Hirdetés

Mesterséges intelligencia: Mi várható 2024-ben?

A befektetési bummról szólt 2023 az AI területén, de nem valószínű, hogy ez 2024-ben is ki fog tartani. Inkább az várható, hogy csökkenő befektetési volumen mellett lassan átrendeződik a piac: a nagyvállalatok nyernek, a startupok pedig a kisebb piaci résekbe férkőzhetnek be. A képet bonyolíthatja, ha az EU új jogszabályt hoz a témában.

2023 a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, azaz AI) éve volt:

az AI-hoz köthető befektetések összege tavaly – a Crunchbase adatai szerint – kis híján elérte az 50 milliárd dollárt.

Úgy ráadásul, hogy egyébiránt az elmúlt esztendő arról szólt, hogy a kockázati-tőkebefektetések volumene harmadával csökkent globálisan. 2024 azonban valószínűleg már nem lesz ennyire kedvező az AI cégek számára.

Tavaly a piac realizálta, hogy már nem lesz minden ugyanolyan, mint volt

Ennek megértéséhez érdemes visszanézni az elmúlt bő egy évet: az AI felvirágzását már 2022 végefelé látni lehetett, amikor három mesterséges intelligenciában utazó startup (a művészeti vizuális startup, a Stability AI, a hang- és videószerkesztő szoftvert mesterséges intelligenciával kombináló Descript, valamint a céges világnak AI szövegíró programot fejlesztő Jasper) is jelentős tőkét húzott be a befektetőktől.

Ezt követően nem kellett sokat várni a nagy bummra:

már 2023 januárjában megérkezett a hír, hogy a Microsoft hatalmas, 10 milliárd dolláros befektetést eszközöl a mesterséges intelligencia nagyágyújának számító OpenAI-ba, aminek egyik fejlesztése a széleskörben ismertté vált AI-alkalmazás, a ChatGPT.

Innentől pedig nem volt megállás: az AI-hoz kötődő startupok sorra kapták a befektetéseket, több mint 70 olyan befektetési kört lezárva, melyek értéke egyenként elérte vagy meghaladta a 100 millió dollárt. A pénzesőből pedig bőven részesültek az OpenAI USA-n kívüli versenytársai is: ilyen volt például a francia Mistral AI, ami a generatív mesterséges intelligencia fejlesztésére hozott létre egy nyílt forráskódú platformot, vagy a hasonló AI-fejlesztő profillal rendelkező, német Aleph Alpha.

Mindez természetesen éreztette a hatását a mesterséges intelligenciában utazó cégek piaci értékelésében is.

Az olyan nagy nevektől érkező, jelentős összegű tőkedonációk, mint a Google, a Microsoft, a Sequoia Capital vagy az Andreessen Horowitz, felstrófolták sok startup értékelését.

Az abszolút vezető az OpenAI, ami a tavaly nyári, „mindössze” 30 milliárd dolláros értékelését az év végére 90 milliárd dollárra tornászta fel.

Nagyvállalatok vs. startupok: kik lesznek az AI-forradalom nyertesei?

2023-ban láthattunk tehát egy jelentős, a piaci viszonyokat alapjaiban átformáló (diszruptív) innovációs átalakulást, amire ráharaptak a szereplők mind vállalkozói, mind befektetői oldalon.

2024 (és még előreláthatólag jó pár év) kérdése az lesz, hogy a megannyi új szereplő közül kik mondhatják majd el magukról a nap végén, hogy valóban nyertek. Egyáltalán mennyi nyertest bír el a piac?

Hasonló folyamatot láthattunk pár évtizede a telekommunikációs forradalom idején – erre hívta fel a Crunchbase figyelmét Saad Siddiqui, a Telstra Ventures társtulajdonosa. Akkor annak lehettünk tanúi, hogy a nagy győztesek nem a kis startupok, hanem a beágyazott, komoly infrakstruktúrával és mozgósítható erőforrásokkal rendelkező nagyvállalatok lettek.

Ez nem volt véletlen akkor sem, és nem lenne meglepő most sem: a mesterséges intelligencia, akárcsak a telekommunikáció, költségigényes terület. Aki itt sikereket akar elérni, annak szüksége van átfogó adatbázisokra, megfelelően erős informatikai háttérre és tudásra – egyszóval csupa olyan erőforrásra, amikben a nagyvállalatok verik a startupokat.

Már 2023-ban is napvilágot láttak olyan cikkek, amelyek az AI-startupok egyre nehezebbé váló befektetésszerzéséről írtak.

Várhatóan ennek folytatását fogjuk látni 2024-ben is: a befektetők lassan visszavonulnak azon projektek támogatásától, amelyek a marketingtevékenység vagy az értékesíti platform köré csak összeeszkábálnak valamiféle mesterséges intelligenciát, és áthelyezik a hangsúlyt a pénzügyi megbízhatósági és megtérülési szempontokra

– ez a befektetési stratégiaváltás egyébként az AI-tól függetlenül, en bloc megfigyelhető a kockázati-tőkebefektetők körében.

Ez persze nem fogja azt jelenteni, hogy 2024-ben a befektetők szűk markúan fogják mérni a tőkét, ha mesterséges intelligenciáról van szó, de a befektetések mennyiségében és összegében várható némi lassulás.

De akkor hol lesz helye az AI-startupoknak?

