Sundar Pichai a Google munkatársainak küldött levelében elismerte, hogy lesznek még bejelentések elbocsátásokról, de nem számíthatnak a dolgozók a tavalyihoz hasonló mértékű leépítésekre.
Ahogy a Startup Online-on már megírtuk, több vezető amerikai techcég tömeges elbocsátásokkal kezdte az évet. Nem volt kivétel ez alól a Google sem, amely már most több mint ezer munkavállalójától vált meg. Az elbocsátások több területet is érintenek, például a hardverrészlegeket, a Google Assistant csapatát vagy a mérnöki gárdát.
Ezzel nincs vége az elbocsátási hullámnak
A Verge szerkesztőségéhez eljutott belső levél alapján nem nyugodhatnak meg azok sem, akik megúszták az év eleji elbocsátást. Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója ugyanis ezt írta a cég munkavállalóinak:
„Ambíciózus céljaink vannak, és a prioritást élvező területekbe fogunk idén befektetni. Ahhoz, hogy meg tudjuk teremteni a kapacitást ezekhez a befektetésekhez, kemény döntéseket kell hoznunk.”
A vezérigazgató továbbá kitért arra is, hogy szeretné hatékonyabbá és gyorsabbá tenni a Google döntésvégrehajtási rendszerét „bizonyos területeken”.
Ahogy azt Pichai a levélben megerősítette, az említett nehéz döntések elbocsátásokat és átszervezéseket fognak jelenteni az idei évben.
„Sok változást [az elbocsátásokról – a szerk.] már bejelentettünk, de az előzetes tájékoztatás kedvéért: néhány csapatban, ahol szükséges, az év során folytatódni fognak az erőforrás-elosztási döntések meghozatala, és ez néhány munkakört is érinthet.”
Ugyanakkor a Google vezérigazgatója szerint olyan mértékű leépítésre nem kell számítani, mint tavaly: akkor 12 ezer munkavállalójától vált meg a techóriás.
A mesterséges intelligencia és a korábbi évek tömeges munkaerőfelvétele áll a háttérben
A Sundar Pichai által említett „bizonyos területek” – ahogyan korábbi cikkünkben írtuk – a mesterséges intelligencia felfutásával lehetnek összefüggésben:
a techóriás a Google Assistant új verzióját szeretné lefejleszteni, ami már a hangalapú kommunikáción túl képes lesz a felhasználó egyedi szokásaihoz illeszkedve szervezni az életét, például kezelni a levelezését vagy megtervezni az utazásait.
(Hogy mi várható 2024-ben a mesterséges intelligencia területén, arról itt írtunk részletesen.)
A tömeges elbocsátások oka – ha tágabb kontextusban nézzük – a covid világjárvány lecsengésében keresendő: jelentősen mérséklődött a felhasználói igény a pandémia idején kiemelt jelentőséget nyert digitális és technológiai újításokra,
miközben a járványidőszak alatt sok techcég (köztük a Google is) tömegével vette fel az új munkaerőt, amit most már nem tud költséghatékonyan foglalkoztatni.
Ezt a helyzetet nehezítik a rossz gazdasági kilátások, a recessziós félelmek, a magas kamatlábak és a kiadások emelkedése.
NYITÓKÉP: Eesan1969 / Wikimedia Commons