Hirdetés

Jakab Kitti: Karácsonykor nincs olyan, hogy fontos e-mail

A Lunar Program társalapítója megszokta, hogy akár heti 60 órákat is dolgozik. Karácsonykor azonban újraéli az egyetemista éveit: kizökken az idő folyásából, akkor kel fel az ágyból, amikor akar, a komplex munkát pedig a jövő év problémájaként kezeli. A vállalkozó agya persze ilyenkor sem áll le: Kitti szerint az ünnepek még kedveznek is annak, hogy új inspirációt kapjon a kreatív kihívásokhoz.

A karácsony a család mellett a pihenés és a kikapcsolódás ideje – a legtöbb esetben biztosan. De elmondható-e ez a startupszféráról is, ami sokszor mohón követeli az ember figyelmét, tekintet nélkül a magánéletre? Akik a startup-ökoszisztémában dolgoznak, ki tudják-e fújni magukat az ünnepi időszakban, vagy még a karácsonyfa alatt is e-mailekre fognak válaszolni? Hogyan őrzik meg a mentális egészségüket, és mit kérnének a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?

A Startup Online karácsonyi interjúsorozatában Jakab Kittivel, a Lunar Program társalapítójával beszélgettünk.

+ + +

Aki a hétköznapokban a startup-ökoszisztémában tevékenykedik, az a karácsonyfa alatt is dolgozni fog?

Ez személyes döntés kérdése. Az biztos, hogy nincs ennél jobb időszak az évben, amikor le lehet tenni a melót. Nyáron is van uborkaszezon, de még akkor is mindenki máskor veszi ki a szabadságát.

Ilyenkor viszont, december 23-ától akár az újévig szinte senki nem küldözget egymásnak e-maileket, és senki sem fog reagálni.

Szükséges is szerintem ilyenkor pihenni, mert az év végére sokan elfáradunk.

A két ünnep között is leáll a munka?

A két ünnep között az elmaradások szoktak bekavarni: vannak, akik erre az időszakra zsúfolnak be mindent, amire nem jutott idő az év többi részében. A csapat döntése, hogy ezt megteszi-e.

2023 lesz a Lunarnál a második év, amikor legalább másfél hétre leállunk, idén már december 20-ától. Az egész évet végig pörögtük, nem igazán voltak egybefüggő szüneteink csapatszinten.

Régebben az év végére próbáltuk beszuszakolni a stratégiai tervezést – nem éri meg. Most már azt képviseljük, hogy pihenjük ki magunkat, és az újév első hetében – amikor sok ügyfél még szabadságon van – lesz tér az ilyen feladatok beütemezésére is.

Jobb hangulatban is telnek ezek a megbeszélések, mert mindenki kipihentebb.

Akkor nektek is meg kellett érnetek arra, hogy tudatosan leálljatok a munkával az ünnepi időszakban.

Igen. Volt szerencsére mintám: az előző munkahelyemen, a McKinsey-nél – ahol az év többi részét úgyszint végig pörögték az emberek, 60-80 órákat dolgozva egy héten – kötelező volt kivenni a két ünnep közötti napokat.

Ki is tudsz ilyenkor kapcsolni, hogy ne a munkán járjon az agyad?

Vállalkozóként hosszú távon, akár egy hétre teljesen kikapcsolni az agyadat nem tudod. Ilyenkor olyan dolgokkal foglalkozom, amivel szeretnék: kreatív, tervezői feladatokkal, új dolgokkal. Ami nem az aktív munka, hogy meeting-elni kell róla, le kell ülni és megcsinálni.

A pihenés azért is fontos, hogy frissen, új szemszögből tudj megközelíteni problémákat, új inspirációt kapj a megoldásukhoz. Karácsonykor a családdal, barátokkal való találkozás erre jó lehetőséget kínál, mert új témákban új impulzusok érnek minket.

Tegyük fel, december 24-én landol a fiókodban egy nagyon fontosként megjelölt e-mail. Mit csinálsz?

Nem nézem meg, mert ha e-mailben küldik, akkor az nem is fontos. Benne is van az ilyenkor beállított automatikus üzenetben, hogy ha fontos, akkor hívjanak fel.

Szóval nincs olyan, hogy fontos e-mail. Fontos hívás van. És ha olyan emberről van szó, fel is veszem neki.

Az e-mailértesítéseket hétvégére és ünnepekre egyébként is kikapcsolom – bár rossz szokásom, hogy még ekkor is rá tudok nézni a fiókomra. De ha ezt megteszem, az egy tudatosabb döntés eredménye, és nincs ott a külső impulzus, hogy felvillant a telefonom, és meg kell néznem, hogy mi jött be.

Volt olyan, hogy az ünnepi időszakban kerestek meg fontos teendővel?

Karácsonykor ilyen nem volt. A két ünnep között már igen, volt, hogy kaptam ilyen hívást – ha ekkor beesik egy ilyen feladat, tartom magam ahhoz, hogy a komplex gondolatokat igénylő munkát a jövő évre tolom. De ha csak azzal keresnek meg, hogy január első hetére tudunk-e egyeztetni egy időpontot, és éppen van rá érkezésem, válaszolok.

Te hogyan töltődsz fel karácsonykor, hogy aztán januártól újra tudd kezdeni a kétszáz százalékon való pörgést?

December 20-án leállunk, és utána fogok elkezdni rohangálni ajándékok után, mert előtte nem lesz rá időm. Szóval a szabadságom azzal kezdődik, hogy meghalok a karácsonyi tömegnyomorban. (nevet) Utána viszont 25-éig a családommal leszek, 26-ától pedig otthon magamra fogok koncentrálni.

Fura érzés is lesz visszamenni az egyetemista éveimbe: felkelek, amikor felkelek, és leülök olvasni, sorozatot nézni vagy videójátékozni. Két-három napra gyakorlatilag kizökkenek az idő folyásából.

29-étől kezdve pedig barátokkal fogok találkozni, meg szilveszterezni. Január első két napjában pihi, de ekkor már elkezdek fejben visszarázódni a melóba.

Az újév első két napja pihenés, lefordítva józanodás?

Akár. De amióta a másnaposságnak már van következménye, meg kell mondjam, I’m not a fan.

Elvesztegetett időnek érzem azt a fél vagy egy napot, ami a másnaposság miatt kiesik, és tudnám jobban, értékesebben is tölteni. Nem éri meg.

Mi lenne az az egyetlen dolog, amit kérnél a Startup-ökoszisztéma Jézuskától?

Szeretnék több időt dedikálni a networking-re, de ha a Jézuska ebben segítene, azt nagyra értékelném. Néha nehéz beiktatnom az életembe ezeket a találkozásokat, mert mindig valamivel rohanni kell. De örömmel tapasztaltam, hogy az elmúlt egy évben aktívabb lett az ökoszisztéma, többet járunk össze, mint azt megelőzően.

Az ökoszisztémának pedig egy kooperatív mindset-et kérnék a Jézuskától.

Van sajnos nálunk egy rossz, kompetitív mindset, ami abból ered, hogy sokan egy kicsit mindennel is akarnak foglalkozni, egy fenékkel akarnak megülni sok lovat. Ez sokszor versenytárssá teszi teljesen indokolatlan területeken is a szereplőket. Miközben ha partnerként gondolnának egymásra, a saját életük is könnyebb lenne, és – mivel egy kiválasztott területre specializálódnának – az ökoszisztémának is jót tennének.

Tudnál egy példát mondani erre az egészségtelen versengésre?

Saját magunk vagyunk a példa: a Lunar is ilyen volt. Eleinte szerveztünk rendezvényeket, aztán ezt elengedtük. Mert láttuk, hogy mások ezt sokkal jobban csinálják nálunk, és nincs értelme versenyeznünk. Most már inkább azt keressük, hogy ezekhez a rendezvényekhez hogyan tudunk csatlakozni, és a szervezőkkel hogyan tudunk együttműködni.

NYITÓKÉP: Jakab Kitti a CEEcosystem Summit-on. Forrás: Tőkeportál

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások