Hirdetés

Nem volt zökkenőmentes, de újabb lépést tett az EU a mesterséges intelligencia szabályozása felé

Európa vezető gazdaságainak kellett érte kedvezni, de átment az Európai Unió Tanácsán a mesterséges intelligencia használatát szabályozó AI Act. A labda most az Európai Parlamentnél pattog.

Február 2-án került az uniós tagállamok minisztereit tömörítő Európai Unió Tanácsának illetékes szerve elé az a politikai megállapodás és törvénytervezet, ami uniós szinten kívánja szabályozni a mesterséges intelligenciát.

Az úgynevezett AI Act-et a tagállamok képviselői egyöntetűen elfogadták, így újabb jelentős akadályt sikerült elgördíteni a törvénytervezet elől.

Ez azonban közel sem volt magától értetődő.

De előbb: mit tartalmaz az AI Act?

Ahogy arról a mesterséges intelligencia jövőjét boncolgató cikkünkben is írtunk, több évnyi előkészítés után tavaly decemberben egy jogi kötőerővel egyelőre még nem rendelkező politikai megállapodás született az EU-ban, aminek általános célja, hogy biztosítsa a mesterséges intelligencia használatának jogi kereteit, szolgálva az uniós állampolgárok érdekeit.

A megállapodás értelmében az EU a mesterséges intelligenciát használó technológiákat különböző kategóriákba tervezi sorolni az alapján, hogy mekkora potenciális veszélyforrást jelentenek az állampolgárok számára:

  • A minimális kockázatú AI-rendszerek, mint a felhasználó fogyasztása alapján tartalmakat ajánló vagy spamszűrő alkalmazások megkötések nélkül működhetnének a jövőben is.
  • A magas kockázatú AI-rendszerek, mint a közszolgáltatásokat javító megoldások, az állami feladatok (mint a bűnüldözés, az igazságszolgáltatás vagy a határellenőrzés) ellátását segítő rendszerek, az egészségügyi vagy a biometrikus azonosítást szolgáló eszközök már komoly korlátozás alá esnének.

Az ilyen innovációt fejlesztőknek a jövőben fel kellene mutatniuk kockázatcsökkentő rendszereket, részletes naplótevékenységet, egyértelmű felhasználói tájékoztatást kellene adniuk, és biztosítaniuk kéne a rendszerük emberi felügyeletét.

  • Az elfogadhatatlan kockázatú AI-rendszereket egyáltalán nem lehetne használni. Érti ez alatt az EU az alapvető emberi jogokat sértő megoldásokat, amelyek alkalmasak az emberi szabad akarat egyértelműen ártalmas befolyásolására (például játékok helytelen használatára buzdítja a gyerekeket), a biometrikus azonosítás lehetőségét a hatóságok számára távolból, nyilvános helyeken, vagy éppen az emberi érzelmeket olvasó AI-rendszereket a munkahelyeken.
  • A specifikus átláthatósági kockázatú AI-rendszereken pedig az Unió azokat a megoldásokat érti, amelyeknél fontos körülménynek számít a mesterséges intelligenciával való interakció.

Így a jövőben valamilyen formában fel kell hívni rá a felhasználó figyelmét, ha például egy chatbot-tal beszélget, ha AI által generált képet lát, ha biometrikus kategorizálást vagy az érzelmek felismerését szolgáló rendszerrel kerül kapcsolatba.

Azok a cégek, akik a fenti szabályozást megsértik, több millió eurós bírsággal is számolhatnak.

A franciák és a németek a saját AI stratupjaikat féltik

Mindez papíron persze jól hangzik, de aki ismerős a brüsszeli berkekben, az tudhatja, hogy egy-egy törvény létrejötte az egymást keretszbe-kasul metsző nemzeti érdekek közötti egyensúlypolitika eredménye. Nem kivétel ez alól az AI Act sem: az elmúlt hetekben az Unió vezető gazdaságai, Franciaország, Németország és Ausztria is belengette, hogy jelenlegi formájában nem fogják támogatni a törvénytervezetet.

Míg az utóbbi adat- és fogyasztóvédelmi aggályokat fogalmazott meg az AI Act kapcsán, addig Párizs és Berlin pont hogy puhítani akarta a részletszabályokat.

Tették ezt azért, hogy a szabályozás ne korlátozza a vezető európai AI-cégek – mint például a francia Mistral AI, vagy a német Aleph Alpha – fejlődését.

Jonas Andrulis, az Aleph Alpha vezérigazgatója a DLD München 2023. évi konferenciáján. Forrás: Hubert Burda Media / Flickr

Tegyük hozzá, hogy Olaszország is fogalmazott meg – a franciákkal és a németekkel egyetemben – kritikát azzal kapcsolatban, hogy az AI Act nem támogatja eléggé az európai AI-modellek fejlesztését, és máris kialakulhatott volna a tanácsi szavazáson egy négy jelentős tagállamot magába foglaló blokkoló kisebbség, ami úgy ahogy van, elkaszálhatta volna a törvénytervezetet.

Létrejön az EU Mesterséges Intelligencia Hivatala

Látva a veszélyes helyzetet, az Unió jogi keretek biztosításáért felelős szerve, az Európai Bizottság lépett:

másfél héttel a tanácsi szavazás előtt, január 24-én fogadta el azt az innovációs csomagot, aminek intézkedései a mesterséges intelligenciában érdekelt európai startupokat és innovatív kkv-kat hivatott támogatni.

A csomag egyrészt megkönnyíti a fenti szereplők számára az AI-rendszerekhez való hozzáférést, tesztelést és fejlesztést, ösztönzi és plusz forrásokkal támogatja az ilyen vállalkozásokba történő befektetést, valamint támogatja a mesterséges intelligencia fejlesztését és alkalmazását végző szakértők képzését.

Másrészt a csomag február 21-ével létrehozza az AI Act végrehajtásával megbízott szervet, az EU Mesterséges Intelligencia Hivatalát (AI Office),

ami segíteni és felügyelni fogja a közigazgatási szerveket az uniós törvény alkalmazásában, valamint támogatja az AI-t használó vállalatokat is ugyanebben. Ennek keretében a Hivatal konkrétumokat tartalmazó nyilatkozatokat fog tenni az AI Act alkalmazásáról.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Forrás: Európai Parlament / Wikimedia Commons 

Ahogy azt a Politico-nak nyilatkozó források elmondták, az AI Act elfogadását veszélyeztető tagállamokat – túl azon, hogy a csomag kedvez az AI-t használó vállalatoknak – azzal sikerült végül rábírni a törvény támogatására, hogy ígéretet kaptak:

a Hivatal támogatni fogja a számukra fontos ügyeket.

Mikor lesz uniós AI törvény?

A labda a továbbiakban az Európai Parlamentnél pattog: a február 2-án véglegesített szöveget február 13-án fogja tárgyalni a Parlament illetékes bizottságai (a Belső Piaci és Állampolgári Jogi Bizottság, illetve az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság). Itt még elakadhat a jogalkotási folyamat, amennyiben a parlamenti képviselők további módosításokat terjesztenek be – erre azonban nem sok esély látszik, hiszen a törvényen dolgozó EP-képviselők javaslatait is tartalmazza már a mostani szöveg.

Módosító indítványok hiányában az Európai Parlament április 10-11-én fogadhatja el az AI Act-et, ami a Tanács utolsó körös támogatása után emelkedhet jogi kötőerővel bíró törvénnyé.

Azonban ha ez megtörténik, még az sem jelenti azt, hogy minden egyből megváltozik: a jogszabály kihirdetését követően a tagállamok kormányainak 2 év fog rendelkezésre állni, hogy harmonizálják jogrendszerüket az új szabályozáshoz.

MONTÁZS: sujins / pixabay.com alapján

Új lehetőségek nyílnak meg a hazai fintech cégek előtt a közel-keleti és észak-afrikai régióban

A Magyar Fintech Szövetség és a MENA Fintech Szövetség együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá, melynek célja a magyar és uniós fintech ökoszisztéma összekötése a közel-keleti és az észak-afrikai régiós ökoszisztémával.

Bővebben

Hogyan csinálj a startupodból scaleup-ot?

Grandiózus kutatást végzett a Startup Genome, amelyben kontinenseken átívelően vizsgálta meg a scaleup-pá váló startupok sikerének okait. A Scaleup Report szerint a kulcs: tedd equity-vel érdekeltté a jó tanácsadót, hogy felvirágoztassa a startupodat, legyél beágyazott a globális ökoszisztémába, és kínálj részvényopciókat a munkavállalóidnak!

Bővebben

Oszkó-Jakab Natália: Hasonló önérzete van annak, aki a Startup Safarin és aki a Művészetek Völgyében lép fel

Akit már visszaigazolt a piac és a média, rendelkezik egy egészséges egóval, ami miatt nehezebben alkalmazkodik a kérésekhez – mondja Oszkó-Jakab Natália, akinek  a Startup Safari és a Művészetek Völgye szervezésében is első kézből vannak tapasztalatai. Mi a közös metszete a két eltérő brandnek? Van-e kommunikáció a startup és a művészeti világ között? Minek tekinthető

Bővebben

Harsányi Dániel: Web- és szoftverfejlesztőként rengeteg inspirációt tudok nyerni a mesterséges intelligenciától

A BLACKDEVS ügyvezető igazgatója szerint az AI nemcsak a kreatív iparágakban dolgozókra van hatással: a ChatGPT-vel beszélgetni az egész társadalom tudni fog. Ahhoz viszont, hogy ez felelősségteljes használathoz vezessen, jól átgondolt korlátozó- és szabályozórendszerekre van szükség. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Mennyire tartják hasznosnak a vezetői képzéseket a magyar cégvezetők?

A STRT összesen 142 cégvezetőt kérdezett meg arról, hogy az őket a vezetői kihívásokra felkészítő tanfolyamokra miért járnak, mik a legfontosabb szempontok egy-egy képzés kiválasztásánál, és mennyit fizetnek értük évente. A kutatás nem volt reprezentatív, így a magyar cégvezetőkre nézve általános következtetéseket nem lehet levonni.

Bővebben

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások