Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Hasznos tippek

Miért érheti meg vezetőként alacsonyabb pozícióba menned egy ígéretes startuphoz?

Miért érheti meg vezetőként alacsonyabb pozícióba menned egy ígéretes startuphoz?
#tippek #junior #karrier #senior #Sequoia Capital #Zoe Hewitt
Rengeteg minden szólhat az alacsonyabb pozíció ellen, hosszú távon azonban kifizetődő lépés lehet, ha az adott startup vagy scaleup tényleg magas minőséget képvisel. Mutatjuk, miért.

A munkaerőpiacon alapvetően arra törekszel, hogy egyre magasabbra juss azon a bizonyos ranglétrán: nagyobb presztízs, nagyobb fizetés, nagyobb felelősség. Vannak azonban helyzetek a startup-ökoszisztémában is, amikor a látszólagos visszalépés kifizetődik – ha nem is azonnal.

Ilyen az, amikor egy tapasztalt, biztos pozícióban lévő vezetőként lehetőséged adódik egy ígéretesebb, jó minőségű startuphoz vagy scaleuphoz menned – csak éppen a megszokott szinthez képest alacsonyabb pozícióba.

Rengeteg minden szólhat a váltás ellen, kezdve a karriered önazonosságában eső csorbától („én vezető vagyok”), a fizetési volumenen át, egészen odáig, hogy az új szerepkör minden bizonnyal csökkenő vagy akár teljesen megszűnő döntési jogkörökkel jár.

Zoe Hewitt, a londoni Sequoia Capital tehetségek felkutatásáért felelős alelnöke azonban hoz pár érvet arra, hogy miért is érdemes ezt a lépés megtenni.

I. Nem a pozíció számít, hanem hogy mit viszel végbe

Sok HR-es fejében merül fel a kérdés egy-egy hangzatos pozíció láttán: „Oké, de mit csináltál konkrétan? Milyen eredményt értél el?” Hosszú távon kifizetődőbb, ha a pozíciók helyett a munkád hatására összpontosítasz.

Zoe Hewitt, a londoni Sequoia Capital tehetségek felkutatásáért felelős alelnöke. Forrás: Zoe Hewitt / LinkedIn

Ha nevet szerzel magadnak egy ígéretes startuphoz vagy scaleuphoz csatlakozva, ha rá tudsz mutatni, hogy arra az égető, aktuális problémára te (is) találtál megoldást, azt a piacot te (is) hódítottad meg, azt a termékcsaládot te (is) vezetted be, azt a kézzelfogható, tartós értéket te (is) teremtetted meg, a pozíció, amit betöltöttél, gyakorlatilag lényegtelen lesz.

Nem arra fognak emlékezni az emberek, hogy milyen munkakör volt az email aláírásodban, hanem arra, hogy mi mindent értél el – és hosszú távon ez fog előrébb vinni a karrieredben.

II. Agilis környezetben gyorsan előre lehet lépni

Attól még, hogy alacsonyabb pozícióba kerülsz, a korábbi senior tapasztalatod nem vész el, sőt. A startupok és scaleupok agilis világában és laposabb hierarchiájában egyáltalán nem olyan nehéz előrelépni még vezetői szinteken sem, mint egy nehezebben mozduló nagyvállalatnál.

A vezetői képességeid megvannak, és ha azokat tudod kamatoztatni az új helyeden, gyorsan léphetsz magasabbra a ranglétrán.

A kezdeti időszakban viszont megóv a túl nagy kockázattól az, ha alacsonyabb pozícióban kezdesz: addig is megvan a tered és az időd arra, hogy tájékozódj az új környezeted jellemzőiről és nehézségeiről, illetve tanulj a már vezető pozícióban lévő munkatársaidtól, hogy könnyebben mutathasd meg, mire vagy képes.

III. Nagyobb kapcsolati tőke

Az üzleti és innovációs szférában rengeteget számít a kapcsolatrendszered, és ezt sosem árt egy új piac vagy iparág szereplőivel gazdagítani. Egy magas minőségű startup vagy scaleup amúgy is vonzza a tehetségeket és a jó szakembereket –

egy ilyen vállalkozáshoz csatlakozva pedig lehetőséged adódik megismertetned magad és együtt dolgozni velük. Ez új karrierlehetőségek egész sorát nyithatja meg előtted.

NYITÓKÉP: geralt / Needpix

Olvasd el ezt is!

Balogh Petya: A pénzünk ugyanolyan keményen tud nekünk dolgozni, mint a legjobb kollégáink – ha hagyjuk neki

#befektetés #Balogh Petya #STRT #Lightyear #edukációs kampány
A STRT Holding vezetője a Lightyear befektetési platformmal fogott össze, hogy felhívják az ökoszisztéma figyelmét arra: nemcsak a multik, hanem a startupok és a kkv-k dolga is, hogy a náluk heverő pénzzel tudatosan foglalkozzanak, és ne csak biztonsági tartalékként parkoltassák azt a bankban.

„Exiteltem, itt ülök egy rakás pénzen, soha nem is kéne már dolgoznom – mégis rosszul érzem magam, és nem tudom, hogyan tovább”

#mentális egészség #tippek #tabu #Amabilis #Auxi'life #exit #Exit.Club #Louis Debouzy
Ennek a sok sikeres alapítót érintő problémának a megoldásában segít egy privát francia klub, ahova a legalább egymillió eurós exitet záró vállalkozókat várják. A klub azt társadalmi tabut feszegeti, hogy mégis milyen jogon érezheti magát rosszul az, akinek mindene megvan.