A Google, az Amazon, a Unity Software és a Duolingo is több száz, több ezer munkavállalójától válik meg. Az elbocsátási hullám tart már egy ideje, és annak okát a pandémia lecsengésében kell keresnünk.
„Felelősségteljesen fektetünk be vállalatunk legnagyobb prioritásaiba és az előttünk álló jelentős lehetőségekbe. Egyes csapatok továbbra is folytatják az ilyen jellegű szervezeti átalakításokat, amely együtt jár néhány szerepkör globális szintű megszüntetésével”
– ezzel indokolta a New York Times-nak a Google szóvivője, Courtenay Mencini, hogy techóriás miért bocsátja el várhatóan több száz dolgozóját. Az SFGATE értesülései szerint meghaladhatja az ezret is a megszűnő munkahelyek száma.
A Google a mesterséges intelligenciára akarja fordítani az erőforrásait
A Google elbocsátási hulláma több területet, részleget is érint:
- a techvállalat szórakoztató elektronikai termékeit (főleg okostelefonokat) forgalmazó Pixel-t,
- az okos otthoni termékekre specializálódott Nest-et,
- az okosórákra szakosodott Fitbit-et, aminek társalapítói, James Park és Eric Friedman, valamint más vezetők is elhagyják a Google-t,
- a felhasználóval kétirányú beszélgetést folytató, mesterséges intelligenciát használó Google Assistant csapatát,
- a Google-t fejlesztő mérnöki csapatot,
- a techóriás munkavállalói számára fenntartott egyik gyermekgondozási központot, ahonnét folyamatában küldik el az ott dolgozókat, és aminek iskoláját augusztusra be fogják zárni.
A Google ezek közül a hardverrészlegeket érintő (Pixel, Nest, Fitbit) elbocsátásokat erősítette meg eddig, de a már és az elkövetkező hónapokban elbocsátandó emberek száma több száz, akár több mint ezer főre is tehető. Ez a több mint 18 ezer főt foglalkoztató techóriás pár tizedszázalékát jelenheti.
Ahogy a Semafor írja, az elbocsátások mögötti közvetlen ok az, hogy a Google az erőforrásait az utóbbi években felfutott mesterséges intelligenciába akarja fektetni:
a Google Assistant új verzióját szeretné lefejleszteni, ami már a hangalapú kommunikáción túl képes lesz a felhasználó egyedi szokásaihoz illeszkedve szervezni az életét, például kezelni a levelezését vagy megtervezni az utazásait.
A Google nem egyedi példa
Nem a Google azonban az egyetlen nagynevű techcég, ami januárban tömeges leépítéseket jelentett be:
- több száz munkavállalójától válik meg az Amazon a Prime Video és az MGM Studios részlegeknél arra hivatkozva, hogy a cég a leginkább megtérülésre esélyes tartalmakra és termékekre kíván koncentrálni,
- a hosszútávú sikerrel és nyereséggel indokolva küldi el március végéig dolgozóinak negyedét, 1800 főt a videójátékszoftver-fejlesztő cég, a Unity Software,
- az önálló idegen nyelvtanulást segítő app, a Duolingo csapatának 10 százalékát (pár száz főt) építi le a cég amiatt, hogy a tartalomfejlesztésben az emberek helyett a mesterséges intelligenciának szánnak nagyobb szerepet.
Visszaütött a járványidőszak tömeges munkaerő-felvételi stratégiája
A mostani leépítési hullám nem egyedi: a Google tavaly ilyenkor jelentette be, hogy 12 ezer munkatársuktól válnak meg, az Amazon pedig 2023-ban több mint 25 ezer dolgozó elbocsátásáról döntött.
A jelenséget csak részben magyarázza a mesterséges intelligencia előretörése, a költséghatékonyság már annál inkább. Ennek háttere a covid világjárványban és annak lecsengésében keresendő:
a pandémia alatt, a lezárások és korlátozások idején kiemelkedően nagy lett a felhasználói igény a digitális és technológiai újításokra. Erre a technológiai nagyvállalatok tömeges munkaerő-felvétellel reagáltak.
Azzal viszont sok, a szervezetét felduzzasztó döntéshozó nem számolt, hogy ha egyszer a fogyasztók visszatérhetnek a hatósági korlátozások nélküli, offline életükbe, akkor az online életre fókuszáló fejlesztések már nem fogják hozni a korábbi növekedési ütemet.
Továbbá a rosszabb gazdasági kilátások, a recessziós félelmek, a magas kamatlábak és a kiadások emelkedése is mind arra lökték a technológiai szférát, hogy erőforrásaikat szűken mérve kockázatminimalizáló stratégiára váltsanak
– akár azon az áron is, hogy a tömegével felvett munkaerőt most tömegével elbocsássák.
NYITÓKÉP: Shawn Collins / Flickr