jelentős lépés, de ahogyan arra Kerek István rámutatott: a fizika törvényei egyelőre nem rögzültek mélyen a modellben. A figyelmesebb néző – még – egyből kiszúrja, hogy nem úgy törik a fény, nem ott van az árnyék, nem úgy csapódik a vízhullám, ahol és ahogy kéne.

Már ebben az évben valósággá válhat, hogy az életünket egy AI asszisztens segítse.

Ahogy arról a Startup Online-on is írtunk: a világ egyik legnagyobb techóriása, a Google pont azért csoportosít át jelentős erőforrásokat, hogy a Google Assistant új, AI alapú verzióját lefejlessze. Ez a program a hangalapú kommunikáción túl képes lesz a felhasználó egyedi szokásaihoz illeszkedve szervezni annak életét, például kezelni a levelezését, vagy megtervezni az utazásait.

Nem mehetünk el szó nélkül a LAM, azaz a large action modellek mellett sem, amelyek már nemcsak arra képesek, hogy instrukciók alapján válaszoljanak vagy alkossanak egy képet, de konkrét döntéseket is képesek önállóan meghozni. István egy példát is hozott a LAM-típusú AI működésére:

A felhasználó kiadja a parancsot a mesterséges intelligenciának, hogy rendeljen egy pizzát neki estére, az pedig személyre szabottan kiválasztja, kifizeti és házhoz szállíttatja a pizzát neki a megfelelő időpontban.

Tiltani kell az AI-t, vagy az élére állni?

Azt, hogy ezek a mesterséges intelligenciát használó megoldások megszülessenek, nagyban megkönnyíti, hogy nemcsak a felhasználói, hanem a fejlesztői oldalon is leomlottak a falak.

A nyílt forráskódú (open source) megoldásoknak hála a világ fejlesztői szabadon kísérletezhetnek AI-ötletekkel.

Mint azt Kerek István összegezte, ezeknek hála olyan jelentős változás előtt áll a világ, amelyhez nem az lesz a kérdés, hogy kell-e alkalmazkodni, hanem az, hogy mennyire gyorsan tudunk alkalmazkodni. A mesterséges intelligencia korában nem tiltani kell az új technológia használatát – például a ChatGPT segítségével írt egyetemi beadandók szűrésével –, épp ellenkezőleg:

arra kell felkészíteni az embereket, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban tudják kihasználni az AI által kínált lehetőségeket.

KÉPEK: Petróczi Rafael / Startup Online

Mennyire tartják hasznosnak a vezetői képzéseket a magyar cégvezetők?

A STRT összesen 142 cégvezetőt kérdezett meg arról, hogy az őket a vezetői kihívásokra felkészítő tanfolyamokra miért járnak, mik a legfontosabb szempontok egy-egy képzés kiválasztásánál, és mennyit fizetnek értük évente. A kutatás nem volt reprezentatív, így a magyar cégvezetőkre nézve általános következtetéseket nem lehet levonni.

Bővebben

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások