Novemberben jött a hír, hogy a svédek egyik jelentős startupja, az akkumulátorgyártásban utazó Northvolt csődvédelmi eljárást kért az Egyesült Államokban. Ezzel a startup időt nyert arra, hogy bíróság előtt bizonyítsa: képes rendbe rakni financiális helyzetét.
Hogyan jutottunk el a csődvédelemig?
A 2015-ben alapított Northvoltra úgy volt szokás hivatkozni, mint Európa egyik nagy reménységére az akkumulátorgyártásban az amerikai, kínai, koreai és japán versenytársakkal szemben. A vállalat elsődleges küldetése a megújuló energiával ellátott akkumulátorgyárak működtetése, ahol az elkészült akkumulátorok szénlábnyoma 90 százalékkal kisebb, mint a szénenergia felhasználásával előállított társaiké.
Az üzleti modell sokáig úgy tűnt, beválik: olyan vállalatok fektettek be a startupba, mint a Volkswagen, a BMW, a Goldman Sachs, a Vargas és a Harald Mix.
Összesen több mint 13 milliárd dollárnyi tőkét vont be a vállalat befektetőktől és hitelekből, miközben értékelése elérte a 12 milliárd dollárt, ezzel Európa egyik legnagyobb unikornisává válva.
Ennek megfelelően a cég a 2010-es évek végétől kezdődően sorra nyitotta meg telephelyeit, először Svédországban, majd Lengyelországban, Németországban, Kanadában és az Egyesült Államokban.
A Northvolt akkumulátorgyárának látképe a svéd Skellefteå városában. Forrás: Spisen / Wikimedia Commons
Az, hogy valami nincsen rendben a svéd sikersztori környékén, idén májusban vált egyértelművé: ekkor napolta el a vállalat a tőzsdei bevezetésről szóló terveit. Júniusban ezt fejelte meg, hogy egyik legnagyobb befektetője, a BMW visszakozott egy 2 milliárd eurós, hosszútávú beszállítói dealtől, amiről még 2020-ban egyeztek meg a felek.
Ezután csőstül jött a baj: júliusban közölte a cég, hogy vesztesége tavaly több mint háromszorosára, 1,03 milliárd dollárra nőtt, miközben a bevétele enyhén, 128 millió dollárra emelkedett csupán. Majd sorra jöttek a hírek a többezer fős állomány csökkentéséről, elhalasztott gyárfejlesztésekről, kutatási részlegek és gyárak felszámolásáról.
Az i-re a pontot az tette fel, amikor a Northvolt november 21-én az USA-ban benyújtotta a csődvédelmi eljárást, amiből kiderül, hogy
a startup 5,84 milliárd dollár adósságot halmozott fel az elmúlt években, miközben rendelkezésre álló készpénze csak a 30 millió dollárt éri el. A benyújtás után egy nappal lemondott Peter Carlsson, a Northvolt ügyvezető igazgatója,
– a csődvédelmi eljárást helyette Pia Aaltonen-Forsell pénzügyi igazgató, valamint az operatív igazgatóvá előlépett Matthias Arleth fogja levezényelni.
Akkor most lehúzza a rolót a Northvolt?
Egyáltalán nem. A svédek nem véletlen választották az amerikai csődtörvénykönyv 11. fejezete szerinti eljárást: ezt a bíróság által felügyelt eljárást kifejezetten azon nehéz helyzetben lévő vállalatokra szabták, akik adósságaik és működésük átszervezésével még menthetőnek tűnnek. Ráadásul az USA-ban nincsenek olyan szigorú feltételek a csődvédelem igénybe vételéhez, mint mondjuk Svédországban, ahol a vállalat életképességét is bizonyítani kell.
Az eljárás nemhogy nem nyírja ki a bajban lévő céget, sokkal inkább teret ad neki a manőverezésre.
Ahelyett, hogy egy külső szereplő kivenné az irányítást a cég kezéből, a 11. fejezet szerinti eljárás:
- átmenetileg megakadályozza, hogy a hitelezők fellépjenek a vállalat ellen,
- négy hónapot ad neki arra, hogy szerkezeti átalakítással fenntartható pályára kormányozza magát,
- valamint többé-kevésbé az üzleti szuverenitás is megtartható cégen belül: az eljárás csupán bizonyos stratégiai döntéseket (például a cég vagyoneszközeinek eladását) köti bírósági engedélyhez.
Peter Carlsson nyolc hónapja még lelkesen ünnepelte a Northvolt születésnapját – pár napja lemondott vezérigazgatói posztjáról. Elmondása szerint nem rúgták ki, hanem az igazgatótanács tagjaival egyeztetve hozta meg a döntést annak érdekében, hogy vállalja a felelősséget a történtekért. Carlsson ugyanakkor továbbra is tagja marad az igazgatótanácsnak, és vezető tanácsadóként is jelen lesz a Northvoltban. Forrás: Peter Carlsson / LinkedIn
Ezzel az eljárással az adott cég arra is időt nyer, hogy az alkamazottakat és az alvállalkozókat kifizesse, valamint hogy a meglévő és leendő befektetőket meggyőzze a további finanszírozásról.
A Northvolt már be is jelentette, hogy
az eljárással 245 millió dollár tőkéhez jutott: 145 millió dollárt készpénzben kap meg a vállalat, 100 millió dollárt pedig az egyik nagy ügyfelük, a svéd Scania teherautógyártó finanszíroz.
A Notrhvolt szerint ez elegendő lesz ahhoz, hogy a jövő év elejéig fenntartsák a mindennapi működést.
Mi lesz, ha lejár a négy hónap?
A Northvoltnak négy hónap múlva, márciusban kell majd bíróság előtt bizonyítania, hogy a szerkezetátalakítási terve működni fog.
Amennyiben ez nem történik meg, úgy a bíróságnak jogában áll az eljárást akár 18 hónapra is meghosszabbítani, ha erre nyomós ok van.
Ha nincs nyomós ok, vagy a hosszabbítás érdemi eredményt nem hoz, úgy megkezdődik a Northvolt felszámolása és vagyonának vagyonkezelő általi értékesítése.
NYITÓKÉP: A Northvolt második Gdansk-i telephelyének csapata. Forrás: Peter Carlsson / LinkedIn