Egy korai fázisú startup esetében a munka befurakodhat az ember életébe még a karácsonyi időszak alatt is. Nem kivétel a fiataloknak mentálhigiénés segítséget nyújtó Healmindset csapata sem. De hogyan küzd meg ezzel egy startupper? Enged a csábításnak, és rápörög a hirtelen támadt ötleteire? Vagy tudatosan leállítja magát, hogy most nem ennek van itt az ideje? Interjúnk a Healmindset két tagjával.
A karácsony a család mellett a pihenés és a kikapcsolódás ideje – a legtöbb esetben biztosan. De elmondható-e ez a startupszféráról is, ami sokszor mohón követeli az ember figyelmét, tekintet nélkül a magánéletre? Akik a startup-ökoszisztémában dolgoznak, ki tudják-e fújni magukat az ünnepi időszakban, vagy még a karácsonyfa alatt is e-mailekre fognak válaszolni? Hogyan őrzik meg a mentális egészségüket, és mit kérnének a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?
A Startup Online karácsonyi interjúsorozatában a Healmindset startup alapítóival, Papp Sándorral és Ábrahám Gergővel beszélgettünk.
+ + +
Meséljetek kérlek röviden a Healmindset-ről! Mi az ötlet, és hogyan jött?
Papp Sándor: 2020 nyarán, már a covid idején vegyészmérnökként a szakmai gyakorlatomat végeztem az egyik legnagyobb magyar gyógyszergyárban, aminek két nagy raktára volt. Az egyikben mindenféle gyógyszer volt, a másikban viszont csak Frontint tároltak, amit nyugtatóként a szorongásos és depressziós tünetek kezelésére használnak.
Magyarországon sajnos elterjedt, hogy a mentális egészséget Frontinnal vagy más nyugtatók automatikus felírásával próbálják „megőrizni”. Ez volt számomra az a meghatározó élmény, ami után eldöntöttem, hogy pszichológiát fogok tanulni, mert ilyen módon szeretnék segíteni az embereken.
2023 nyarán az Ideathon ötletversenyén alakult meg a csapat, és végül kidolgoztuk a Healmindset mobilapplikáció koncepcióját. Ez egy köztes megoldás egy drága pszichológus és önmagunk elhanyagolása között.
Az applikációnk a pszichés problémákkal küzdő fiatalokat köti össze anonim módon szakképzett pszichológusokkal, akik pillanatok alatt érzelmi támogatást és tanácsokat tudnak adni a bajban lévőknek.
Az elnyomott negatív érzelmek ventillálásán túl pedig az app különböző eszközöket kínál önmagunk fejlesztésére: például relaxációs gyakorlatokat, coaching eszközöket, de nyomon tudod követni a hangulatváltozásaidat is.
Az Ideathon-on két különdíjat is nyertünk, ebből az egyik, hogy 2023 szeptemberétől becsatlakoztunk az STRT Holding Zrt. inkubátor programjába, az ő segítségükkel alapítottunk céget. Októbertől bekerültünk a Start it @K&H inkubátor programjába is, novemberben pedig a Brancson indítottunk közösségi finanszírozási kampányt.
Itt vagytok egy startupprojekt kezdetén, amivel még nagyon sok dolgotok van és lesz, mire elérhet a növekedési fázisba. Fogtok-e tudni egyáltalán pihenni így a karácsonyi időszakban?
PS: Az utóbbi időben már hétvégéim sincsenek. Aki a startupszférában komolyan csinálja, amit csinál, annak egybe tudnak mosódni a napjai. Szenteste nyilván nem fogok az ötlettel foglalkozni, akkor a családommal leszek, de ezen túlmenően az ünnepi időszak nem befolyásolja a lendületet.
Ábrahám Gergő: Ezt azért árnyalnám.
Nyilván az a terv, hogy szenteste ne foglalkozz az ötlettel, de előfordulhat, hogy a karácsonyfa alatt ülve, a negyedik bor után elkezdenek száguldani a gondolataid, jönnek az ötletek, és nem fogod tudni ezt kizárni.
Nálam legalábbis nincsen olyan, hogy eddig pihenek, és majd innentől az ötlettel foglalkozom. Még ha mást is csinálok, pihenek vagy egyéb programom van, bármikor támadhat egy gondolatom, amit le kell írnom.
És ebből jön az az egybemosódás, amit Sanyi említett: egyre inkább átöleli az életedet a projekt, és egyre nehezebbé válik szétválasztani azt a magánélettől és az egyéb elfoglaltságoktól. Én ebben még nem vagyok elég jó, hogy ezt hogyan lehet okosan csinálni. De mégsem tartom ezt rossz dolognak, mert mindketten szeretjük, amit csinálunk, és motiváltan kelünk fel reggel, hogy megvalósítsuk az ötleteinket.
PS: Én ezt nem teljesen úgy élem meg, mint Gergő. Nagyobb távlatokban valóban összemosódik a projekt az életem többi részével, ezért sincsenek hétvégéim.
De ha éppen kikapcsolódom, a családommal vagyok, vagy csak eldöntöm, hogy elmegyek sétálni vagy jógázni, akkor nem engedem meg magamnak, hogy a startupról gondolkozzak.
Régóta meditálok ezért már megtanultam, hogyan tudom kizárni időlegesen a gondolataimból a projektet. A kiégés megelőzése érdekében nagyon fontos volt az első egy-két hónapban arra rájönnöm, hogy muszáj szünetet tartanom.
ÁG: Sajnos jelen pillanatban nem vagyok olyan tudatos, mint Sanyi. Olyan határt én is tudok szabni, hogy ha van egy családi programom 5-kor, nem fogom azt mondani 4:55-kor, hogy „bocsi, eszembe jutott valami, nem megyünk”. De útközben ezen fogok pörögni.
A családjaitok, közvetlen környezetetek hogyan kezeli ezt a tipikus startupper életstílust, amikor egybemosódnak a napok és szerepek?
PS: Nekem szerencsére támogató a családom és a környezetem.
ÁG: Egy erősen vállalkozó családból jövök, így a családtagjaim nekem is támogatóak. Értik ők is, hogy miben vagyok, amikor az ötleteimmel foglalkozom. A környezetem is támogató, ami nagyon fontos. Ha azt kapnám a hozzám legközelebb álló emberektől, hogy „ez milyen hülyeség, miért töltesz a startupoddal ennyi időt?”, biztosan más lenne a gondolkodásmódom.
Mi lenne az az egyetlen dolog, amit kérnétek a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?
ÁG: Jelen pontom az lenne a leghasznosabb, ha belelátnánk más emberek fejébe. A befektetőkébe, potenciális vásárlók és partnerek fejébe.
Mit mondjak a befektetőnek, hogy befektessen, mi a fontos számára a pitch-ünkben? Ha a vásárlók megveszik a termékünket, miért veszik meg? Ha nem, miért nem veszik meg?
Ami a legnehezebb egy startup indulásánál, hogy nem tudod, hogy amit kitaláltál, definiáltál, tényleg működik-e. Ebben lenne nagy segítség, ha ezt a képességet megkaphatnám a Startup-ökoszisztéma Jézuskától. És amúgy szívesen repülnék is. (nevet)
PS: Egyetértek Gergővel, hasznos lenne belelátni mások fejébe. De kezdetnek elég lenne egy jó befektetés is.
NYITÓKÉP: A Healmindset alapítói, Papp Sándor (balra) és Ábrahám Gergő (jobbra) a Tőkeportál és az InnoMaker Partners decemberi közös rendezvényén, a Startup Mikulás Party-n. Birkás Krisztián / MeOutGroup