Hirdetés

Minden munkavállalóját elbocsátotta az amerikai Frontdesk

Az amerikai startup vezérigazgatója egy kétperces megbeszélésen jelentette be, hogy több mint kétszáz dolgozót elbocsátanak, a céget pedig csődeljárás alá fogják vonni. A döntést a piaci viszonyok miatti nehézségek és egy sikertelen tőkebevonási kísérlet előzte meg.

Nem kezdődött jól az új év az amerikai startup, a Frontdesk dolgozói számára: a TechCrunch több forrásra hivatkozva arról ír, hogy

január 2-án a cégvezetés minden munkavállalóját elbocsátotta. Ezzel összesen több mint kétszáz ember veszítette el munkahelyét, köztük a teljes és részmunkaidőben, valamint a megbízás szerint dolgozók is.

A piaci viszonyok sodorták a csőd szélére a startupot

A 2017-ben alapított Frontdesk üzleti modellje arra épült, hogy jól felszerelt, modern ingatlanokat adott ki szerte az USA-ban. A szolgáltatást a startup a 21. század utazói számára fejlesztette ki: kényelmes megoldást nyújtott a nyaralni vágyóknak, az üzleti úton szállást keresőknek, valamint a távmunkában dolgozók számára is.

A Frontdesk már 2018-ban megszerezte az elsőkörös befektetését, az alapítás óta pedig összesen mintegy 26 millió dollár (átszámolva több mint 9 milliárd forint) értékben húzott be tőkét olyan szereplőktől, mint a JetBlue Ventures, a Veritas Investments és a Sand Hill Angels.

A startupot – a TechCrunch egyik forrása szerint – az elmúlt években emelkedő kiadások, valamint az ingatlanpiaci kereslet és az árak változása sodorta a csőd szélére.

A keddi bejelentést az elbocsátásokról azt követően tette a cég vezérigazgatója, Jesse DePinto, hogy a cég sikertelenül próbált meg újabb befektetői donációt szerezni működéséhez.

Mi lesz most a Frontdesk-kel?

Ahogy a TechCrunch-nak az egyik elbocsátott munkavállaló nyilatkozott, a keddi megbeszélésen Jesse DePinto rövid volt:

a mindössze kétperces Google Meet-hívásban a vezérigazgató közölte az elbocsátások tényét, valamint azt is, hogy a cég állami bírósági csődeljárást fog kezdeményezni.

Ez utóbbi abban más, mint az amerikai jogszabályok szerinti hagyományos, csődtörvény szerinti eljárás, hogy jóval kevesebb bürokratikus kitérővel lehet a céget felszámolni, ezzel jelentősen csökkentve a csődeljárás során keletkező költségeket és annak időtartamát.

A Frontdesk egyelőre nem kommentálta a híreket, jelen cikk írásakor elérhetetlen a cég Facebook- és Instagram-oldala is. Továbbá a honlapon feltüntetett telefonszámot tárcsázva egy hangfelvételt hallhat csak az ember arról, hogy a Frontdesk jelenleg nem elérhető, meglévő foglalás esetén keressen más szállást, illetve két héten belülre ígéri a cég az ügyfelekkel való kapcsolatfelvételt.

A Frontdesk sztorija nem egyedi, 2024-ben folytatódni fognak az elbocsátások

Ahogy arról a Crunchbase News szerzője, Chris Metinko ír, a technológiai szférában az utóbbi két évben nagy mértékű elbocsátások tapasztalhatóak.

A Crunchbase adatai szerint legalább háromszázezer embert bocsátottak el csak az USA-ban 2022 eleje óta (amióta a Crunchbase ezt méri), ebből majdnem kétszázezer fő 2023-ban veszítette el a munkahelyét.

Ahogy arra Chris Metinko felhívja a figyelmet, az elbocsátások mértéke csökkenő pályán van, az elmúlt hónapokban tapasztalható volumen nem közelíti meg az egy évvel korábbit, amikor az olyan nagyvállalatok, mint az Amazon, az Alphabet, a Microsoft, a Meta vagy a Salesforce tízezrével váltak meg a munkavállalóiktól.

Tekintve azonban, hogy startupok még 2023 vége felé is nagy számban kerültek hasonló helyzetbe, mint most a Frontdesk, és hogy nagyvállalatok még a karácsonyi időszak előtt is hajtottak végre leépítéseket,

a Crunchbase News szerzője arra számít, hogy a technológiai szférát érintő elbocsátások 2024-ben is folytatódni fognak.

NYITÓKÉP: Frontdesk / LinkedIn

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben

Csehország mutatja az utat a kelet-közép-európai startup-ökoszisztémának

A cseh ökoszisztéma 2024 első félévében egymaga lefedte a CEE régióban a startupoknak adott tőkemennyiség majdnem 39 százalékát. A cseh startupoknál landoló összes befektetés több mint 83 százaléka ugyanakkor három nagy finanszírozási körnek köszönhető.

Bővebben

Pivotált a német AI-bajnok, az Aleph Alpha

Az Aleph Alpha a pivotálással gyakorlatilag kiszáll a saját LLM-modell fejlesztés versenyéből, és helyette a meglévő modellek használatának támogatására építi fel üzleti modelljét. A lépésre az szoríthatta rá a startupot, hogy nem volt képes kilépni a nemzetközi piacra, és így lemaradt a modellfejlesztők versenyében.

Bővebben

25. alkalommal rendezi meg a HVCA a befektetési konferenciáját

A Magyar Kockázati – és Magántőke Egyesület (HVCA) konferenciája lehetőséget teremt az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, hogy megvitathassák a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét. A rendezvény kiemelt előadója az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, Jonathan Medved lesz. Időpont és helyszín: szeptember 24., Budapest Music Center.

Bővebben

Novemberben nyitja meg kapuit a Puzl CowOrKing budapesti irodahelyisége

A bolgár közösségi irodaszolgáltató értékajánlata az A vagy B osztályú irodákkal és a lakásirodákkal szemben a teljeskörű szolgáltatáscsomagjuk, valamint a rugalmasság. A 850 fős férőhelyű coworking irodahelyiségbe már lehet jelentkezni bérlőnek.

Bővebben

Egyre több időbe telik kockázati tőkét bevonniuk az európai startupoknak

Az európai startupok számára a tőkebevonási körök között eltelt idő egyre nő az utóbbi 1-2 évben. Ennek oka a PitchBook elemzése szerint a kockázati tőke óvatossága, valamint az, hogy a startupok a pénzügyi stabilitást igyekeznek demonstrálni, és az aktuális befektetést minél tovább ki akarják húzni.

Bővebben