Hirdetés

Több ezer hátrányos helyzetű ember juthat új munkahelyhez

Annak ellenére, hogy a társadalmi vállalkozások szektora Magyarországon rövid múlttal rendelkezik, mégis igen sokszínű ez a vállalkozási kör. Most kiemelt támogatási lehetőségben részesülnek, hogy minél több hátrányos helyzetű embernek teremthessenek munkahelyet.

Idén tavasszal és nyáron több fontos mérföldkőhöz érkeznek a társadalmi vállalkozások megerősítését célzó Európai Uniós programok, amelyek révén a jelenlegi EU-s és hazai támogatási ciklusban soha nem látott forráshoz és egyben tudáshoz is juthatnak a magyarországi Társadalmi vállalkozások. A 2021-ig tartó EU-s finanszírozási ciklusban a társadalmi vállalkozások fejlődését pályázatokon keresztül összesen 21 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás és további 10 milliárd Ft visszatérítendő hitel szolgálja a gazdaságfejlesztési programok között.

A társadalmi vállalkozások megerősítését Magyarországon az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Pénzügyminisztérium háttérintézményei, az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft és az OFA Nonprofit Kft által működtetett PiacTárs kiemelt projekt biztosítja. A projekt keretében a támogatási összeg minél hatékonyabb felhasználása érdekében egy nemzetközi összevetésben is példamutatóan sikeres előminősítési és támogatási program került kidolgozásra Magyarországon, mondta Dr Bárdos Krisztina, az IFKA ügyvezető igazgatója. Az előminősítési folyamat június végén lezárul, addig azonban nyitott és várja a társadalmi vállalkozások jelentkezését, tette hozzá.

A projekt segítségével a hazai társadalmi vállalkozások szakmai szolgáltatások széles körét vehetik igénybe annak érdekében, hogy fejlődjenek üzleti készségeik, erősödjön a piaci pozíciójuk és akár a nemzetközi piacokon is sikeresek lehessenek. A programok célja, hogy a társadalmi vállalkozások eredményesen tudjanak részt venni akár az állami, akár a piaci szereplőkkel való együttműködésben és képesek legyenek az állami és EU-s támogatások mellett, illetve egyre inkább azok helyett piaci bevételekre is szert tenni és ezáltal fenntarthatóan finanszírozni a tevékenységüket.

A PiacTárs projekt keretében a 2016. augusztusi indulás óta több mint 500 nonprofit és civil szervezet, valamint szociális szövetkezet vett részt tanácsadásokon. Eddig több mint 1000 fejlesztési tervet értékeltek és 472 fejlesztési tervhez adtak ki minősítést. Ezen tervek támogatási összértéke meghaladja a 21 milliárd forintot, több ezer hátrányos helyzetű ember számára biztosítva új munkahelyet.

Annak ellenére, hogy a társadalmi vállalkozások szektora Magyarországon rövid múlttal rendelkezik, mégis igen sokszínű ez a vállalkozási kör. A társadalmi vállalkozások ökoszisztémája növekszik, a fontosabb szereplők sok esetben egymással kooperálva dolgoznak a szektor és ezáltal az ország, illetve a régió fejlesztésén.

A hazai társadalmi vállalkozások olyan nonprofit vállalkozások, amelyek sok esetben nemzet stratégiailag is fontos célok érdekében tevékenykednek: hátrányos helyzetűeket, megváltozott munkaképességűek foglalkoztatnak, inaktív személyeket vezetnek be a munkaerőpiacra, részt vésznek a szociális ellátásban, vagy egyéb társadalmilag fontos célokért dolgoznak.

A programok keretében olyan, Uniós szinten is a legjobb gyakorlatok közé sorolt társadalmi vállalkozások kaptak támogatást, mint a Matyó Design. A vállalkozás legfőbb célja, hogy a magyar népművészeti kultúra egy kétszáz éves szeletét modern, a mindennapokban hordható ruházatokon jelenítsék meg, illetve, hogy a matyó kultúrát életben tartsák. Fel szeretnék lendíteni Matyóföld gazdaságát, hidat építeni generációk között, és felhívni a figyelmet a felelős vásárlásra. Mindezek érdekében öt éve folyamatosan bővítik vállalkozásukat, alapanyagaikat Tardon és környékén szerezik be, illetve munkát adunk a helyi asszonyoknak.

A jelenlegi EU-s finanszírozási ciklusban az IFKA az Unió INTERREG programjainak keretében összesen öt nemzetközi projektet valósít meg. Ezek célja a társadalmi vállalkozások, megerősítése, a fenntarthatóság növelése, valamint pénzügyi szereplők és eszközök bevonásával a nemzetközi piacokra való kilépés támogatása – mindezzel támogatva a társadalmi vállalkozások növekedését, elősegítve a gazdasági kapcsolatok kiépítését az üzleti és állami szektorral.

2019-ben két nemzetközi projekt első fázisa zárul le. Ezek a SOCIAL SEEDS projekt, amelynek keretében egy szakpolitikai diagnosztikai rendszer épül ki a regionális és nemzeti társadalmi vállalkozásfejlesztési törekvések és ökoszisztéma egészének támogatására. A RaiSe projekt pedig a társadalmi vállalkozások fenntarthatóságának fejlesztését és nemzetközi piacra jutásukat segíti elő. A két projekt fenntartási időszakában, 2021 közepéig, a hazai társadalmi vállalkozás szektor erősítéséhez járul hozzá akcióterveinek megfelelően.

Kiemelten fontos projekt, az IFKA vezetésével zajló SENSES, amelynek fókuszában a Duna-régió szociális vállalkozás stratégiájának kidolgozása áll – ezzel is támogatva a döntéshozókat a szociális vállalkozások szektorának növekedésében.

Valamennyi projekt kiemelt célja, hogy a hazai támogatáspolitika és stratégia tervezés számára jó gyakorlatok bemutatása mellett javaslatokat fogalmazzon meg, illetve a hazai eredményeket nemzetközi szinten láthatóvá tegye, és elősegítse a szektorok közötti párbeszédet – biztosítva, hogy Magyarországon erős társadalmi vállalkozások jöjjenek létre.

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások