A cégalapítási dokumentumok szerint az OpenAI Franciaország néven bejegyzett leányvállalat „szoftvertermékeket fog forgalmazni, értékesíteni és terjeszteni”, valamint kutatás-fejlesztést fog végezni ezen termékekkel kapcsolatban.
London és Dublin után Párizsban fogja megnyitni a harmadik európai irodáját az AI-bajnok amerikai startup, a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI
– ez derül ki az augusztus végén keletkezett cégalapítási dokumentumokból, aminek tartalmát a L’Informé francia üzleti lap ismertette először. A dokumentumok szerint Franciaországban az OpenAI „szoftvertermékeket fog forgalmazni, értékesíteni és terjeszteni”, valamint kutatás-fejlesztést fog végezni ezen termékekkel kapcsolatban. Az, hogy a francia irodában mekkora mértékben fognak foglalkozni kutatás-fejlesztéssel, egyelőre nem világos.
Az OpenAI Franciaország néven bejegyzett leányvállalatot egyelőre az OpenAI általános jogtanácsos-helyettese, Robert Wu és a pénzügyi alelnök, Janine Korovesis vezeti majd
– ők mindketten az USA-beli központban, San Francisco-ban dolgoznak jelenleg.
A lépés olyan szempontból nem váratlan, hogy már eddig is mutatkoztak jelek a párizsi terjeszkedésre. Az OpenAI idén májusi, Párizsban szervezett rendezvényén Romain Huet, a vállalat fejlesztői tapasztalatokért felelős vezetője elejtette a következő mondatot: „Többet fognak látni itt minket.” Mindeközben az AI-bajnok elkezdett felvenni francia illetőségű alkalmazottakat is, például Julie Lavet-et, aki a cég európai lobbitevékenységért felel.
A jelenleg 80 milliárd dolláros értékelésű startup berkeiben amúgy is nagy változások vannak készülőben: jelenleg is folynak a tárgyalások a cég újabb befektetési köréről, ami a dealre rálátó források szerint 6,5 milliárd dollárt fog kitenni, a cég befektetés előtti értékelése pedig 150 milliárd dollár lenne. Ahhoz azonban, hogy ezen a magas értékelésen szülessen meg a megállapodás, a befektetői oldal feltételt is szab: az OpenAI meg kell változtassa az eddigi, nonprofit alapú szervezeti struktúráját, és legfőképpen el kell törölnie a 2019-ben bevezetett befektetői profitsapkát.
Ennek értelmében a befektetés százszorosát meghaladó megtérülés feletti összeg visszakerül az OpenAI-hoz, hogy az a tőkét nonprofit alapon, az emberiség javát szolgálandó allokálhassa újra. Tehát: ha befektetőként 1 millió dollárt raksz be, amiből 150 millió dollár nyereség keletkezik, csak 100 millió dollárt realizálhatsz, a sapka felett lévő, maradék 50 millió dollár a cégre száll vissza.
A startup nonprofit-forprofit dillemájáról ebben a cikkben írtunk bővebben.
NYITÓKÉP: Jernej Furman / Wikimedia Commons