Hirdetés

Négy nap, hatvan kilométer – ilyen a világ legnagyobb tech kiállítása magyar szemmel

Ma már Budapesten, sőt olyan pezsgő vidéki városokban is, mint Győr vagy Szeged, sok izgalmas és színvonalas startupok számára releváns témájú rendezvény közül válogathatunk, ahol aztán egyaránt bővíthetjük az ismereteinket és a kapcsolati hálónkat. Azonban aki globális piaci babérokra szeretne törni, annak nem érdemes kihagyni a nagy nemzetközi tech-és innovátor konferenciákat sem. Most induló cikksorozatunkban vendégszerzőink a legmenőbb rendezvényekre kalauzolnak bennünket.

A CES (Consumer Electronics Show) nevű rendezvényt már több mint 50 éve rendezik meg, s mára már a világ legnagyobb és talán legismertebb digitális technológiákkal foglalkozó szórakoztató elektronikai kiállításává nőtte ki magát. A CES mindig a naptári év második hetében zajlik – ami tagadhatatlanul  tökéletes dátum – már túl vagyunk az év végi hajtáson és őrületen, de még igazán nem kezdődött meg az új. Sőt, a helyszín is tökéletes – Las Vegas ad neki otthont. A tavalyi konferencián a győri Synthesis-NET képviseletében Kardos Lajos vett részt, az ő tollából olvashatjátok az alábbi beszámolót. 

Hello Commodore 64!

Az esemény eredetileg a Chicago Music Show „spinoffja” ként indult New York-ban, 1967. júniusában, majd Chicago-ba került, míg végül megtalálta a helyét a kaszinóvárosban. Kezdetben a Sony, Hitachi, Sharp, Panasonic, Philips voltak a legnagyobb húzónevek, később a CASIO, Nintendo is csatlakozott, de például itt mutatták be a legendás Commodore 64-et is 1982-ben, illetve sokaknak lehet emlékezetes Bill Gates 2005-ös kékhalálos Windows Media Center bemutatója. Az elmúlt években már tényleg minden nagyobb gyártónak „kötelező” a megjelenés, az Amazon, Nvidia, Google mellett megjelentek az autógyártók is.

Számokban kifejezve a CES mára egy 2 és fél millió négyzetkilométeren megrendezett, hozzávetőleg 4 és fél ezer kiállítót és több, mint 182 ezer látogatót vonzó eseményé nőtte ki magát.

Itt mindenki egymásra licitál

Las Vegas önmagában „fabolous”, ezt mindenki tudja, de itt tényleg mindenki egymásra licitál. Mindjárt a legelső napon sikerült megkóstolnunk a világ legfinomabbnak mondott marhahúsos szendvicsét – egészen kiváltságosnak éreztük magunkat, hogy ilyen élményben lehetett részünk, mire realizáltuk, hogy ez igazából a szürke hétköznapok szerves része. Itt nincs átlagos, minden world famous, biggest, largest, number 1. Magyar szemmel furcsa, meg kell szokni.

A rendezvény 4 napos, egész Vegas erről szól ilyenkor, mindenhol találhatunk programokat, de alapvetően 3 nagyobb helyszín van: Tech South (Aria környéke), Tech West (Sands Expo és Wynn), illetve a Tech East (Las Vegas Convention Center és Westgate).

Első nap az Aria nevű helyszínen kezdtünk, délelőtt előadásokon vettünk részt, elsősorban technológiai változásokról, trendekről beszéltek az előadók. A hely meglehetősen szolid volt, nem is volt túl sok vendég, kezdő CES látogatóként meg is lepődtünk, hogy ez ennyi, ez ilyen lesz? Hát nagyon nem! Délután átmentünk a Sands Expo Convention Center-be, ahol elindult számunkra a kiállítás. Rengeteg startup, innovátor, ötlet- és termékgazda képviseltette magát a különböző standoknál. Szinte az összes most induló Kickstarter és Indiegogo kampánytól jelen volt valaki. Sok mindenkivel sikerült megismerkednünk itt, többek között két magyar startuppal is – egyébként összesen 5 magyar kiállító vett részt a 2018-es eseményen, őket az esemény applikációjának segítségével direkt fel is kerestük.

Gary Vaynerchuk, személyesen

A Sands annyira nagy volt és annyi impulzust kaptunk és érdekes emberrel és termékkel ismerkedtünk meg, hogy a komplett második napot is ennek a helyszínnek szenteltük. Olyanokkal előadókat sikerült élőben meghallgatnunk, mint Gary Vaynerchuk (akivel személyesen is tudtunk beszélni pár szót), de például vendég volt az egyik fejhallgató gyártó standjánál Stevie Wonder. Nagyon menő volt a franciák standja, bár minden kiállító önállóan volt jelen, ők minden francia gyártót/startupot összefogtak és egységes megjelenést alakítottak ki számukra (logó, színek, pólók), így már messziről lehetett látni, ha valaki tőlük van – ez kifejezetten jó húzás volt, mert egyébként nehéz kitűnni a tömegből.

Sorry, I don’t speak english

A harmadik nap helyszíne a Las Vegas Convention Center volt, ahol már nagyobb kiállítókkal lehetett találkozni. Volt itt az amerikai postától kezdve, az Atari-n át a NASA-ig mindenféle szervezet. Rengeteg drón, robot (sok ipari) és VR megoldást láttunk. Szóval ez más, a Sands-sel ellentétben itt hatalmas standok vannak, már nem ötletgazdákkal, CEO-kkal és CTO-kkal találkozol, hanem inkább hostesek dolgoznak a standon, mutatják be az adott terméket és segítenek, ha kérdésed van. Van ahol ezt a szerepet az adott cég munkatársai látják el és tényleg tudnak segíteni, de van ahol inkább a dekoráció a lényeg.

Valós történet: számomra ismeretlen kisebb kínai gyártó valamilyen terméke, kérdeztem, hogy mi ez? Hölgy hibátlan angolsággal elmondott egy 30 másodpereces pitch-et, majd a következő technikai kérdésemre finoman jelezte, hogy ő egyébként nem beszél angolul(!), de szívesen szól valakinek, ha még van kérdésem. Szerencsére persze nem ez a jellemző, de van ilyen is. Itt az épületen kívül volt egy hatalmas terület, ahol óriási sátrakban kisebb ázsiai cégeknek volt standja – már akinek, volt olyan, aki stand nélkül is kiállított, hiába na, leleményesek ők is.

Buli, tudomány, technológia

A rendezvény utolsó napja a Westgate nevű helyen telt, ahol a legnagyobbak voltak, mint a Samsung, vagy a Google, illetve szinte minden autógyártó itt mutatta be az újdonságait. Önvezető autó koncepciók és elektromos hajtás volt a sláger, de volt tuning-autó részleg és helikopterek is. Ez az a rész, ahonnan a vágóképek kerülnek a hírekbe. Szól a zene mindenhol, ez már inkább egy hatalmas show és high-tech buli. A nap zárásaként még megnéztük a Horizon2020, Európa legnagyobb befektetési alapjának standjait, ahol a programban résztvevő innovátorok fejlesztéseit ismerhettük meg.

Külön érdekesség volt este a Bellagio Hotel előtti híres zenélő szökőkút, ahol a rendezvény ideje alatt fokozták a fokozhatatlant és az Intel jóvoltából látványos drón-show volt látható minden este.

Lényegében 250 világító drónt engedtek a magasba és a zenével összhangban ezek különböző alakzatokat vettek fel és „táncoltak” az égen Kygo Stargazing című számára. Nem adja vissza az élményt, de érdemes azért rákeresni erre a látványosságra valamelyik videó megosztón.

Top tippek:

  • A látogatói jegy 2018-ban $100 volt, ha jól tudom, akkor azóta talán $300-ra emelkedett, ami ebben a kategóriában kifejezetten olcsónak mondható (összehasonlítva a többi giga esemény belépőjével). Voltak drágább, delux jegyek is, amik bizonyos helyeken elsőbbséget élveztek, de én semmilyen hátrányát nem tapasztaltam a „sima” jegynek, szóval elég az.
  • Mindenképp legyünk ott már a rendezvény előtti napon, hogy kényelmesen el tudjuk foglalni a szállásunkat, kicsit ismerjük meg a helyszíneket előzetesen.
  • Las Vegasban alapvetően nem drága a szállás, viszont a rendezvény idejére ez már nem igaz, ezért foglaljunk idejében hotelt! Érdemes a Las Vegas Strip környékén megszállni, innen könnyen tudunk mozogni bárhova.
  • Számomra a repülők és hotelek foglalási rendszere egy varázsdoboz, így nem tudom, hogy minden esetben működik, vagy csak nekünk volt szerencsénk: 6 éjszakát töltöttünk kint, a teljes időtartamra irreálisan drága volt minden Strip környéki hotel, viszont nem akarunk külvárosban éjszakázni, így megpróbáltunk kétszer 3 éjszakát foglalni. Az eredmény meglepő! Igaz, hogy végül 2 szállodában laktunk és kellett egyet költözni, viszont spóroltunk legalább 25%-ot az eredeti ajánlatokhoz képest.
  • Az egész rendezvény egy borzasztóan nagy daráló, ha valaki felül az ilyen-olyan gamification-nel megspékelt játékokra, akkor lehet, hogy nyer egy random kütyüt, de sok mindenről lemaradhat. Például a Google-nek volt játéka, ha xy helyeken megjelensz, akkor kapsz valamit. Ez tök jópofa, de olyan sorok kígyóztak ezeken a helyeken, mint szombat este a balesetin – szóval csak mazochistáknak ajánlom. Ajándékvadászoknak a pénteki nap utolsó órái valók, több standnál is láttam, hogy szétosztják/jelképes áron eladják a kiállított termékeket.
  • Sok rendezvényen volt szerencsém részt venni, Európában még nem volt olyan, hogy autót kellett volna bérelnem, viszont Amerikában még nem volt olyan, hogy NE kellett volna autót bérelnem. Meglepően drága tud lenni a parkolás, ezért szállásfoglalásnál és helyi közlekedésnél is figyeljetek! Némi odafigyeléssel és egy kis sétával sokat tudtok fogni a felesleges költségeken.
  • Mivel volt autónk, így nincs személyes tapasztalatom, de rendezvény ideje alatt van ingyenes busz, látszólag működik, a közlekedési dugókat persze ezzel sem úszod meg.
  • Meglepően jó és használható a rendezvény applikációja! Mindenkinek ajánlom, hogy töltse le és használja, akár networking célból tud itt találkozókat szervezni, akár tájékozódásban is segít, ha egy adott kiállítót keresel.
  • Tervezd meg a napod! Nagy területen leszel, sokan vagytok, ha csak úgy nekiszaladsz valamelyik helyszínnek, akkor garantáltan elveszel és csak a szerencsén múlik, hogy milyen keynote-ot, előadást, standot, személyt, terméket, vagy mit csípsz el.

  • Az említett applikáción legalább nagyvonalakban tervezd meg, hogy mit szeretnél látni az adott napon!
  • Teljesen evidens, de figyelj az időzónára! Gyakorlat ide, tapasztalat oda, sikerült lemaradnunk pár dologról, csak azért mert rossz időpontra tettem az eseményt a naptárba.
  • Öltözz kényelmesen! Sokat fogsz sétálni! Nagyon! Az iPhone lépésszámlálója szerint több, mint 62 kilométert sétáltunk a 4 nap alatt, a legdurvább szerdai napon ez 18 kilométert jelentett. Kényelmes cipő, kényelmes öltözet – ha olyan találkozóid vannak, ahol öltönyben kell megjelenned, akkor azokat lehetőleg szervezd ugyanarra a napra, vagy valahogy próbálj optimalizálni.
  • Jó, ha van nálad egy kisebb táska, folyadék, powerbank, mert le fogsz merülni és ajakbalzsam. (Utóbbi kulcsfontosságú! Nem tudom, hogy a nevadai sivatagi szél, vagy mi miatt, de teljesen készen leszel e nélkül.)
  • A szervezés profi, több helyen van beléptetés, de viszonylag sima, nem kell sokat várni. Vihetsz magaddal táskát, vagy bármit (erre matricát ragasztanak ellenőrzés után).
  • Sok önkéntes segítő van, akiket egy nagy zászlóról lehet már messziről felismerni, viszont érdemi segítséget nem nagyon tudnak adni, tényleg csak nagyon általános tájékoztatásra vannak felkészítve.
  • Ha valami tetszik, akkor nézd meg, ne írd fel, hogy „na, ide még vissza fogok jönni”, mert nem fogsz visszajutni.
  • Ha még nem voltál itt és teheted, akkor maradj a rendezvény után egy plusz napot és menj el a Grand Canyon-hoz, felejthetetlen élmény! Útközben kötelező megálló a Hoover-gát!

Összességében nagyon erős a rendezvény, startupoknak kifejezetten érdekes lehet akár új impulzusok, akár kapcsolatépítés miatt. A magam részéről ajánlom, illetve remélem lesz szerencsém újra ellátogatni majd ide 2020-ban. Remélem sok magyar sikerrel fogok majd kint találkozni! Hajrá!

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások