Sok nemzetközi versenytárshoz képest, költséghatékonyan és mégis gyorsan tudnak piacra vinni akár nagyon komplex technológiai megoldásokat is egyes magyar startupok – mondta el a StartUP! Magazinnak adott interjúban Molnár András, a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója.
Meglévő alapjaik mellett, a cég kezeli az OTP Bank új, digitális kockázati tőkealapját, amelyből pár százezertől néhány millió euróig terjedő befektetéseket valósítanak meg.
November elején jelentettétek be az OTP Bank új, digitális kockázati tőkealapjának indulását, melynek kezelője a PortfoLion. Mekkora összegről van szó, és a jövőben bővülhet-e a keret?
Az alap kétmilliárd forinttal indult, a tervünk az, hogy a következő egy évben kihelyezzük ezt a tőkét. Közben folyamatosan figyeljük, hogy régiós szinten hogyan alakul a piac és mekkora az ideális mérete egy elsősorban fintech cégekre szakosodott alapnak Közép-Kelet-Európában. Ez jelentheti azt is, hogy egy év után akár az OTP-t, akár más befektetőt is megszólítva indokolttá válhat az alap méretének növelése.
Milyen méretű befektetéseket terveztek és milyen szempontok alapján értékelitek a startupokat?
Elég tág kereteket határoztunk meg, pár százezer eurótól néhány millió euróig terjedhet a befektetett összeg egy-egy projekt esetében. Természetesen vannak minimum elvárásaink, így például az, hogy legyen meg az üzleti terv megvalósításához szükséges, minden kulcskompetenciát lefedő kezdőcsapat. Elvárás az is, hogy legyen egy minimálisan már értékelhető termék, szolgáltatás, vagyis lássák a célcsoportjukat és lehetőség szerint valamilyen üzleti együttműködésük is legyen már. Összegezve: olyan startupokat keresünk, amelyek már kijöttek a garázsból és feltették magukat a piacra. Arra vonatkozóan, hogy mennyi cégbe szállunk be, nincs célkitűzésünk.
Ahogyan arra utaltál is, a régióban is keresitek a befektetési lehetőségeket. Ez azért van, mert a magyar piac nem termel ki elég életképes projektet?
A teljes régióban keressük az ígéretes projekteket, mivel az OTP Bank is egy nemzetközi vállalatcsoport, egy startup számára több piacon is értéket tud teremteni egy sikeres tőkebevonást követően.
Csak fintech startupok lehetnek érdekesek, vagy más területről is várjátok a jelentkezőket?
Egyrészt magát a fintech-eket is nagyon tágan értelmezzük, de igazából minden olyan megoldás érdekel minket, ami egy pénzintézetnek hasznos lehet. Vagyis az informatikai biztonságtól kezdve a kiskereskedelmi típusú fejlesztéseken át az adatelemző rendszerekig és adatvagyon hasznosításáig sok minden szóba kerülhet.
A befektetésért cserébe mit kértek a startupoktól?
Lényegében az iparági standardot akarunk követni, nem térünk el attól. Egy korai fázisú cégben, magvető vagy Series A befektetési körök megvalósítására találtuk ki ezt az alapot. Tipikusan kisebbségi tulajdonrész szerzése jöhet szóba úgy, hogy kellő helyet biztosítsunk az alapítóknak és a kulcsfontosságú munkavállalóknak is. Általában az igazgatótanácsba is delegálunk egy tagot, de a hangsúly inkább azon van, hogy már a tárgyalások során megtaláljuk azokat a személyes motívumokat, amik az értékteremtő együttműködéshez elengedhetetlenek. Ezek segíthetnek a jövőben szinte biztosan érkező nehézségek közös kezelésében is.
A teljes interjút elolvashatja a StartUP! Magazin legfrissebb számában. A lapot megvásárolhatja az újságárusoknál, vagy előfizetheti ide kattintva.