2024-ben eddig 5,7 milliárd dollár értékben kaptak a startupok európai kockázatitőke-befektetést energiaipari innovációk fejlesztésére. Ez egy viszonylag új, 2023-ban kezdődött trend: annak előtte az energiaipart megelőzték a pénzügyi és az egészségügyi innovációk, valamint a vállalati szoftverek. Mutatunk 5 darab grafikont arról, hogy a Dealroom Europe Tech Update elemzése szerint eddig idén hogyan áll az európai kockázati tőke.
2024 második negyedévében 15,5 milliárd dollár kockázati tőke áramlott a startupszektorba Európában. Ez 14 százalékpontos növekedést jelent az idei első negyedévhez képest, és 12 százalékpontos növekedést a tavalyi év azonos időszakához képest. A globális trend sem néz ki másképpen: általánosságban növekedés figyelhető meg a kockázatitőke-piacon.
Az európai léptékben kihelyezett kockázati tőke a 2023. első félévben mutatott volument meghaladja, és csak a 2021/22-es befektetési bumm számaitól marad el. Az összeget főleg – a globális tendenciával összhangban – a növekedési fázisú befektetések (Series B és C) húzzák fel, amelyek meghaladták a megelőző hat negyedévben mért számokat. A korai szakaszú finanszírozás (pre seedtől Series A-ig) nagyjából a 2021 előtti szinten mozog, míg a késői finanszírozás (100 millió dolláros összeg felett) mértéke immár harmadik negyedéve emelkedik. 2 millió dollár feletti befektetési körből 2024-ben eddig 1450 darab volt, számosságukat tekintve így az mondható: aktívabb az európai kockázatitőke-piac, mint 2021 előtt.
Érdekes, hogy Európában 2024-ben eddig a kockázati tőke – iparág szerint – leginkább az energiaágazatba áramlott 5,7 milliárd dollár értékben. Ez egy viszonylag új, 2023-ban kezdődött trendbe illeszkedik: annak előtte az energiaipart megelőzték – a globális irányokkal összhangban – a pénzügyi és az egészségügyi innovációk, valamint a vállalati szoftverek. A technológiai szegmenseket tekintve a pénz a mesterséges intelligenciára, azon belül is a generatív AI-modellekel kapcsolatos fejlesztésekre fordítódik leginkább: ezek az összes európai kockázatitőke-finanszírozás több mint 10 szézalékát teszik ki.
A kockázatitőke-befektetések számát és mértékét az olyan fejlett európai ökoszisztémák húzzák felfelé, mint az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország. Eddig 2024-ben a 2023-as átlagos negyedéves befektetési volumenhez képest kiugróan, 651 százalékkal jobban teljesített az Egyesült Arab Emírségek kockázatitőke-piaca, ami a különböző iparágakban AI-fejlesztésekre fókuszáló G42 Holding 1,5 milliárd dolláros, a Microsofttól kapott finanszírozási körével magyarázható. Érdekes, hogy az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magába foglaló EMEA térségben ez a négy ország tette ki 2024. első félévben az összes európai kockázati tőke 60 százalékát.
Eddig 2024-ben a legnagyobb mértékben kockázati tőkét jellemzően az északi városokban lévő technológiai hubokba helyeztek ki. A legjelentősebb európai hub London, ahol majdnem 7 milliárd dollár kockázati tőke áramlott a startupszektorba – ezzel egyébként a brit főváros a 4. legnagyobb város a kockázati tőkét vonzó hubok közül globális viszonylatban.
CIKKÖZI KÉPEK: Europe Tech Update – Q2 2024 / Dealroom
NYITÓKÉP: The First Class Travel Guide / Wikimedia Commons