Hirdetés

Stratégiai megállapodást kötött a Microsoft a Mistral AI-jal

Az amerikai OpenAI európai versenytársa azzal nyerhette meg magának a techóriást, hogy több nyelven is folyékonyan tudó mesterségesintelligencia-modellt épített, ami már elérhető a Microsoft kereskedelmi felhőszolgáltatásán, az Azure-on keresztül.

Új szolgáltatást dob piacra a francia Mistral AI, ami a generatív mesterséges intelligencia fejlesztésére hozott létre nyílt forráskódú platformot. Az új feljesztés Mistral Large néven fut, ami mesterséges intelligenciát használva képes szövegalapú problémákat megoldani, azokra válaszolni, beleértve matematikai és kódolási feladatok elvégzését is.

Ebben a fejlesztésben látta meg a lehetőséget az egyik amerikai techóriás is:

a Microsoft stratégiai megállapodást kötött a Mistral AI-jal, aminek köszönhetően a Mistral Large először a Microsoft kereskedelmi felhőszolgáltásán, az Azure-on keresztül lesz elérhető.

A megállapodás mindemellett tartalmazza, hogy a Microsoft egy kisebb részesedést is szerez a francia stratupban – hogy ez pontosan hány százalékos részesedést takar, arról egyelőre a felek nem nyilatkoztak.

Mistral Large vs. ChatGPT

Ez már csak azért is érdekes hír, mert nem a Mistral AI az első mesterséges intelligenciát fejlesztő startup, ami felkeltette a Microsoft figyelmét: az összesen már több mint 13 milliárd dollárt fektetett be a többek között a ChatGPT-t megalkotó, amerikai OpenAI-ba.

Felmerül a kérdés: miután ekkora erőforrásokat fektetett az OpenAI-ba, miért éri meg a Microsoftnak az OpenAI európai versenytársát is favorizálnia?

A Microsoft hivatalos közleménye egyáltalán nem ad erre támpontot: annak alapján a Mistral AI-jal kötött megállapodást „a megbízható és biztonságos AI-rendszerek és -termékek létrehozása iránti közös elkötelezettség”, a techóriás AI-kínálatának emelése a globális piacon, valamint a „folyamatos kutatási együttműködés előmozdítása” indokolja.

Ahogyan a Sifted hírlevelében Tim Smith hírszerkesztő írja,

a Microsoft döntése mögött leginkább az állhat, hogy a Mistral General egy fontos piaci rést fed le a ChatGPT-vel szemben: az angol mellett – kedvezve az európai felhasználóknak – folyékonyan, anyanyelvi szinten képes kommunikálni franciául, németül, spanyolul és olaszul is, és képes ezen nyelvek között minőségi fordítói munkákat végezni.

Ezzel szemben a ChatGPT is képes több nyelven kommunikálni valamilyen szinten, de komoly gondjai akadnak akkor, ha egy szöveget egyik nyelvről (különösen angolról) a másikra kell fordítania.

Tim Smith szerint nem meglepő, hogy az elsősorban angol nyelvű kommunikációra tervezett ChatGPT-t e tekintetben lekörözi egy olyan startup AI-rendszere, aminek alapítói mind több nyelven beszélnek. Ahogyan a Sifted szerkesztője írja,

a Microsoft és a Mistral AI megállapodása azt látszik visszaigazolni, hogy van kereskedelmi értéke az alternatív AI-rendszereknek a Szilícium-völgy kulturális buborékjában fejlesztett AI-rendszerekkel szemben.

Francia siker az Európai Unión belül

A Mistral AI vezérigazgatója és társalapítója, Arthur Mensch a megállapodást úgy kommentálta, hogy a Microsoft bizalma a Mistral Large-ban egy lépéssel közelebb viszi a céget abban, hogy a mesterséges intelligencia alapú rendszereket új felhasználókhoz jutassák el, és az amerikai techóriással közösen „világszerte páratlan értéket nyújtsunk ügyfeleinknek és partnereinknek”.

A francia startup azonban más területen is sikert könyvelhet el: mint arról a Startup Online-on korábban írtunk, komoly és végül eredményes lobbitevékenység indult annak érdekében, hogy az Európai Unió mesterséges intelligencia rendszereket szabályozó törvénye, az AI Act ne korlátozza a vezető európai AI-cégek terjeszkedését és fejlődését.

A szabályozás puhításának egyik fő szószólója – a Mistral AI miatt – pont Franciaország volt, és a startup egyik alapítója, Cédric O is felhívta korábban az európai közvélemény figyelmét arra, hogy az uniós szabályozás „megölheti” a cégüket.

A többek között a franciáknak tett engedmények után könnyen átment az AI Act tervezete az EU egyes intézményein, így arra már csak az Európai Parlamentnek kell rábólintania előreláthatólag az április 10-11-i plenáris ülésén. Az AI Act ezután a tagállamok szakminisztereit tömörítő Európai Unió Tanácsának formális jóváhagyásával emelkedhet jogi kötőerővel bíró törvénnyé.

Arról, hogy mi várható 2024-ben a mesterséges intelligencia piacán, itt írtunk bővebben.

NYITÓKÉP: A Mistral AI honlapja

Biás Csongor: Nyitott kapukat döngetünk az Európai Bizottságnál a startupok páneurópai szabályozásáról

Amivel az EU döntéshozói a leginkább segíthetnék az európai startupszcénát, az egy ökoszisztémára szabott, páneurópai jogi entitás megteremtése lenne – na meg az, ha a megvalósításra is odafigyelne az EU. Hol áll most az ezt a szabályozást a zászlajára tűző EU Inc kezdeményezés, és kiket kell még meggyőzni ennek fontosságáról? Többek között erről kérdeztük Biás

Bővebben

Marketingesek, szemetek a STRT-ra vessétek!

Azt tapasztalom a hazai ökoszisztémában, hogy a szereplők döntő többsége önmagáról zeng dicshimnuszt, ha elér valamit, miközben a probléma, amit megold, olcsó díszletté silányul. Balogh Petyáék viszont pont fordított logika mentén gondolkodnak a PR-ról és a marketingről.

Bővebben

Balogh Petya: Amerika lábon lőtte magát a vámháborúval, és ebből az európai startupszektor rengeteget profitálhat

A STRT vezérigazgatója szerint a Donald Trump vezette USA pont azt az előnyét építi le a vámpolitikájával, ami őt a világ legerősebb gazdaságává tette. Ez lehetőséget teremt nemcsak arra, hogy az európai cégek a kihulló szereplők helyébe lépjenek, hanem arra is, hogy az EU nagy lépéseket tegyen a digitális és innovációs függetlenedés útján. A Startup

Bővebben

Randizz a leendő befektetőddel a NAK TechLab eseményén!

Az agrár startupok rapid randikon beszélgethetnek a hazai társaságok képviselőivel, azonnali visszajelzéseket kaphatnak egyszerre több kockázatitőke-befektetőtől, és akár a soron következő befektetési körükhöz vezető lépéseket tehetnek. Jelentkezési határidő: április 27.

Bővebben