Hirdetés

Európában az energiaiparba áramlik leginkább a kockázati tőke

2024-ben eddig 5,7 milliárd dollár értékben kaptak a startupok európai kockázatitőke-befektetést energiaipari innovációk fejlesztésére. Ez egy viszonylag új, 2023-ban kezdődött trend: annak előtte az energiaipart megelőzték a pénzügyi és az egészségügyi innovációk, valamint a vállalati szoftverek. Mutatunk 5 darab grafikont arról, hogy a Dealroom Europe Tech Update elemzése szerint eddig idén hogyan áll az európai kockázati tőke.

2024 második negyedévében 15,5 milliárd dollár kockázati tőke áramlott a startupszektorba Európában. Ez 14 százalékpontos növekedést jelent az idei első negyedévhez képest, és 12 százalékpontos növekedést a tavalyi év azonos időszakához képest. A globális trend sem néz ki másképpen: általánosságban növekedés figyelhető meg a kockázatitőke-piacon.
Az európai léptékben kihelyezett kockázati tőke a 2023. első félévben mutatott volument meghaladja, és csak a 2021/22-es befektetési bumm számaitól marad el. Az összeget főleg – a globális tendenciával összhangban – a növekedési fázisú befektetések (Series B és C) húzzák fel, amelyek meghaladták a megelőző hat negyedévben mért számokat. A korai szakaszú finanszírozás (pre seedtől Series A-ig) nagyjából a 2021 előtti szinten mozog, míg a késői finanszírozás (100 millió dolláros összeg felett) mértéke immár harmadik negyedéve emelkedik. 2 millió dollár feletti befektetési körből 2024-ben eddig 1450 darab volt, számosságukat tekintve így az mondható: aktívabb az európai kockázatitőke-piac, mint 2021 előtt.
Érdekes, hogy Európában 2024-ben eddig a kockázati tőke – iparág szerint – leginkább az energiaágazatba áramlott 5,7 milliárd dollár értékben. Ez egy viszonylag új, 2023-ban kezdődött trendbe illeszkedik: annak előtte az energiaipart megelőzték – a globális irányokkal összhangban – a pénzügyi és az egészségügyi innovációk, valamint a vállalati szoftverek. A technológiai szegmenseket tekintve a pénz a mesterséges intelligenciára, azon belül is a generatív AI-modellekel kapcsolatos fejlesztésekre fordítódik leginkább: ezek az összes európai kockázatitőke-finanszírozás több mint 10 szézalékát teszik ki.
A kockázatitőke-befektetések számát és mértékét az olyan fejlett európai ökoszisztémák húzzák felfelé, mint az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország. Eddig 2024-ben a 2023-as átlagos negyedéves befektetési volumenhez képest kiugróan, 651 százalékkal jobban teljesített az Egyesült Arab Emírségek kockázatitőke-piaca, ami a különböző iparágakban AI-fejlesztésekre fókuszáló G42 Holding 1,5 milliárd dolláros, a Microsofttól kapott finanszírozási körével magyarázható. Érdekes, hogy az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magába foglaló EMEA térségben ez a négy ország tette ki 2024. első félévben az összes európai kockázati tőke 60 százalékát.
Eddig 2024-ben a legnagyobb mértékben kockázati tőkét jellemzően az északi városokban lévő technológiai hubokba helyeztek ki. A legjelentősebb európai hub London, ahol majdnem 7 milliárd dollár kockázati tőke áramlott a startupszektorba – ezzel egyébként a brit főváros a 4. legnagyobb város a kockázati tőkét vonzó hubok közül globális viszonylatban.

CIKKÖZI KÉPEK: Europe Tech Update – Q2 2024 / Dealroom

NYITÓKÉP: The First Class Travel Guide / Wikimedia Commons

Két magyar csapat is dobogón végzett az EIT Jumpstarter program döntőjében

A nemzetközi versenyen a vállalatok ESG-stratégiájának fejlesztését segítő VeridianIQ, illetve a kiterjesztett valóságot használó, navigációs alkalmazást fejlesztő ARport is második helyezést ért  el a kategóriájában. Fotóriportunk az Európai Innovációs és Technológiai Intézet startupversenyéről.

Bővebben

Sírhelygondozó platformot kidolgozó csapat nyert az MCC és a Design Terminal inkubátorprogramjában

Az Ötlet Inkubátor program célja, hogy tehetséges fiatalok számára vállalkozásépítési ismereteket, alapvető gazdasági tájékozottságot, üzleti tudást, gyakorlati tapasztalatot és értékes kapcsolati hálót nyújtson.

Bővebben

Újabb Vespucci Partners siker: orvostechnológiai startup kapott befektetést

A Vespucci Partners tőkealapkezelő befektetési portfóliójába tartozó innoMask Kft. egy újabb tőkebevonásnak köszönhetően továbblépett a magvető fázisból. A magyar startup egy olyan újgenerációs, altatásnál használt laringeális maszkot fejleszt, amely páratlan lesz az orvosi eszközök piacán. A tőkét a Széchenyi Alapok Zrt., az Óbuda Uni Venture Capital (OUVC) Zrt. és egy magánbefektető biztosította.

Bővebben

Biobubi: magyar cég rajzolja át a háztartási tisztítószerek piacát

Fenntartható és hatékony tisztítószereket árusít Háromfai Balázs és felesége Százhalombattáról. A flakonvisszaváltó rendszert is üzemeltető magyar vállalkozás 2019-es indulása óta mára országos ismertségnek örvend. A sikert megalapozó vízkőoldó mellett folyamatosan nő a biológiailag lebomló anyagokból készült termékek palettája, mosószer, mosogatószer, duguláselhárító, ablaktisztító, zsíroldó, felmosószer és kávégéptisztító is helyet kapott a könnyen kezelhető webshopban.

Bővebben

Ne lokálisan, hanem regionálisan gondolkodjunk, és tegyük közösen sikeressé Közép-Kelet-Európát – mondja a Puzl CowOrKing vezetője

A Puzl CowOrKing novemberben Budapesten nyitotta meg második közösségi irodaházát. Hogyan jutott el ide a bolgár szolgáltató? Miért pont Budapesten kezdik meg a regionális terjeszkedést, és milyen hatást kívánnak gyakorolni az IT- és startup-ökoszisztémára? Erről kérdeztük Thibaut Taittingert a Puzl CEO-ját.

Bővebben

Amerikai piacra segítené az ÓUVC az ütős sportolókat segítő DinkMate startupot

Az ÓUVC-től kapott 100 millió forintos befektetést a DinkMate csapata a pickleball játékosok fejlődését segítő technológiájának fejlesztésére és márkaépítésre is szeretné felhasználni. A hosszú távú célok között szerepel, hogy a startup a nemzetközi pickleball szövetség hivatalos digitális partnerévé váljon.

Bővebben