A PitchBook elemzése szerint két év leforgása alatt az USA-ban durván 2,5-szörösére, 28,4 százalékra nőtt azoknak a kockázatitőke-köröknek az aránya, ahol a startupok értékelése ugyanolyan szinten maradt, vagy még csökkent is.
Az elmúlt évtizedben sosem volt még olyan magas a startupok értékét ugyanazon a szinten meghagyó (flat round) és lefelé módosító (down round) körök aránya az USA-ban, mint 2024 első két negyedévében.
A flat és a down körök június végére már 28,4 százalékát tették ki az összes amerikai VC befektetési körnek
– ezt mutatta ki a tőkepiacokról globális adatbázisát építő cég, a PitchBook amerikai kockázatitőke-értékelési jelentése.
Mit jelentenek ezek a számok?
Ahhoz, hogy ezt megértsük, érdemes először tisztázni, hogy a VC-k hogyan lövik be egy-egy startup értékét, amikor befektetést adnak. Ahogyan a Tőkeportál jól összefoglalja:
„A kockázatitőkealap-módszer lényege, hogy a befektető a vállalkozás értékének meghatározásakor saját jövőbeli elvárt nyereségét is figyelembe veszi. Kiindulási pontként a befektető megbecsüli, hogy a vállalkozás milyen áron (végértéken) lesz eladható egy adott jövőbeli időpontban, figyelembe véve a vállalkozás jövőbeli várható bevételeit és a hasonló, általa ismert vállalkozások tranzakcióit.
A becsült végértékből leszámítva a befektető által elvárt hozamot, megkapjuk a startup befektetés utáni (post-money) cégértékét. A post-money cégértékből pedig a befektetés értékét levonva határozhatjuk meg a befektetés előtti (pre-money) cégértéket.”
A PitchBook adatai pedig azt mutatják meg, hogy
2024. második negyedév végére az összes amerikai kockázatitőke-értékelés 28,4 százalékában az adott vállalat befektetés előtti, pre-money értékelése megegyezik vagy alacsonyabb a megelőző befektetési kör post-money értékelésénél.
Pontosabban: az összes USA-beli kör 12,7 százaléka flat, 15,7 százaléka pedig down kör volt.
Miért viselkednek így a VC-k?
A VC-k által adott értékelések „szűkmarkú mérése” persze nem újkeletű: 2022 óta folyamatosan nő a flat és down körök aránya – akkor az előbbiek az értékelési torta 4,3 százalékát, az utóbbiak pedig 7,1 százalékát tették ki. Tehát
két év leforgása alatt durván 2,5-szörösére nőtt a flat és down értékelésű körök aránya.
Ennek oka a PitchBook elemzése szerint leginkább az, hogy kifulladt a Covid-19 járvány idején tapasztalt befektetési bumm. Ezzel páruzamosan pedig a rossz gazdasági kilátások, a recessziós félelmek, a magas kamatlábak és a kiadások emelkedése miatt az amerikai befektetők egyre inkább a biztosabb lábakon álló, profitábilitást mutató projektek felé fordulnak, szemben a növekedésorientált, magasabb kockázatot vállaló társaikkal szemben.
Így sok startup szembesülhet azzal, hogy kap ugyan pénzt a VC-ktől, de a projekt észlelt kockázata miatt le kell nyelnie az ugyanolyan vagy csökkenő értékelést.
Ez alól jelenleg egyetlen kivétel látszódik: a generatív mesterséges intelligencia, amibe pont a világjárvány lecsengése után kezdte el egyre növekvő mértékben önteni a pénzt a globális kockázatitőke-piac.
Ahogyan az amerikai tőkekezelési és vállalkozásépítési platform, a Carta rámutatott, a csökkenő cégértékelés azért nem feltétlenül tragédia: az sokszor csak a kedvezőtlen gazdasági környezetet és a kevésbé kockázatvállaló befektetési kedvet mutatja. Másik oldalról ez lehetőséget adhat arra is, hogy az alapítók újragondolják a mérőszámokat, és profitábilisabb útra tereljék a projektet.
A PitchBook 2024. Q2 Amerikai kockázatitőke-értékelési jelentését angolul ezen a linken keresztül lehet letölteni.
NYITÓKÉP: A nagynevű amerikai VC, az Andreessen Horowitz saját rendezésű eseménye 2019-ben, az American Dynamism Summit. Forrás: Andreessen Horowitz / LinkedIn