Siddiqui szerint a startupok ahogy a telekommunikációs forradalom idején, úgy most is inkább az innovációs átalakulás nyomán létrejövő új világ applikációs lehetőségeit tudják majd kiaknázni:

a kiépülő infrastuktúrára ráépülve lesz lehetőségük az innováció továbbgondolásával és felhasználásával sikereket elérni.

Ezt tette a telekommunikációs bumm idején a kisvállalkozások kézbesítési szolgáltatásait megkönnyítő DoorDash, a személyi közlekedést megreformáló Uber, vagy az online megrendelt élelmiszerek szállításában utazó Instacart.

A Telstra Ventures társtulajdonosának állításait erősítette meg a Crunchbase-nek Navin Chaddha, a kockázati-tőkebefektető Mayfield Fund társtulajdonosa.

Szerinte a nagyvállalati szféra mára lefedte a mesterséges intelligencia olyan rétegeit, mint a félvezető technológiák vagy a felhőalapú innovációk, egyéb területeken azonban – mint az applikációk és az őket összekötő szoftveres megoldások – még teremhetnek babérok más szereplők számára is.

Az Európai Unió is közbeszólhat

Van azonban még egy nyuszi, amit egyelőre csak félig-meddig húztak ki a kalapból, és ami alapvető hatással lehet a következő években a mesterséges intelligencia piacára: a nemzeti és nemzetközi szabályozási politika.

E tekintetben térségünkben az Európai Unió lesz kulcsfontosságú szereplő, aminek malmai hagyományos lassan őrölnek: már 2018-ban megkezdődött a gondolkodás az AI uniós szintű szabályozásáról. Ennek eredménye lett végül tavaly decemberben egy jogi kötőerővel egyelőre még nem rendelkező politikai megállapodás.

A megállapodás értelmében az EU a mesterséges intelligenciát használó technológiákat különböző kategóriákba tervezi sorolni az alapján, hogy mekkora potenciális veszélyforrást jelentenek az állampolgárok számára:

  • A minimális kockázatú AI-rendszerek, mint a felhasználó fogyasztása alapján tartalmakat ajánló vagy spamszűrő alkalmazások megkötések nélkül működhetnének a jövőben is.
  • A magas kockázatú AI-rendszerek, mint a közszolgáltatásokat javító megoldások, az állami feladatok (mint a bűnüldözés, az igazságszolgáltatás vagy a határellenőrzés) ellátását segítő rendszerek, az egészségügyi vagy a biometrikus azonosítást szolgáló eszközök már komoly korlátozás alá esnének.

Az ilyen innovációt fejlesztőknek a jövőben fel kellene mutatniuk kockázatcsökkentő rendszereket, részletes naplótevékenységet, egyértelmű felhasználói tájékoztatást kellene adniuk, és biztosítaniuk kéne a rendszerük emberi felügyeletét.

  • Az elfogadhatatlan kockázatú AI-rendszereket egyáltalán nem lehetne használni. Érti ez alatt az EU az alapvető emberi jogokat sértő megoldásokat, amelyek alkalmasak az emberi szabad akarat egyértelműen ártalmas befolyásolására (például játékok helytelen használatára buzdítja a gyerekeket), a biometrikus azonosítás lehetőségét a hatóságok számára távolból, nyilvános helyeken, vagy éppen az emberi érzelmeket olvasó AI-rendszereket a munkahelyeken.
  • A specifikus átláthatósági kockázatú AI-rendszereken pedig az Unió azokat a megoldásokat érti, amelyeknél fontos körülménynek számít a mesterséges intelligenciával való interakció.

Így a jövőben valamilyen formában fel kell hívni rá a felhasználó figyelmét, ha például egy chatbot-tal beszélget, ha AI által generált képet lát, ha biometrikus kategorizálást vagy az érzelmek felismerését szolgáló rendszerrel kerül kapcsolatba.

Azok a cégek, akik a fenti szabályozást megsértik, bírsággal számolhatnak. Ez lehet:

  • tiltott AI-rendszer alkalmazása esetén a cég globális éves forgalmának 7 százalékával megegyező összeg, vagy 35 millió euró,
  • egyéb kötelezettségek megsértése esetén az éves forgalom 3 százaléka vagy 15 millió euró,
  • helytelen információszolgáltatás esetén az éves forgalom 1,5 százaléka vagy 7,5 millió euró.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az eddig ismert részletek nemcsak hogy nem bírnak jogi kötőerővel, a részletszabályokat sem tartalmazzák: így például egyelőre nem tudni, hogy a leendő uniós AI-törvény hatálya meddig fog terjedni, vagy hogy a megfogalmazott elveket hogyan lehetne átültetni a gyakorlatba.

A Reuters forrásai szerint

a részletszabályokat tartalmazó dokumentum idén februárban kerülhet az uniós tagállamok minisztereit tömörítő Európai Unió Tanácsának illetékes szerve elé, amit ha az, illetve utána az Európai Parlement és a Tanács formálisan is elfogad, a politikai megállapodás AI Act néven uniós jogszabállyá válhat.

Azonban ha ez megtörténik, még az sem jelenti azt, hogy minden egyből megváltozik: a jogszabály kihirdetését követően a tagállamok kormányainak 2 év fog rendelkezésre állni, hogy harmonizálják jogrendszerüket az új szabályozáshoz.

FRISSíTÉS, MÁRCIUS 13.: Az Európai Parlament plenáris ülésén több mint 84 százalékos többséggel elfogadta az AI Act-et.

NYITÓKÉP: Kharsohtun / Wikimedia Commons

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások