Hirdetés

Újrahasznosított műanyagból készült kompozit, kertészeti rendszer, ultrahatékony növénystimuláló szer – ilyen projektek mutatkoztak be a Startup Plastic Surgery pitch versenyén

A Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programjában olyan projekteket karolnak fel, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi problémákra kínálnak megoldásokat. A program hagyományosan egy pitch versennyel zárul, amin a Startup Online is jelen volt. Fotóriportunkat láthatjátok.

2024. március 22-én tartották a Startup Plastic Surgery és a Klímainnovációs Közösség inkubációs programját lezáró pitch versenyt. A program célja, hogy olyan innovatív projekteket segítsen, amelyek a műanyag által okozott környezeti és egészségügyi kihívásokra adnak megoldásokat. A 2020-ban indult programot immár 4. alkalommal hirdették meg.
A programba olyan, legalább 2 fős csapatok jelentkezhettek, akik rendelkeznek egy műanyaghasználathoz kapcsolódó ötlettel, netalán már el is kezdték azt megvalósítani. Az ötlet sokféle lehetett: célozhatta műanyag-helyettesítő termékek létrehozását, a műanyagok innovatív hasznosítását, új technológia alkalmazását a műanyagiparban, vagy a fogyasztói szokások megváltoztatását.
A 4 hónapos inkubáció alatt a résztvevők iparági mentoroktól és üzleti coach-októl kaptak segítséget ötletük fejlesztéséhez, online és személyes workshopokon vettek részt, valamint networking események során ismerhették meg az iparági elvárásokat.
A programba 28-an jelentkeztek, a legjobb 9 csapat pedig az inkubáció zárásaként a KPMG magyarországi telephelyén, szakmai zsűri előtt mutatta be az elmúlt hónapok eredményét 5 perces pitch keretében, majd a zsűri kérdéseire válaszoltak 5 percben. A zsűri tagjai voltak: Balázs Krisztián, a Greenstic Europe társalapítója és vezérigazgatója, Virág Annamária, a Sneider Electric fenntarthatósági szakértője, Tom Szaky, a TerraCycle vezérigazgatója, Kálmán Anna, a KPMG senior menedzsere, valamint Tóth Kristóf, a Control Pro Kft. alapítója.
A zsűri arra helyezte a hangsúlyt, hogy az ötletek mennyire megvalósíthatóak, skálázhatóak, fenntarthatóak hosszútávon, illetve milyen hatásuk lehet a környezetre.
A RE Bottle kistermelői zöldségekből és gyümölcsökből készít smoothie leveket. A smoothie-t egy speciális, melegítős, de könnyen kezelhető turmixgép készíti el – a RE Bottle ezt értékesítené irodahelyiségek számára. Az italok készítése során a csapat nem használ csomagolóanyagokat, csökkentve ezáltal a műanyag-felhasználását és a széndioxid-kibocsátást. Továbbá az italokban nincsenek tartósítószerek, és a pasztörizálást is megspórolják, így az irodai dolgozók egészségÉhez is hozzájárul az innováció.
A Monomer célja az egyik legelterjedtebb műanyag, a PET környezetbarát újrahasznosítása. Ezt kémai úton, kemolízissel teszi meg a csapat: ennek során a PET egyes molekuláit, úgynevezett monomerjeit bontják tovább, hogy aztán a folyamat végén újra jó minőségű, használható PET anyagot kapjunk.
A FlexiPlanter egy újrahasznosított műanyagból készített kertészeti rendszert, amellyel a felhasználó (például a hobbikertész vagy egy vendéglátóhely) egyszerűen és költséghatékonyan zöldítheti be növényekkel a kültéri függőleges felületeket. A berendezés saját öntözőrendszerrel bír, melyet a kerti csapokra lehet telepíteni, de a FlexiPlanter elmondása szerint tervben van a beltéren is használható egység lefejlesztése. 
Az AgroPods egy vízben oldódó fóliát fejlesztett ki, amelyet kapszula formában értékesítenek gazdaboltokon keresztül a gazdák számára. A kapszulákba bele lehet rakni a gazdaságokban használatos növényvédőszereket, és mivel a csomagolóanyag, a fólia feloldódik, így a megoldás csökkenti a környezetszennyezést. Egyrészt redukálja a műanyag-felhasználást, másrészt nem keletkeznek a talajba mosódó káros anyagok a termék használata során, harmadrészt pedig a vízszennyezést is megelőzi.
A BioBubble biológiailag lebomló, mezőgazdasági ültetőedényeket hozott létre olyan melléktermékekből, mint a fűrészpor vagy a széna, illetve gomba micéliumból. Az ezekből létrejövő, könnyű anyag a műanyagtermékek helyettesítőjeként használható, jóval kevesebb vízigénnyel. A BioBubble terméke hozzáadott talajtápértékkel is bír, így még inkább megéri használni a mezőgazdaságban.
A MikroPolyTech célja egy olyan, a növények növekedését serkentő és az ellenálló képességet növelő szer létrehozása volt, amely ultramagas sejtkoncentrációja révén a hagyományos szerekhez képest sokkal kisebb csomagolásban is elfér. Így a 20 literes, műanyag kannák helyett 2 deciliteres, újrahasznosítható alumíniumdobozokban érhető el a termék, amely akár 10 hektár földterületre is elég. A MikroPolyTech a növénystimuláló anyagot alga és cellulózbontó baktériumok vegyítésével alkotta meg.
A Brickoplast egy újrahasznosított műanyagból készült kompozitot alkotott meg, amelynek felhasználása széleskörű lehet. A csapat az anyagot egyelőre magaságyások alapanyagaként használta fel, hogy a környezetre gyakorolt pozitív hatást ne csak maga a kompozit, hanem az ágyásba ültetett növény is emelje.
A GreenCoffee Community egy egyedi tervezésű termoszt hozott létre, amely a kávézókban milliárd számra eldobott papír poharak problémáját orvosolja. A termosz csatos zárral rendelkezik, így azt a kávézók személyzetének is könnyebb kezelnie. A termék továbbá beépített NFC fizetési funkcióval bír, hogy a bankkártyánk vagy a telefonunk keresgélése nélkül fizethessünk a kávénkért. A csapat neve beszédes: a termékkel céljuk, hogy ökotudatos vásárlói közösséget építsenek.
Az EcoFab3D a 3D nyomtatásban keletkezett műanyaghulladékot hasznosítja újra, és értékesíti például éttermek vagy kávézók számára. A vendéglátóhelyek így személyre szabott, olcsó és szép dizájntermékekkel lehetnek gazdagabbak, például egyedi tervezésű szalvétatartókkal, lámpabúrával, vázával vagy akusztikai panelekkel. A csapat később bútorok elkészítését is vállalná.
A zsűritagok a pitch-eket követően elvonultak, hogy értékeljék a csapatok teljesítményét –  végül összesen 5 felajánlást tettek, és 1 külön díjazottat jutalmaztak. Továbbá a közönség is szavazhatott a legjobbnak ítélt projektre.
Az eredményhirdetésen a Greenstic Europe felajánlotta, hogy további mentorálással segíti a RE Bottle…
…és a Brickoplast csapatát.
Hasonlóan további mentorációt ajánlott fel a Klímainnovációs Közösség a Monomer,…
…illetve a FlexiPlanter csapatának.
A KPMG félmillió forint támogatást ajánlott fel az AgroPods csapatának.
A zsűri értékelése alapján a legjobb pitch-ért járó elismerés a MikroPolyTech-et illette meg.
A közönség szavazatai alapján pedig a legjobb csapat a Brickoplast lett.

Az eseményről további képeket ide kattintva találsz.

KÉPEK: Sebestyén László / KPMG

Új lehetőségek nyílnak meg a hazai fintech cégek előtt a közel-keleti és észak-afrikai régióban

A Magyar Fintech Szövetség és a MENA Fintech Szövetség együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá, melynek célja a magyar és uniós fintech ökoszisztéma összekötése a közel-keleti és az észak-afrikai régiós ökoszisztémával.

Bővebben

Hogyan csinálj a startupodból scaleup-ot?

Grandiózus kutatást végzett a Startup Genome, amelyben kontinenseken átívelően vizsgálta meg a scaleup-pá váló startupok sikerének okait. A Scaleup Report szerint a kulcs: tedd equity-vel érdekeltté a jó tanácsadót, hogy felvirágoztassa a startupodat, legyél beágyazott a globális ökoszisztémába, és kínálj részvényopciókat a munkavállalóidnak!

Bővebben

Oszkó-Jakab Natália: Hasonló önérzete van annak, aki a Startup Safarin és aki a Művészetek Völgyében lép fel

Akit már visszaigazolt a piac és a média, rendelkezik egy egészséges egóval, ami miatt nehezebben alkalmazkodik a kérésekhez – mondja Oszkó-Jakab Natália, akinek  a Startup Safari és a Művészetek Völgye szervezésében is első kézből vannak tapasztalatai. Mi a közös metszete a két eltérő brandnek? Van-e kommunikáció a startup és a művészeti világ között? Minek tekinthető

Bővebben

Harsányi Dániel: Web- és szoftverfejlesztőként rengeteg inspirációt tudok nyerni a mesterséges intelligenciától

A BLACKDEVS ügyvezető igazgatója szerint az AI nemcsak a kreatív iparágakban dolgozókra van hatással: a ChatGPT-vel beszélgetni az egész társadalom tudni fog. Ahhoz viszont, hogy ez felelősségteljes használathoz vezessen, jól átgondolt korlátozó- és szabályozórendszerekre van szükség. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Mennyire tartják hasznosnak a vezetői képzéseket a magyar cégvezetők?

A STRT összesen 142 cégvezetőt kérdezett meg arról, hogy az őket a vezetői kihívásokra felkészítő tanfolyamokra miért járnak, mik a legfontosabb szempontok egy-egy képzés kiválasztásánál, és mennyit fizetnek értük évente. A kutatás nem volt reprezentatív, így a magyar cégvezetőkre nézve általános következtetéseket nem lehet levonni.

Bővebben

Sok mindent meg kell még értenünk a mesterséges intelligenciáról, és ebben nem segít az, ha a rémhírekből tájékozódunk

A Fenntartható Városok alapítója, dr. Bartuszek Lilla szerint előbb vagy utóbb minden társadalom el fog jutni oda, hogy a megfelelő funkciókra használja az AI-t. Azonban ennek a folyamatnak még csak az elején vagyunk, és nem lesz holnaptól Kánaán az új technológiának köszönhetően. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Nem női megoldásokkal kell orvosolni a nők problémáit a startupvilágban

Ha az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, nem az a megoldás, hogy a nőkhöz szólunk a kifejzetten rájuk koncentráló kezdeményezésekkel: a gátmászás helyett a gátak lebontását lenne érdemes támogatni.

Bővebben

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások