Hirdetés

Egyre jelentősebb a nők szerepe az európai befektetési piacon, de az még mindig erősen férfiközpontú

Nőnek lenni nem előny a technológiai piacon sem: kevesebb befektetést kapnak mind darabszámra, mind értékre, mint a férfiak, és a kockázatitőke-társaságokban sem igazán emelkedhetnek vezető pozícióba. A nemek közötti egyenlőtlenség azonban egyre inkább csökken. A PitchBook elemzését ismertetjük.

2023 vegyes év volt, már ami a nők helyzetét illeti az európai startup-ökoszisztémában. Erre világít rá a tőkepiacokról globális adatbázisát építő cég, a PitchBook friss elemzése, ami kifejezetten a nők szemszögéből vizsgálta meg az európai befektetési környezetet.

Sokkal több befektetést kapnak a férfi alapítók, mint a nők

Mióta a PitchBook méri az európai ökoszisztémát nemek szerint, az egyenlőtlenség egyértelműen nyomon követhető. 2015 óta a tisztán férfiak által alapított technológiai vállalkozások minden évben több mint 10 milliárd euró értékben ütöttek nyélbe kockázatitőke-befektetéseket.

A rekord év 2022 volt 78,1 milliárd euróval, ami 2023-ban kevesebb mint a felére, 38,5 milliárd euróra esett vissza.

Azonban még ez az érték is sokszorosan meghaladja a csak női alapítókkal rendelkező vállalkozások sikerét, amik mindössze egyetlen évben, 2021-ben haladták meg az 1 milliárd eurós összbefektetési határt.

2022-ben ez az összeg 0,9 milliárd euróra, 2023-ban pedig 0,7 milliárd euróra csökkent.

A csak férfiak által alapított techcégek 2022-ben több mint 80-szor nagyobb értékben kaptak kockázatitőke-befektetést, mint a csak női alapítók által létrehozott társaik. Forrás: A PitchBook elemzése

 

Ezekkel az arányokkal mozognak együtt a kockázatitőke-befektetések száma is: a tisztán férfiak által alapított tech vállalkozások 2022-ben összesen 8930, 2023-ban pedig 6175 darab befektetést könyvelhettek el –

ezzel szemben a csak női alapítókkal rendelkező társaiknál ugyanezek a számok 656, majd 451 darab befektetés volt.

A PitchBook grafikonján jól látszik, hogy nemtől függetlenül visszaestek a számok a befektetések összértéke és száma tekintetében is. Ahogyan arról a Startup Online-on már írtunk, ez annak köszönhető, hogy a kockázatitőke-piac a 2020-21-es bumm után radikálisan visszaesett a romló gazdasági kilátások miatt.

Több az olyan befektetés, ahol legalább egy női alapító van

Biztatóbb tendenciát látunk akkor, ha a legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozásokra koncentrálunk. A PitchBook elemzése szerint 2023-ban a kockázatitőke-befektetések számának több mint negyedét, 25,8 százalékát húzták be női alapítóval is rendelkező cégek.

A képet árnyalja, hogy ez az adat trendszerű növekedésbe illeszkedik: 2011-ben az összes befektetésszám 13,7 százalékában volt jelen női alapító, és ez a szám azóta minden évben emelkedik.

A legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozások egyre jobban teljesítenek a befektetések számát és összértékét tekintve is. Forrás: A PitchBook elemzése

Annak ellenére is, hogy a befektetések összértéke nem teljesen követi ezt a trendet: 2023-ban a női alapítóval is rendelkező cégek az összeurópai befektetések értékének 20,5 százalékát húzták be, de ez a szám tavaly például csak 15,1 százalék, míg 2017-ben 14,1 százalék volt.

Az időszakos hullámzás ellenére azonban azt látjuk, hogy 2010 óta trendszerűen növekszik a legalább egy női alapítóval rendelkező vállalkozások által behúzott befektetési összegek aránya.

Korábban exitelnek a női alapítóval rendelkező cégek

Míg az elmúlt évben a kilépési fázisig eljutó, legalább egy női alapítóval rendelkező technológiai cégek száma csökkent az összes exitig eljutó vállalkozáshoz viszonyítva, addig az általuk végrehajtott exitek összértéke emelkedett.

2022-ben az összes európai exit 19,7 százalékában voltak jelen női alapítók, 2023-ban már csak 18,2 százalékban. Viszont amíg 2022-ben ez az exitek összértékének 12,5 százalékát fedte le, addig 2023-ban már 20,8 százalékát. Forrás: A PitchBook elemzése

Érdekes az is, hogy időben hogyan alakult az elmúlt években a női alapítóval rendelkező cégek exitálása.

2023-ban a mediánév 7,9 volt: azaz a női alapítóval rendelkező vállalkozások fele kevesebb, mint 7,9 év alatt jutott el az exitig, a másik fele pedig ennél több idő alatt. 2012 óta ez a legmagasabb adat, amit a PitchBook mért.

A női alapítóval rendelkező cégek rendre kevesebb idő alatt jutnak el a kilépési fázisig az összeurópai értékhez képest, igaz, nem sokkal: az eltérés jellemzően csupán pár hónap. Forrás: A PitchBook elemzése

Azonban a legalább egy női alapítóval rendelkező techcégek még így is verik az európai mediánértéket, ami 2023-ban 8,5 év volt.

Az angoloknál megéri nőként vállalkozni, a magyaroknál jóval kevésbé

Ha nőként technológiai vállalkozás alapításában gondolkodsz, a legjobb helyed Európában az Egyesült Királyságban lesz – legalábbis a PitchBook jelentése szerint.

Az Európában 2023-ban történt, női alapítóval rendelkező cégeket érintő kockázatitőke-befektetések összértékének 40 százalékát, 4 milliárd eurót ugyanis az Egyesült Királyságban és Írországban jegyezték.

Második helyen futott be Franciaország és a Benelux államok 25,9 százalékkal (2,6 milliárd euró).

2023-ban kis híján a női alapítású vállalkozások által szerzett összbefektetési érték kétharmada két régióban, az Egyesült Királyságban és Írországban, valamint Franciaországban és a Benelux államokban összpontosult. Forrás: A Sifted infografikája a PitchBook elemzése alapján

A harmadik helyen a DACH régió országai, azaz Németország, Ausztria és Svájc áll 16,1 százalékkal, legrosszabbul pedig a Magyarországot is magába foglaló közép-kelet-európai térség teljesített 2,2 százalékkal.

Mi a helyzet a befektetői oldallal?

Amíg a vállalkozások terén találhatunk örömre okot adó adatokat, addig a kockázatitőke-társaságoknál ez már nehezebb. A PitchBook jelentése szerint

tavaly a nagy, 50 millió eurónál nagyobb vagyont kezelő társaságokban mindössze 15 százalékot tett ki a női döntéshozók aránya.

Nem jobb a helyzet akkor sem, ha az 50 millió eurónál kisebb vagyont kezelő VC-ket nézzük: a női döntéshozók aránya itt már csak 11 százalék volt 2023-ban.

A legnagyobb, 5 milliárd euró felett kezelő társaságokból a PitchBook csupán kettőt talált, ahol volt női döntéshozó.

Kevesebb a női angyal, de ők nagyobb arányban fektetnek be női alapítók cégeibe

Vegyes képet mutat az angyalbefektetői piac. A koronavírust követő befektetési bummból a női angyalok is profitáltak: az aktív női angyalok száma 2020-ról 2021-re megduplázódott Európa-szerte, és a 420 körüli számot tartotta 2022-ben is. 2023-ban azonban – ahogy a befektetési kedv hanyatlani kezdett – drasztikus visszaesés következett be: az aktív női angyalok száma 42 százalékkal, 244 főre esett vissza.

Drasztikus visszaesés figyelhető meg 2022-ről 2023-ra a női angyalbefektetők számában – ugyanakkor még így is több az aktív női angyal, mint volt a covid-pandémia előtt. Forrás: A PitchBook elemzése

Mindazonáltal a női angyalok körében megfigyelhető, hogy egyre nagyobb arányban vesznek részt olyan befektetésekben, ahol a cégben található női alapító is.

Addig, amíg 2013-ban a női alapítóval rendelkező cégeknek adott angyalbefektetések csak 13,1 százalékban volt jelen női angyal, addig 2022-ben ez az arány már 30,9 százalék, tavaly pedig 28,1 százalék volt.

A női angyalok egyre nagyobb szerepet vállalnak a női alapítóval rendelkező vállalkozások finanszírozásában. Forrás: A PitchBook elemzése

A PitchBook elemzését teljes terjedelmében az alábbi linken keresztül lehet letölteni.

NYITÓKÉP: PxHere

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások