Hirdetés

Párizsban nyitja meg harmadik európai irodáját az OpenAI

A cégalapítási dokumentumok szerint az OpenAI Franciaország néven bejegyzett leányvállalat „szoftvertermékeket fog forgalmazni, értékesíteni és terjeszteni”, valamint kutatás-fejlesztést fog végezni ezen termékekkel kapcsolatban.

London és Dublin után Párizsban fogja megnyitni a harmadik európai irodáját az AI-bajnok amerikai startup, a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI

– ez derül ki az augusztus végén keletkezett cégalapítási dokumentumokból, aminek tartalmát a L’Informé francia üzleti lap ismertette először. A dokumentumok szerint Franciaországban az OpenAI „szoftvertermékeket fog forgalmazni, értékesíteni és terjeszteni”, valamint kutatás-fejlesztést fog végezni ezen termékekkel kapcsolatban. Az, hogy a francia irodában mekkora mértékben fognak foglalkozni kutatás-fejlesztéssel, egyelőre nem világos.

Az OpenAI Franciaország néven bejegyzett leányvállalatot egyelőre az OpenAI általános jogtanácsos-helyettese, Robert Wu és a pénzügyi alelnök, Janine Korovesis vezeti majd

– ők mindketten az USA-beli központban, San Francisco-ban dolgoznak jelenleg.

A lépés olyan szempontból nem váratlan, hogy már eddig is mutatkoztak jelek a párizsi terjeszkedésre. Az OpenAI idén májusi, Párizsban szervezett rendezvényén Romain Huet, a vállalat fejlesztői tapasztalatokért felelős vezetője elejtette a következő mondatot: „Többet fognak látni itt minket.” Mindeközben az AI-bajnok elkezdett felvenni francia illetőségű alkalmazottakat is, például Julie Lavet-et, aki a cég európai lobbitevékenységért felel.

A jelenleg 80 milliárd dolláros értékelésű startup berkeiben amúgy is nagy változások vannak készülőben: jelenleg is folynak a tárgyalások a cég újabb befektetési köréről, ami a dealre rálátó források szerint 6,5 milliárd dollárt fog kitenni, a cég befektetés előtti értékelése pedig 150 milliárd dollár lenne. Ahhoz azonban, hogy ezen a magas értékelésen szülessen meg a megállapodás, a befektetői oldal feltételt is szab: az OpenAI meg kell változtassa az eddigi, nonprofit alapú szervezeti struktúráját, és legfőképpen el kell törölnie a 2019-ben bevezetett befektetői profitsapkát.

Ennek értelmében a befektetés százszorosát meghaladó megtérülés feletti összeg visszakerül az OpenAI-hoz, hogy az a tőkét nonprofit alapon, az emberiség javát szolgálandó allokálhassa újra. Tehát: ha befektetőként 1 millió dollárt raksz be, amiből 150 millió dollár nyereség keletkezik, csak 100 millió dollárt realizálhatsz, a sapka felett lévő, maradék 50 millió dollár a cégre száll vissza.

A startup nonprofit-forprofit dillemájáról ebben a cikkben írtunk bővebben.

NYITÓKÉP: Jernej Furman / Wikimedia Commons

500 ezer eurós pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben

Unikornis született a németországi ökoszisztémában – idén először

Az EGYM fitnesz startup friss befektetési körével átlépte az egymilliárd dolláros értékelést, ezzel a 2024-es év első új német unikornisává válva. A startup az egészségügyi szaktudást kombinálja a mesterséges intelligenciával céges ügyfelei számára.

Bővebben

A Startup Safarival együttműködve szervezi meg idén a THBE a CEE4Impact Day konferenciát

A Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete (THBE) által szervezett CEE4Impact Day célja felhívni a figyelmet a pozitív társadalmi és/vagy környezeti hatást eredményező befektetésekre. Idén először a Startup Safari segítségével rendezik meg a konferencia előeseményét, az Impact Safarit, ahol impact vállalkozások nyitják meg kapuikat az érdeklődők előtt.

Bővebben