Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Hot topic

Nincs többé se alelnök, se műszaki vezérigazgató: Miért döntött úgy az ElevenLabs, hogy egyetlen munkatársuknak se legyen pozíciója?

Nincs többé se alelnök, se műszaki vezérigazgató: Miért döntött úgy az ElevenLabs, hogy egyetlen munkatársuknak se legyen pozíciója?
#CEE #Lengyelország #mesterséges intelligencia #Andreessen Horowitz #ElevenLabs #Victoria Weller #AI
A lengyel AI-startup szerint a pozíciók hajszolása eltereli a figyelmet a lényegről: hogy az alkalmazottak a legtöbb pozitív hatást gyakorolják a vállalatra, és hogy az aktuális problémákra a legjobb ötletekkel álljanak elő.

A lengyelek legnagyobb sikertörténete 2024. első félévben az AI hanggenerátort fejlesztő ElevenLabs volt, ami 73,6 millió euró értékben vont be tőkét az amerikai kockázatitőke-társaság, az Andreessen Horowitz, valamint két másik befektető, Nat Friedman és Daniel Gross vezetésével. Ezzel a startup értékelése elérte az 1,1 milliárd dollárt, a CEE régió újabb unikornisává válva.

A mesterségesintelligencia-bumm egyik reflektorfénybe került startupja december elején egy még mindig szokatlan lépésre szánta el magát:

megszüntette szervezetén belül a pozíciókat. Így nincsen már termékért felelős alelnök, műszaki vezérigazgató, vagy éppen növekedésért felelős vezető.

Ez persze egy néhány fős, induló vállalatnál még nem olyan meglepő, egy száz főt meghaladó cégnél viszont már nehezebben érthető. Hogy miért döntött így a startup, arról írt cikket az ElevenLabs – most már csak korábbi – operatív alelnöke, Victoria Weller.

„Hol tudok most a legtöbbet tenni?” a „Hogyan lehetek valaminek a vezetője?” helyett

Ahogyan Victoria Weller magyarázza, azt figyelték meg, hogy egy olyan még kicsi, de gyorsan növekvő vállalkozásnál, mint az ElevenLabs, el tudja téríteni az emberek fókuszát a cím és a pozíció.

Ezek „elvonják a figyelmet a munka eredményétől – a legjobb ötletek kidolgozásától és a gyors kivitelezéstől –, és csökkenti a képességünket a fókusz gyors megváltoztatására.

Az emberek azt kezdik el kérdezgetni, hogy »hogyan lehetek a valaminek a vezetője?«, és nem azt, hogy »hold tudok most a legtöbbet tenni?«.

Minden csapattagnak tudnia kell beugrani oda, ahol éppen a legnagyobb szükség van rá. Ezért megszabadultunk a merev ranglétrától.”

Weller hozzátette: ennek megfelelően december eleje óta funkcionális csapatok tagja mindenki a szervezetnél: ő maga például már nem operatív alelnök, csupán az egyik tagja az operatív csapatnak.

Hogyan lehet működtetni egy startupot pozíciók nélkül?

Az operatív csapat tagja kifejtette: részletesen körüljárták a lépés lehetséges következményeit, valamint olyan cégeket is tanulmányoztak, akik hasonló utat jártak be. Weller szerint rengeteg nehézséggel kellett kalkulálniuk, például azzal, hogy:

  • az ügyfelek vagy partnerek hiába kérik, nem tudnak a cég egy fontos pozícióját betöltő emberrel beszélni;
  • a befektetők hiába szeretnék, hogy egy senior munkatárs legyen rajta a levelezésen;
  • nehéz lehet felvázolni a munkavállalóknak, hogy hol állnak a szervezeten belül: ha nem pozíciókon keresztül, akkor máshogy kell kifejezni az előrehaladásukat;
  • mivel nem lehet pozíciót megjelölni egy álláshirdetésben, nem megfelelő kvalitású emberek jelentkezhetnek a startuphoz.
Victoria Weller, akit december elejétől már nem lehet az ElevenLabs operatív alelnökének hívni, a helyes megnevezés: az operatív csapat tagja. Forrás: Victoria Weller / LinkedIn

Mivel a pozíciók nélküli működésre még éppenhogy csak átállt a startup, ezért egyelőre nem minden problémára találtak megoldást. Amire fel lehetett készülni, azok a belső működést érintő kihívások.

„Meggyőződtünk arról, hogy világosan kommunikáltuk [a szervezet alsóbb szinteji felé], hogy hogyan fog kinézni a fejlődés.

Frissítettük a munkaköri leírásainkat és a felvételi interjúk folyamatát, hogy hatékonyan szűrjük ki a megfelelő jelölteket. Átbeszéltük a változásokat a személyzeti vezetőkkel, hogy megoszthassák az aggályaikat, és felkészülten beszélhessék át a változást a beosztottjaikkal.”

A folyamat eredményeképpen az ElevenLabs a munkavállalók felelősségi körére építi a munkafolyamatokat: a pozíciók helyett az jelzi a munkavállalók szervezeten belüli helyzetét, hogy mekkora felelősséget bíznak rájuk.

„Ahogy az alkalmazottak fejlődnek, azt fogják látni, hogy a feladataik egyre több területet érintenek, amivel nagyobb felelősséget és nagyobb önállóságot, illetve magasabb fizetést is kapnak.”

Az egyéni fejlődés elismerésére és megünneplésére innentől az ElevenLabs kiemelten figyelni fog, és lehetőséget biztosít arra is, hogy a munkatársak az eredményeiket és képességeiket a külvilág felé is kommunikálhassák, például konferenciákon vagy blogposztokban. Mivel a pozíció már mint egzakt megjelenítése az előrehaladásnak nem létezik, ezért ezek is hangsúlyosabbá váló eszközei lesznek a visszacsatolásnak az adott ember jó teljesítményéről.

Soha nem fogunk már tudni egyeztetni vezető beosztású emberrel az ElevenLabsnél?

Mint Victoria Weller írja: már röviddel a pozíciók megszüntetése után úgy érzik, a szkeptikusok egy része kezd megbarátkozni a helyzettel.

Az ElevenLabs csapata egy horvátországi kiránduláson, 2024 őszén. A startup posztja szerint a kép készültekor a dolgozóik száma átlépte a száz főt. Forrás: ElevenLabs / LinkedIn

Ettől függetlenül egyáltalán nem biztos, hogy a pozíciók nélküli állapot örökre szóló megoldást kínál arra, hogy az alkalmazottak a legtöbb pozitív hatást gyakorolják a vállalatra, és hogy az aktuális problémákra a legjobb ötletekkel álljanak elő.

„Csak azt mondjuk, hogy jelenleg ez a megközelítés szolgálja leginkább az igényeinket. (...) Lássuk meg, hogy lehetséges-e elmenni így a tőzsdei bevezetésig!”

NYITÓKÉP: Az ElevenLabs standja az idei Londoni Könyvvásáron. Forrás: ElevenLabs / LinkedIn

Olvasd el ezt is!

Nem minden arany, ami mesterséges intelligencia: erre figyelmeztet a Builder.ai látványos bukása

#mesterséges intelligencia #Microsoft #AI #AI-lufi #Builder.ai #dotcomlufi #Katari Befektetési Hatóság #Manpreet Ratia #Sachin Dev Duggal #Viola Credit
Már 2019-ben tudható volt, hogy a pofon egyszerű programozást ígérő Builder.ai-jal valami nagyon nem stimmel. Ennek ellenére maradt meg a befektetői bizalom, és vált a cég unikornissá, hogy aztán hat évvel később, szerződésszegés miatt a saját hitelezője húzza ki alóla a szőnyeget.

A magyar mellett a holland tőzsdét is célba vette az OXO Technologies Holding

#OXO Holdings #OXO Technologies Holding #Oszkó Péter #tőzsde #3TS Capital Partners #Hollandia #BÉT Standard #Euronext Amsterdam
Az OXO célja, hogy már ne csak egy befektető legyen, hanem régiós szinten meghatározó, professzionális alapkezelő, és ennek részeként nemcsak a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában, hanem a holland Euronext – Amsterdam tőzsdén is tervezi részvényei bevezetését.

Mozdítsuk előre Európa 2,95 billió eurós technológiai ökoszisztémáját! – ezért gyűlnek össze a szereplők az első GITEX EUROPE expón

#Németország #Berlin #GITEX #GitexEurope #GITEXEurope 2025 #Messe Berlin #Matthias Notz #GITEX Europe #Ai Everything #North Star Europe
A North Star Europe a GITEX EUROPE x Ai Everything, a régió legnagyobb technológiai, startup és digitális befektetési rendezvényének részeként debütál. Az eseményen 750+ startup, 600+ befektető és a startup-ökoszisztéma globális szereplői találkoznak.

A nyár végéig nem érdemes számítani a Klarna IPO-jára

#USA #mesterséges intelligencia #tőzsde #Klarna #Donald Trump #IPO #AI #EU #Sebastian Siemiatkowski
A nyilvános piaci bevezetéshez a fintech unikornis szeretne még nagyobb támogatást és lendületet látni – a cég IPO-terveire rálátó források szerint. Mindeközben a Klarna vezérigazgatója elismerte: kicsit túltolták az AI-alapú költségcsökkentést, és újra humán munkaerőt kell keresni.

Az európai mesterséges intelligencia globális lendületet kap az első és legnagyobb technológiai, startup- és digitális befektetési eseményen

#Európa #Németország #GITEX #GitexEurope #GITEXEurope 2025 #GITEX EUROPE x Ai Everything #Messe Berlin #Benjamin Wannenwetsch #Eva Vergles #Francesco Dell’Anna #Franziska Giffey #Kai Wegner #Matthias Notz #Robert-Jan Sieben #Trixie LohMirmand
A GITEX EUROPE x Ai Everything a berlini bemutatkozására készül, miközben befolyásos vezetők és döntéshozók irányoznak elő határokon átnyúló, merész technológiai partnerségeket, a tőkéhez való hozzáférés bővítését és a mesterséges intelligencia gazdaságának felgyorsítását.