Hirdetés

Európai csillagok

London és Berlin diktálja a legnagyobb tempót az európai startuppiacon. A StartUP Magazin kiadója által gyártott BrandMania arra kereste a választ, milyenek a magyar cégek esélyei idegenben.

Jelenleg a Szilícium-völgy mindent visz a startupvilág méretét tekintve globálisan, Európában viszont London a központ, ahol ötezerre tehető a startupok száma, és 2,2 milliárd euró tőkebefektetést regisztráltak 2016-ban. A magyar cégek számára komoly lehetőséget jelent belépni a brit piacra.

Több magyar vállalat is bemutatkozhatott külföldön számos komoly nemzetközi befektetőcég jelenlétében. A startup Campusok keretében ugyanis lehetőségük van arra is, hogy bemutassák magukat.

Max Kelly, a TechStars London ügyvezető igazgatója szerint a magyar startupok igazán ígéretesek technológiai szemszögből, sok a jó ötlet, a legnagyobb kihívás, amivel szembe kell nézniük, a kereskedelmi oldalon van, hiszen nálunk nincsenek meg azok a mértékű pénzügyi feltételek, mint az angol és amerikai startupoknál. Nagy kihívás az is, hogy néha hosszabb ideig is ki kell tartani az ötlet mellett, aminek meg kell állnia a helyét a piacon. A problémákon pedig gyorsan túl kell lendülni, amin – mint tudjuk – nem mindig zökkenőmentes.

„Keresem a lehetőséget a magyar befektetések iránt, voltam már Budapesten is, folyamatosan nézelődöm és kutatom a megfelelő cégeket. A szomszédos országokban már találtunk befektetésre érdemes startupokat, mi rajta vagyunk, hogy Magyarországon is legyen partnerünk. A legfontosabb amit nézünk, az a csapat és az ötlet, ami aztán együtt jól működhet piacon. Közép-Európában is az a legnagyobb kihívás a startupok számára, hogyan tudnak befektetőre találni és növekedni” – tette hozzá Max Kelly.

Londonnal kapcsolatban elmondta azt is, hogy az európai startupbefektetések harmada itt valósul meg, azaz rengeteg a startupcég az angol fővárosban, ahol ennek ellenére bőven akad még hely mindenki számára. A brexittel kapcsolatban azt hangsúlyozta: nem a kedvenc témája, de nem érinti a TechStars működését, mert nagyon jól működnek az európai befektetéseik, és minden lehetőség adott, hogy jó üzleteket csináljanak.

Új világ
Richard Templer, a Center for Climate KIC igazgatója szerint is nagyon tehetségesek a magyar startupok, sok a jó ötlet, és néhányuk prezentációja is igazán tökéletes volt a londoni megmérettetésen. Szerinte megvan a történelmi háttér a sikerhez: a magyarok híresek a feltalálóikról és fejlesztőikről, ezért szerinte a fiatalok ugyanúgy részesei lehetnek ennek a történelemnek, mint híres elődeik, mert igazán tehetségesek és elhivatottak, Sokuk előtt állhat nagy lehetőség, ha lesz bennük elég kitartás és keményen dolgoznak. Hangsúlyozta azt is, hogy nagy szerepe lehet a startupok hátországának, például az egyetemeknek, amelyek, mint az is, amelyen ő oktat, inkubátori szerepet is betölthetnek a startupok életében.

Mint mondta: a legjobb pillanat most startupcégeket indítani, mert a világ hihetetlen átalakulásokon megy keresztül, egy olyan gazdaságból, amelynek az alapja a kőolaj és a nyersanyagok voltak, egy teljesen új világba megyünk át, amely hatalmas gazdasági zavart okoz majd. Szerinte a startupoknak nagy szerepe lesz ennek az új világnak a kialakításában.

Mint mondta, erre a világra nem fog hatni a brexit sem. London és Nagy-Britannia az egyik legnagyobb központja az európai startup-ökoszisztémának és ez várhatóan így is marad a jövőben, mindezen a brexit nem változtat sokat, továbbra is hatalmas globális befektetési összegek áramlanak majd a brit fővárosba. Mindez sokkal inkább befolyásolhatja olyan nagyvállalatok jövőjét, amelyek tovább szeretnének terjeszkedni.

Mint mondta, nincs kétsége afelől, hogy a kelet-európai vagy akár a magyar startupok is sikeresek legyenek Londonban. Sok a „játékos a pályán”, de a magyar startupperek sok területen tehetségesek, legyenek mérnökök, fejlesztők, dizájnerek. Az itteni kultúrával, az itt lévő befektetési pénzekkel vegyítve kecsegtető üzletek rajzolódhatnak ki.

Berlini központ
Carl-Philipp Wackernagel, a Berlin Startup Unit részéről úgy látja, hogy a befektetésre szánt összegekből sosem lehet elég. Mint mondta, a berlini startuppiac folyamatosan és gyorsan növekszik, évről évre egyre több a befektetési összeg Berlinben. Ezzel az egyik legnagyobb startupközpontnak számít Európában. Számokban kifejezve mindez azt jelenti, hogy amíg két évvel ezelőtt 2 milliárd dollár érkezett a német fővárosba, a tavalyi évben 1,1 milliárd értékben fektettek startupvállalkozásokba.

Több mint száz coworking munkahely van Berlinben, több mint öt inkubátor és akcelerátor, háromezer körüli a startupcégek száma, itt működik a teljes német startup-ökoszisztéma 40 százaléka.  A háttérben az áll, hogy minden infrastruktúra adott ahhoz, hogy gyorsan és könnyen elinduljon egy vállalkozás. Nagyon sok az inkubátor, a befektető, és megvan a know-how ahhoz, hogy ha valaki az első bizniszét indítja el, akkor is kellően rugalmasan sikerüljön a piacra lépés.

Szerinte nincs még egy olyan hely a világon, ahol könnyebb működési feltételeket tudnak biztosítani a startupcégeknek, mint Berlinben. Néhány speciális szegmens számára kifejezetten kedvezők a lehetőségek, legyen szó a pénzügyi-technológia iparról vagy az internetes kommunikációt segítő csatlakoztatott szolgáltatásokról.

Kínálkozó lehetőségek
Hangsúlyozta azt is, keresik az együttműködési lehetőségeket más európai városokkal. Ennek keretében szeretnénk egy startup-hubhálózatot kiépíteni Európában, van már ilyen többek között Londonban és Párizsban, és könnyen lehet, hogy Budapesten is lesz egy, mert ahogy személyesen is megtapasztalta, nagyszerű a technológiai ökoszisztéma a magyar fővárosban.

Tanja Kufner, a Berlini Startupbootcamp vezetője a magyar startupcégek berlini versenyének egyik zsűritagja volt. Mint mondta: látott kifejezetten jó ötleteket és prezentációkat, és közülük nem volt könnyű kiválasztani a győzteseket. Hangsúlyozta, hogy egy magyar cégre már két éve felfigyeltek, amikor logisztikai területre fejlesztő startupokat kerestek. A TruckIN akkor csatlakozott a programukhoz és azóta is együttműködnek velük, ezért számukra nagy öröm és büszkeség, hogy ez a cég nyerte az idei berlini versenyt.

Az európai startuppiaccal kapcsolatban azt emelte ki, jelenleg Nagy-Britanniában, Franciaországban és Németországban a legjobbak a startupok lehetőségei, ezen országok és ezek startupfővárosai a magyar cégek számára is jó piacra lépési lehetőséget jelentenek. A berlini startupbootcamppel kapcsolatban elmondta azt is, egy nagy globális akcelerátorcsalád tagjai, amely többféle területre fókuszál. Az övé a szállítással és energiával kapcsolatos projektekre, de van olyan részlegük, amely az egészséggel vagy éppen a fintechkel kapcsolatos területekre. Világszerte 18 projektre koncentrálnak és 12 országban vannak jelen.

Simon Krisztián

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások