Hirdetés

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

A közép-kelet-európai régióban magasan Csehország vezet, ami a startupok tőkefinanszírozását illeti.

A CEE régió startupjai 2024. első félévben összesen 1,15 milliárd euró összegben kaptak befektetést – ennek majdnem 39 százaléka, 445,3 millió euró a cseh startupokhoz áramlott

ez derül ki a közép-kelet-európai régióra szakosodott Recursive elemzéséből, amely 2024. januártól júniusig több mint 200 finanszírozási kört azonosított. Becslésük szerint az idei első féléves körök közel 70 százalékát sikerült lefedniük, így az kellően reprezentatív. Az eredményekhez hozzáteszik: a befektetési köröket leginkább pont a régió legtöbb startupját adó Lengyelországban nem hozták nyilvánosságra – a lengyeleket követik a görögök, a csehek, majd a románok.

Három nagy befektetési kör dobta meg a cseh startup-ökoszisztémát

A cseh startup-ökoszisztéma kiemelkedő teljesítményét jól mutatja az is, hogy az egymaga 2,6-szor nagyobb összértékű finanszírozást mondhat magáénak, mint az utána jövő Görögország, ahol a startupok összfinanszírozása 2024 első félévében 169,6 millió eurót ért el. Őket követik a lengyelek 161,3 millió euróval, Magyarország pedig a 8. helyen áll a régióban 32 millió euróval.

Forrás: A Recursive elemzése

A Recursive elemzése szerint az eredmények a cseh ökoszisztéma érett befektetési környezetét, az erős befektetői bizalmat és a magas értékelésű startupok jelenlétét mutatja. Ez utóbbit jól jelzi, hogy

a 445,3 millió eurós összfinanszírozás több mint 83 százalékát mindössze 3 darab befektetési kör teszi ki:

  • Az élelmiszer-kiszállítással foglalkozó Rohlík az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank vezetésével kapott 170 millió eurós befektetést.
  • A hotelek működését megkönnyítő, a foglalások kezelését, a fizetéseket, vagy a vendégek elégedettségének mérését automatizáló Mews a korábbi svéd befektetője, a Kinnevik vezetésével szerzett 101,2 millió eurós befektetést, amivel a startup értékelése 1,2 milliárd dollárra emelkedett, elérve az unikornis státuszt. A befektetők között megjelent az amerikai Goldman Sachs is.
  • Az autóipari szakemberek számára fejlesztett kereskedésirányítási rendszer, az Omnetic a Kartesia európai magántőkealap, valamint a lengyelországi székhelyű CVI alap vezetésével vont be 100 millió eurót.

A lengyeleknek kifizetődik, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a korai fázisú startupokra

Ami a finanszírozási körök számát illeti, a legtöbb dealt Lengyelországban jegyezték, az összes befektetési kör 25 százalékát. Utána jön Csehország 18 százalékkal, Görögország 15 százalékkal, Románia 13 százalékkal, ötödik helyen pedig Magyarország áll 9 százalékkal.

Forrás: A Recursive elemzése

A Recursive szerint

Lengyelország vezető helye az erős, sok év alatt megszilárdult vállalkozói kultúrájának, valamint az akcelerációra és a kockázatitőke-finanszírozásra fókuszáló tevékenységének köszönhető, ami egy dinamikus, a korai fázisú startupokra kiemelten fókuszáló befektetési környezetet hozott létre.

A lengyelek legnagyobb sikertörténete 2024. első félévben az AI hanggenerátort fejlesztő ElevenLabs, ami 73,6 millió euró értékben vont be tőkét az amerikai kockázatitőke-társaság, az Andreessen Horowitz, valamint két másik befektető, Nat Friedman és Daniel Gross vezetésével. Ezzel a startup elérte az 1,1 milliárd dollárt, a CEE régió újabb unikornisává válva.

A Mews és az ElevenLabs mellett a régióban a rövidtávú, bútorozott lakásbérlést kínáló görög startup, a Blueground is újonnan érte el az unikornis státuszt.

Minden harmadik finanszírozási kört AI-jal foglalkozó startupok húznak be

Külön érdemes megnézni, hogy milyen területek voltak a leginkább vonzók a befektetők számára a régióban: a generatív mesterséges intelligencia felfutása – ahogy globálisan és Európában – itt is megfigyelhető. A Recursive elemzése szerint

a CEE régióban 2024. első félévben történt finanszírozási körök közül minden harmadikat AI-t fejlesztő vagy AI-szolgáltatást nyújtó startupok húztak be.

Továbbá minden tizedik kört egészségügyi startup kapott, a kettő metszéspontját nézve pedig: minden negyedik AI startup, aki sikerrel vont be tőkét 2024. első hat hónapjában, egészségügyi területen fejleszti az innovációját.

A magyarországi látképpel egy következő cikkben foglalkozunk.

NYITÓKÉP: A csehországi Mews startup standja az USA-ban idén júniusban megrendezett Vendéglátóipari Technológiai Kiállításon és Konferencián (HITEC). Forrás: Mews / LinkedIn

500 ezer eurós pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben

Unikornis született a németországi ökoszisztémában – idén először

Az EGYM fitnesz startup friss befektetési körével átlépte az egymilliárd dolláros értékelést, ezzel a 2024-es év első új német unikornisává válva. A startup az egészségügyi szaktudást kombinálja a mesterséges intelligenciával céges ügyfelei számára.

Bővebben

A Startup Safarival együttműködve szervezi meg idén a THBE a CEE4Impact Day konferenciát

A Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete (THBE) által szervezett CEE4Impact Day célja felhívni a figyelmet a pozitív társadalmi és/vagy környezeti hatást eredményező befektetésekre. Idén először a Startup Safari segítségével rendezik meg a konferencia előeseményét, az Impact Safarit, ahol impact vállalkozások nyitják meg kapuikat az érdeklődők előtt.

Bővebben