Arnaud Fournier szerint az OpenAI legnagyobb európai versenytársának tartott Mistral AI másra fókuszál, mint ők, és egyébként is van elég hely a francia ökoszisztémában mindenkinek.
Nagy tervei vannak a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-nak: múlt hónapban erősítette meg a jelenleg 157 milliárd dollárra értékelt cég, hogy London és Dublin után Párizsban nyitja meg a harmadik európai irodáját – ez pedig november közepén meg is történt.
Ami külön érdekes színezetet ad a történetnek, az az, hogy
az amerikai AI-bajnok pont abban a városban terjeszkedik, ahol a legnagyobb európai vetélytársának tartott Mistral AI központja is van.
Ennek kapcsán kérdezte a Sifted Arnaud Fourniert, aki a párizsi OpenAI-iroda technológiai stratégiáit fogja összehangolni az üzleti igényekkel (solutions architect).
A pezsgő francia ökoszisztéma sokféleségét nézi az OpenAI, nem azt, hogy ki kinek a versenytársa
„Valószínűleg nem lennénk itt, ha nem lennének versenytársak és senki sem a piacon” – nyilatkozta Fournier, majd hozzátette:
„Nem mutogatunk ujjal egyik vagy másik versenytársunkra, hogy »tőle félünk«. Ehelyett azt gondoljuk, azért vagyunk itt, mert zsong az ökoszisztéma.”
Az OpenAI munkatársa nem nevezett meg senkit konkrétan mint versenytárs, sőt, inkább azt hangsúlyozta, hogy a párizsi, mesterségesintelligencia-modelleket fejlesztő cégekre igyekeznek máshogyan tekinteni.
„Nem tartom versenytársnak a Mistral AI-t. Ők a nyílt forráskódra és kisebb modellekre fókuszálnak… Van elég hely [a párizsi ökoszisztémában] mindenkinek.”
A generatív mesterséges intelligencia fejlesztését végző Mistral AI-t egyébként korábbi Meta és DeepMind munkatársak alapították azzal az ígérettel, hogy az európai szcéna is fel tudja venni a versenyt pont az olyan amerikai versenytársakkal, mint az OpenAI, a Google vagy a Meta. Tavaly áprilisi indulásuk óta közel 1 milliárd eurónyi tőkét vontak be, jelenlegi értékelésük pedig 6,4 milliárd dollár.
A francia startup már a politikai jelentőségét is megmutatta: az uniós AI-szabályozás, az AI Act többek között a Mistral AI lobbijának köszönhetően nyerte el végleges formáját.
Hasonló profillal rendelkezik az úgyszint párizsi központú, Holisticról H-ra átkeresztelt startup. A vállalkozást csak idén alapította két korábbi DeepMind-tudós, és máris 220 millió dolláros seed kört és 370 millió dolláros értékelést tudhat magáénak.
Romain Huet, az OpenAI fejlesztői kapcsolatokért felelős vezetője velük kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy
nem versenytársként tekintenek a H-ra, és a diverzitás, valamint az ügyfelek előtt álló sok lehetőség fontosságát hangsúlyozta.
A francia mérnökök krémjét várja az OpenAI párizsi irodájában
Az OpenAI-nak egyébként nagy tervei vannak a francia irodával, erősítette meg Fournier. Elmondása szerint az amerikai techóriásnak jó kiindulási pontot nyújt Párizs „egy nagy terjeszkedésre”.
A párizsi iroda funkciója az lesz, hogy az OpenAI kereskedelmi lábát megteremtse a francia piacon,
és erre erős piaci igény is mutatkozott Romain Huet elmondása szerint. Jelenleg zajlik a toborzás: elsősorban kutatási, kereskedelmi fejlesztési, marketing és kommunikációs területekre keres az amerikai cég embereket. Arról, hogy pontosan hány főt kíván az OpenAI foglalkoztatni az új irodájában, Arnaud Fournier nem kívánt nyilatkozni.
Azt mindenesetre hozzátette: Franciaországban nagyon jó mérnököket képeznek, akik közül a legtehetségesebbek később a Szilícium-völgyben találják meg a számításukat.
„Számukra lehetővé tesszük, hogy Franciaországban maradjanak és dolgozzanak, és tehetségüket a francia ökoszisztéma javára fordítsák.”
MONTÁZS: Petróczi Rafael / Startup Online. Képek forrása: PxHere & Freepnglogo