Hirdetés

A svéd Klarna lett idén Európa startupkeltetője a pénzügyi technológiai szektorban

Az Accel és a Dealroom közös kutatása évről évre azt vizsgálja, hogy az európai és az izraeli ökoszisztéma fintech unikornisainak volt alkalmazottai mennyi új startupot alapítanak: 2024-ben eddig 625-öt. Ezen másodgenerációs startupok pedig elég sikeresek: több mint felük 1 millió dollár felett vont már be tőkét. Mutatjuk a részleteket.

62. Összesen ennyi darab startupot hoztak létre a svéd fintech unikornis, a Klarna korábbi alkalmazottai 2024-ben. Ezzel a Klarna megelőzte a 2023-ban ezen a területen első brit Revolutot, ami idén „csak” 49 másodgenerációs startup alapításában játszott szerepet  – ezt mutatta ki a rangos londoni VC, az Accel és a Dealroom idei közös kutatása. Ebben egész pontosan azt vizsgálták, hogy a kockázati tőkével támogatott, európai és izraeli fintech unikornisoknál legalább öt hónapig, teljes munkaidőben dolgozó volt kollegák mennyi új startup alapításában vettek részt 2024-ben. A BNPL (buy now, pay later, azaz vásárolj most, fizess később) svéd unkornis környezetében született új startupok száma ezzel a tavalyi adat (32 darab) közel duplájára emelkedett, de a második helyre szorult Revolut sem panaszkodhat: 2023-ról (34 darab startup) 2024-re (49 darab startup) 44 százalékkal növekedett a korábbi alkalmazottak által alapított startupok száma. Idén a megosztott harmadik helyre a pénzügyi transzferszolgáltatást nyújtó, észt Wise, valamint a német neobank, az N26 került fel 33-33 újonnan alapított startuppal.
Az Accel és a Dealroom egyébként összesen 98 darab, a fintech területen működő és kockázati tőkét kapott VC-t azonosított Európában és Izraelben – közülük 82 unikornis összesen 625 darab startup keltetőjeként szolgált 2024-ben.
Bár a 2021-es kockázatitőke-bumm már elmúlt, és közel sem keletkezik annyi új fintech unikornis, mint korábban, ez nem is szükséges ahhoz, hogy a másodgenerációs startupokból meglegyen az utánpótlás: azt a fintech ökoszisztéma makrogazdasági ciklusoktól függetlenül kitermeli magából – állítja Luca Bocchio, az Accel partnere.
A másodgenerációs startupok pályáját nézve látszik igazán, hogy mennyit számít az unikornisok jelenléte egy-egy ökoszisztémában: a fintech unikornisoknál szocializálódott vállalkozók projektjeinek 35 százaléka úgyszint a fintech szektorra összpontosít, kihasználva az ezen a területen szerzett szakértelmet. Továbbá az új startupok 24 százaléka 1-10 millió dollár, 29 százalékuk pedig már 10 millió dollár feletti tőkét vont be. Azaz az idén alapított másodgenerációs vállalkozások több mint fele, 53 százaléka már jelentős, legalább 1 millió dollárt elérő befektetést volt képes nyélbe ütni kevesebb, mint egy év alatt.
Ha régiók szerint nézzük, London mint európai fintech hub egyértelműen kiemelkedik: az összesen 24 darab fintech unikornisa 234 darab másodgenerációs startupot termelt ki magából az elmúlt évben. Azaz egyetlen londoni fintech unikornisra átlagosan közel 10 darab újonnan alapított startup jut. A második helyen Stockholm áll 4 darab unikornissal és 96 darab új startuppal (24 startup / unikornis), a harmadik pedig Párizs lett 10 darab unikornissal és 70 darab új startuppal (7 startup / unikornis).

Az Accel és a Dealroom teljes kutatási jelentését ide kattintva érheted el.

GRAFIKONOK: Az Accel és a Dealroom kutatási jelentése, illetve a Sifted grafikái a kutatási adatok alapján.

NYITÓKÉP: ChatPGT / Startup Online

Felvásárolta a Quantum Iskolaszövetkezet Balogh Petya HR-cégét

A Quantumra még 2022-ben figyelt fel Balogh Petya a Cápák közöttben, azóta befektetőként és mentorként is segítette a csapatot. Most a Quantum kis halból üzlettárssá válik, a cél pedig létrehozni az ország legversenyképesebb HR-szolgáltatását.

Bővebben

A fogyatékkal élőket segítő megoldásokkal nyertek nemzetközi versenyt magyarok

Az EyeRider csapatának győztes applikációja kizárólag a telefonba beépített érzékelőket használja arra, hogy a látássérültek még a nehezebb terepeken is tudjanak tájékozódni. Emellett lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést a 2024. évi CYBATHLON versenyen.

Bővebben

Jelentkezz a START Ideathon középiskolás ötletversenyre!

A legjobb csapatok ösztöndíjat és elektronikai vásárlási utalványt kapnak, továbbá részt vehetnek a Talent’s Talk 2025 tehetségfórum külföldi rendezvényén, vagy találkozhatnak egy vállalkozói ideáljukkal. Jelentkezési határidő: december 13.

Bővebben

Változások az Aleph Alpha tulajdonosi szerkezetében: új részvényes jelent meg a német AI startupnál

A Deutsche Bank olyan kiszálló befektetők részvényeit vásárolta meg, akik már nem hisznek abban, hogy az Aleph Alpha értéke növekedni fog. A befektetők most először mondtak véleményt a startup ősz eleji pivotálásáról.

Bővebben

Csődvédelmi eljárás alá vonják Európa akkumulátorgyártó reménységét, a Northvoltot – de mit jelent ez pontosan?

A svéd startup 5,84 milliárd dollár adósságot halmozott fel az elmúlt években, és utolsó mentsvárként az USA csődtörvénykönyv 11. fejezete szerinti eljárásához folyamodott. Ennek értelmében négy hónapot nyert arra, hogy bíróság előtt bizonyítsa: képes rendbe rakni financiális helyzetét.

Bővebben

Fél éve sem alapították, máris az E.ON, az MBH és a Spar is a Carbon.Crane ügyfelei lettek

A cégek karbonlábnyomának optimalizálásával piacra lépő Carbon.Crane nemcsak az ügyfelek, hanem a befektetők figyelmét is hamar felkeltette: többek között a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT is beállt tőkével a startup mögé.

Bővebben