Hirdetés

Történelmet írt a Flo Health: ők lettek az első európai femtech unikornis

A menstruációkövető app 200 millió dolláros befektetést kapott a General Atlantic-tól, amivel a vállalkozás értékelése elérte az 1 millió dolláros határt. Ekkora tőkedonációt nem kapott még femtech vállalkozás, és az elsőt, aki ezt eléri, férfiak alapították és férfi vezeti.

200 millió dolláros (átszámítva több mint 73 milliárd forintos) tőkedonációt kapott az egyik legismertebb menstruációkövető appot fejlesztő vállalkozás, a Flo Health. Az equtiy alapú, Series C befektetést az amerikai General Atlantic jegyzi, mely portfóliójába kifejezetten globális növekedési potenciállal rendelkező vállalkozásokat keres. A General Atlantic így volt már többek között az Uber és az Airbnb befektetője is.

A 2015-ben Belaruszban alapított, mára londoni székhelyű Flo Health ezzel az üzlettel beírta magát az európai startup-ökoszisztéma történelemkönyvébe, ugyanis

a Flo Health lett az első európai female tech startup, ami elérte az 1 millió dolláros cégértékelést, és ezzel unikornissá vált.

De először is: mi az a female tech, és mit ajánl a nőknek a Flo Health?

A female tech, vagy röviden femtech címszóval jelöljük azokat a technológiai megoldásokat, amik kifejezetten a nőket célozzák, és a nők tipikus élethelyzeteire adnak megoldásokat. Ahogyan a Nők Lapja erről szóló cikkében írja: femtech technológiák „lehetnek (…) diagnosztikai eszközök, applikációk, szolgáltatások, szoftverek, viselhető eszközök vagy egyéb olyan termékek, amelyek a technológiát használják a nők egészségügyi problémáinak kezelésére – beleértve a menstruációs- és reproduktív egészséget, a szexuális egészséget, az anyai egészséget, a menopauzát, vagy éppen olyan, általánosságban több nőt érintő jelenségeket, mint például a csontritkulás.”

A Flo Health egyike az első femtech alkalmazásoknak:

segítségével a felhasználók személyre szabottan tudják követni a menstruációs ciklusuk szakaszait, azonosítani az ovulációt, monitorozni a ciklussal járó testi tüneteket, hozzáférni a legkülönbözőbb témákban egészségügyi információkhoz és tippekhez, valamint kapcsolatot építeni a többi felhasználóval.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FLO HEALTH APP (@flotracker)

A számok pedig validálták a femtech ötletet: a Flo Health

  • 380 millió letöltővel rendelkezik világszerte;
  • ebből a havi felhasználói szám 70 millió fő, míg a prémium előfizető 5 millió fő volt idén júniusban;
  • 450 fős orvosokból, szerkesztőkből, mérnökökből, tervezőkből és marketingesekből álló csapatot épített ki négy irodában (Londonban, Vilniusban, San Francisco-ban és Amszterdamban);
  • bevétel tekintetében a 2022. évi 35 millió dolláros összeget 2023-ban megtriplázta, és elérte a 115 millió dollárt;
  • ezzel szemben a vesztesége 2022-től 2023-ra 35 millió dollárról 25 millió dollárra csökkent.

Femtech siker – férfi alapítókkal és férfi CEO-val

A 200 millió dolláros befektetés egyébként azért is nagy szó, mert a femtech eléggé alulfinanszírozott területnek számít az egészségügyi iparágon belül.

A Dealroom adatai szerint Európában tavaly mindössze 191 millió dollár értékben kaptak tőkét femtech vállalkozások, míg a teljes egészségügyi iparágba ennek sokszorosa, 9,7 milliárd dollár folyt.

Ehhez képest kifejezetten szembetűnő a Flo Health Series C köre, főleg ha hozzátesszük: ennél nagyobb összegű befektetést még egyetlen femtech vállalkozás sem tudott behúzni az Atlanti-óceán egyik oldalán sem.

Az is beszédes, hogy első femtech vállalkozást, akinek ez sikerül, férfiak alapították, és Dmitry Gurski személyében férfi vezeti.

Ez azonban nem olyan meglepő, ha hozzátesszük: hiába csökken a nemek közötti egyenlőtlenség, nőnek lenni még mindig nem előny a technológiai piacon sem. Kevesebb befektetést kapnak mind darabszámra, mind értékre, mint a férfiak, és a kockázatitőke-társaságokban sem igazán emelkedhetnek vezető pozícióba. A PitchBook erről szóló elemzését itt ismertettük.

Dmitry Gurski (jobb oldalon), a Flo Health társalapítójának és CEO-jának találkozója Natalia Kanemmel (bal oldalon), az ENSZ Népesedési Alapjának CEO-jával. Forrás: Dmitry Gurski / LinkedIn

Mindenesetre ahogyan a CEO Dmitry a Siftednek nyilatkozott: nem fogják elpazarolni a General Atlantic tőkedonációját. A Flo Health ezt az összeget növekedési stratégiájának végrehajtására tervezi használni, és egy részét a kutatás-fejlesztési kapacitások növelésére fogja fordítani annak érdekében, hogy a menopauza és a perimenopauza szakaszában lévő felhasználókat is meg tudja szólítani, illetve mesterséges intelligenciával növelje a felhasználói élményt.

NYITÓKÉP: A Flo Health csapatépítője 2023 nyár végén. Forrás: Flo Health Inc. / LinkedIn

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben

Pivotált a német AI-bajnok, az Aleph Alpha

Az Aleph Alpha a pivotálással gyakorlatilag kiszáll a saját LLM-modell fejlesztés versenyéből, és helyette a meglévő modellek használatának támogatására építi fel üzleti modelljét. A lépésre az szoríthatta rá a startupot, hogy nem volt képes kilépni a nemzetközi piacra, és így lemaradt a modellfejlesztők versenyében.

Bővebben

25. alkalommal rendezi meg a HVCA a befektetési konferenciáját

A Magyar Kockázati – és Magántőke Egyesület (HVCA) konferenciája lehetőséget teremt az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, hogy megvitathassák a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét. A rendezvény kiemelt előadója az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, Jonathan Medved lesz. Időpont és helyszín: szeptember 24., Budapest Music Center.

Bővebben

Novemberben nyitja meg kapuit a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyisége

A bolgár közösségi irodaszolgáltató értékajánlata az A vagy B osztályú irodákkal és a lakásirodákkal szemben a teljeskörű szolgáltatáscsomagjuk, valamint a rugalmasság. A 850 fős férőhelyű coworking irodahelyiségbe már lehet jelentkezni bérlőnek.

Bővebben

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

Bővebben