Az Accel és a Dealroom közös kutatása évről évre azt vizsgálja, hogy az európai és az izraeli ökoszisztéma fintech unikornisainak volt alkalmazottai mennyi új startupot alapítanak: 2024-ben eddig 625-öt. Ezen másodgenerációs startupok pedig elég sikeresek: több mint felük 1 millió dollár felett vont már be tőkét. Mutatjuk a részleteket.
62. Összesen ennyi darab startupot hoztak létre a svéd fintech unikornis, a Klarna korábbi alkalmazottai 2024-ben. Ezzel a Klarna megelőzte a 2023-ban ezen a területen első brit Revolutot, ami idén „csak” 49 másodgenerációs startup alapításában játszott szerepet – ezt mutatta ki a rangos londoni VC, az Accel és a Dealroom idei közös kutatása. Ebben egész pontosan azt vizsgálták, hogy a kockázati tőkével támogatott, európai és izraeli fintech unikornisoknál legalább öt hónapig, teljes munkaidőben dolgozó volt kollegák mennyi új startup alapításában vettek részt 2024-ben. A BNPL (buy now, pay later, azaz vásárolj most, fizess később) svéd unkornis környezetében született új startupok száma ezzel a tavalyi adat (32 darab) közel duplájára emelkedett, de a második helyre szorult Revolut sem panaszkodhat: 2023-ról (34 darab startup) 2024-re (49 darab startup) 44 százalékkal növekedett a korábbi alkalmazottak által alapított startupok száma. Idén a megosztott harmadik helyre a pénzügyi transzferszolgáltatást nyújtó, észt Wise, valamint a német neobank, az N26 került fel 33-33 újonnan alapított startuppal.
Az Accel és a Dealroom egyébként összesen 98 darab, a fintech területen működő és kockázati tőkét kapott VC-t azonosított Európában és Izraelben – közülük 82 unikornis összesen 625 darab startup keltetőjeként szolgált 2024-ben.
Bár a 2021-es kockázatitőke-bumm már elmúlt, és közel sem keletkezik annyi új fintech unikornis, mint korábban, ez nem is szükséges ahhoz, hogy a másodgenerációs startupokból meglegyen az utánpótlás: azt a fintech ökoszisztéma makrogazdasági ciklusoktól függetlenül kitermeli magából – állítja Luca Bocchio, az Accel partnere.
A másodgenerációs startupok pályáját nézve látszik igazán, hogy mennyit számít az unikornisok jelenléte egy-egy ökoszisztémában: a fintech unikornisoknál szocializálódott vállalkozók projektjeinek 35 százaléka úgyszint a fintech szektorra összpontosít, kihasználva az ezen a területen szerzett szakértelmet. Továbbá az új startupok 24 százaléka 1-10 millió dollár, 29 százalékuk pedig már 10 millió dollár feletti tőkét vont be. Azaz az idén alapított másodgenerációs vállalkozások több mint fele, 53 százaléka már jelentős, legalább 1 millió dollárt elérő befektetést volt képes nyélbe ütni kevesebb, mint egy év alatt.
Ha régiók szerint nézzük, London mint európai fintech hub egyértelműen kiemelkedik: az összesen 24 darab fintech unikornisa 234 darab másodgenerációs startupot termelt ki magából az elmúlt évben. Azaz egyetlen londoni fintech unikornisra átlagosan közel 10 darab újonnan alapított startup jut. A második helyen Stockholm áll 4 darab unikornissal és 96 darab új startuppal (24 startup / unikornis), a harmadik pedig Párizs lett 10 darab unikornissal és 70 darab új startuppal (7 startup / unikornis).
Az Accel és a Dealroom teljes kutatási jelentését ide kattintva érheted el.
GRAFIKONOK: Az Accel és a Dealroom kutatási jelentése, illetve a Sifted grafikái a kutatási adatok alapján.
NYITÓKÉP: ChatPGT / Startup Online