Hirdetés

Kozma Andrea: Megsínylette a családom az elmúlt évet, így karácsonykor rájuk fogok koncentrálni

Hogy mennyire megborulhat a munka-magánélet egyensúly a startup-ökoszisztémában, azt a STRT inkubációs programját vezető Kozma Andrea a bőrén tapasztalja: a gyerekei a problémáikkal már nem is terhelik őt, mert tudják, hogy nem lesz erőforrása ezekre is. Mit tehet ilyenkor egy szülő? Hogyan használja ki a karácsonyt arra, hogy kapcsolódjon a szeretteihez, és a munkát félretegye? Interjú.

A karácsony a család melletti pihenés és a kikapcsolódás ideje – a legtöbb esetben biztosan, de elmondható-e ez a startupszféráról is, ami sokszor mohón követeli az ember figyelmét, tekintet nélkül a magánéletre? Akik a startup-ökoszisztémában dolgoznak, ki tudják-e fújni magukat az ünnepi időszakban, vagy még a karácsonyfa alatt is e-mailekre fognak válaszolni? Hogyan őrzik meg a mentális egészségüket, és mit kérnének a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?

A Startup Online karácsonyi interjúsorozatában Kozma Andreával, a STRT Holding vezető portfóliókezelőjével és az inkubációs program, a Launchpad vezetőjével beszélgettünk.

+ + +

Aki a hétköznapokban a startup-ökoszisztémában tevékenykedik, az a karácsonyfa alatt is dolgozni fog? Te például dolgozni fogsz?

A STRT-nál durván sűrű évünk volt. Decemberben zajlott a Demo Day-ünk, és bevezettük a céget a tőzsdére. Idén nem nyaraltam, mert forrásgyűjtésben voltunk, és mint vezető a STRT inkubációs programját, a Launchpad-et készítettem elő. Most karácsonykor tudatosan szeretnék én és a csapat többi tagja is egy kis pihenőt tartani.

Jól értem, hogy egységesen ütemezett leállás a STRT-nál nincsen, inkább csak amolyan hallgatólagos megállapodás, hogy leteszitek a munkát az ünnepi időszakban?

Megbeszéltük, hogy mindenki kipiheni magát. Szükség is lesz erre, mert tudjuk, mennyi munka vár ránk januártól, és ehhez erőt kell gyűjteni. Nemcsak a szakmai munkáról beszélek: januárban fogunk új irodába költözni, így lesz rengeteg fizikai, logisztikai feladat is, ami a napi munkán felül is meg fogja terhelni a csapatot.

Te személyesen hogyan fogsz feltöltődni a karácsonyi időszakban?

Elutazunk a családdal, és tudatosan leteszem a lantot két hétre.

Ha utazunk, nem viszem magammal a számítógépet, hogy ne tudjak komolyabb feladatoknak nekiállni. A telefonomon nyilvánvalóan meg fogom nézni az e-maileket és a Slack-et, de igyekszem távol tartani magam attól, hogy dolgozzam.

A családtagjaimra is nagy szükségem van, akiknek el kellett fogadniuk, hogy idén nem nyaralhattak velem, és hogy a nehéz helyzetekben sem volt rájuk mindig figyelmem.

A családod, akár a szűkebb baráti környezeted hogyan élte meg, hogy a hétköznapokban – ebben az évben mindenképp – ennyire a munka van a figyelmed középpontjában?

Egyszerre élték meg jól és rosszul. Az igazság, hogy megszokták, megtanulták ezt a működésemet. Szerencsémre a férjem hihetetlenül támogató, rugalmas munkaidőben is dolgozik, így tudja menedzselni a gyerekeinkkel a mindennapokat logisztikailag és a rájuk való odafigyelést.

Mostanra eljutottunk oda, hogy ha a gyerekeknek bármi segítségre szükségük van, engem nem is hívnak, mert tudják, hogy úgyse fogok tudni jönni. Rengeteg eseményen veszek részt hétköznap esténként, így általában már ágyban találom őket, mire hazaérek. Ez nem normális, és ezen változtatnunk kell hosszútávon.

De ez az év ilyen volt, megbeszéltem előre a családommal. Megértették, hogy mit és miért csinálok, és drukkoltak nekem – miközben persze láttam, hogy ezt a helyzetet ők is megsínylették.

Sok szerepében kell megfelelnie az embernek az életében, a szülői szerep talán az egyik legmeghatározóbb mind közül. Az alapján, amit mondasz, a szülő szereped idén erősen sérült.

Minden nap milliónyi szituáció adódik, amikor döntést kell hoznunk, hogy mit veszünk előre, és valami mindig sérül. Ez az élet része, nincsen tökéletes állapot – ezt már nagyon régen elfogadtam.

Amit tenni lehet ilyenkor szülőként, hogy sokat beszélünk a gyerekekkel, hogy értsék, hogy mit miért csinálunk, és például miért nem tudunk menni értük, amikor szeretnék. Amikor viszont együtt vagyunk, akkor nagyon figyelünk arra, hogy minőségi időt töltsünk közösen, sok beszélgetéssel.

Visszatérve a karácsonyhoz: tegyük fel, december 24-én landol a fiókodban egy nagyon fontosként megjelölt email. Mit csinálsz?

A karácsonyfa alatt biztosan nem fogom látni ezt az email-t. Nem fogom a kezembe venni a telefont.

Szerencsére nekünk nem kell egy szolgáltatást folyamatosan, még karácsonykor is biztosítani, mint némely startup esetében. Így tudunk előre készülni arra, hogy el tudjunk menni pihenni.

Hogyan lehet a munkafolyamatokat előre úgy megtervezni, hogy a pihenés zavartalan legyen?

A befektetési tárgyalásokat január közepére tesszük, addig nem ütemezünk be ilyen megbeszéléseket. Ezt kommunikáljuk előre a partnereink felé is. A kurzusaink január végén, február elején indulnak újra, az előkészítő munkákat ehhez már elvégeztük. A Launchpad esetében még november végén elindítottuk a jelentkezési folyamatot a következő, márciusi kohorthoz.

Mi lenne az az egyetlen dolog, amit kérnél a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?

Nagyon sok jó csapatot.

Ez most hiányzik Magyarországon?

Azt gondolom, jó csapatból sosem elég. Tudna sokkal több jó csapat lenni, és ez rajtunk, befektetőkön is múlik.

NYITÓKÉP: Kozma Andrea (középen) a Tőkeportál és az InnoMaker Partners decemberi közös rendezvényén, a Startup Mikulás Party-n. Birkás Krisztián / MeOutGroup

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások