Hirdetés

Magyar egyetemi ötletek hódíthatják meg a világot

„Azon dolgozunk, hogy segítsünk vállalkozó szellemű és kreatív egyetemistáinknak valóra váltani világszinten is újdonságnak számító ötleteiket. Megtanítjuk őket vállalkozni, az ötleteik kidolgozásához az egyetemistákból álló csapatoknak 3 millió forint értékű ösztöndíjat adunk, a legjobbak pedig ma megmutathatják magukat a befektető-jelölteknek. Az a célunk, hogy 2030-ra legalább 8 magyar tulajdonú unikornis, azaz 1 millárd dollárt meghaladó értékű vállalattal büszkélkedhessünk.„ – hangsúlyozta György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és vállalkozásfejlesztésért felelős államtitkára a Demo Day kapcsán.

Vasban, rostban és esszenciális aminosavakban gazdag tücsökliszt, távolról irányítható okos gyógyszeradagoló, jutalomrendszer mobilalkalmazás, iskolák és tanárok számára a diákok hatékony motiválásához, új generációs növénytermesztési rendszer, elsősorban szántóföldi kultúrákhoz, valamint csőhálózat és kút monitorozó robot. Csak néhány abból a 20 projektből, amit a szakértők a legígéretesebb ötletnek ítéltek a HSUP program második tanévének végén. Ezek a magyar egyetemi ötletek hódíthatják meg a világpiacokat, ezekből nőhetnek ki az évtized magyar unikornisai. Az EFOTT fesztivál kísérő rendezvényeként Kápolnásnyéken a Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day eseményén most bemutatkoznak a projektcsapatok.

Magyarország első felsőoktatási startup programja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezdeményezésére 2020-ban 21 egyetemen indult el. A pilot évet követően az első éles tanév az NKFIH ügynökségének – az Express Innovation Agency-nek – szakértői támogatásával folytatódott.

A HSUP fő célja a hazai egyetemisták megismertetése az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel és a startupok működésével, mindezt egy új, közös e-learning platformon keresztül. Az I. félévében az innovatív gondolkodásmód és a startup világ megismerése után a félév végén a vizsga mellett a hallgatók vállalkozási ötletükről egy onepagert is készítenek, amelyeket a valamennyi egyetemen létrehozott – innovációban jártas szakemberekből álló – testület saját hatáskörben bírál el és választja ki a továbbjutó projektötleteket. A II. félévben a hallgatók vállalatépítéssel kapcsolatos gyakorlati tudást sajátíthatnak el és a nyertes projektekhez csatlakozva 3-5 fős csapatokba szerveződve, mentorok segítségével valósítják meg ötleteiket. A projektcsapatban dolgozó hallgatók ebben a szakaszban ösztöndíjtámogatásban részesülnek, amelynek összege havi 150.000 forint hallgatónként.

A gyakorlatorientált startup program első pilot évében több mint száz innovatív ötleten dolgoztak a csapatok országosan 21 egyetemen, az idei – 2021/2022-es – tanévben ennek közel a duplája, 189 projektötlet került kiválasztásra és további 6 egyetem és egy külhoni civil szervezet is csatlakozott a programhoz. A HSUP sikerét mutatja, hogy az eddigi két évfolyamban 6000 hallgató vett részt benne. A hallgatók munkáját mentorok segítették és felügyelték, nemrégiben pedig a HSUP partnereiből álló szakértői testület kiválasztotta – a csapatok által beküldött Progress reportok és bemutatkozó videók alapján – a húsz leginkább befektetésre és inkubációra érett projektet. A kiválasztási szempontok között szerepelt a projektek előrehaladottsági szintje, újdonságtartalma, valamint annak piaci relevanciája. A csapatoknak lehetőségük nyílt bemutatni projektjüket a hazai startup ökoszisztéma befektetői, szakértői előtt.

A program hazai és nemzetközi sikerei is magukért beszélnek hiszen az idei résztvevői elégedettség a megduplázódott létszám ellenére is kimagasló! Mindezek ellenére, ahogy egy jó startupnál, úgy itt is folyamatosan gyűjtjük a visszajelzéseket és azonosítjuk azokat a pontokat, ahol még szebbé, jobbá tudjuk tenni a programot és azon vagyunk, hogy folyamatosan fejlesszük, aktualizáljuk a tananyagot és a támogatási rendszert is. Különösképpen szívet melengető évről évre újabb és újabb fiatalokkal találkozni, akik a program előtt még nem ismerték az innováció vagy a startupok világát és mára már a világ megváltásán gondolkoznak. A tavalyi évfolyamból már nemzetközi piacokon is bemutatkoztak és sokan közülük szereztek már több körben is befektetést. Az idei évfolyam végzősei előtt ez az út most kezdődik, de az Express Innovation Agency nem engedi el a kezüket ezután sem.” – tette hozzá Kölkedi Krisztián, az Express Innovation Agency stratégiai vezérigazgató-helyettese, a HSUP program egyik alapítója.

A Demo Day alkalmával a csapatok úgynevezett pitcheken prezentálják innovatív ötletüket a 9 fős szakmai zsűri előtt, amelyben többek között olyan startup szaktekintélyek, nagyvállalati vezetők és befektetők foglalnak helyet, mint Balogh Péter angyalbefektető, Hendrich Balázs, a Mathias Corvinus Collegium karrier- és szakmai fejlesztési központjának igazgatója, illetve dr. Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding Nyrt. vezetője. A zsűri a prezentációkat követően ajánlatot tesz a csapatoknak, szakmai felajánlásokkal vagy akár komoly tőkebefektetéssel segítve az ötletek megvalósulását.

A Demo Day után az Express Innovation Agency egyedi installációval és izgalmas programokkal is megjelenik az EFOTT fesztiválon, hogy bemutassa a fiataloknak a HSUP szemléletformáló, az ifjúsági innovációt ösztönző szakmai programját és további támogató lehetőségeit.

Huszák Loretta: Ha egyetemi oktatóként félnék a mesterséges intelligenciától, már évekkel ezelőtt fel kellett volna mondanom

A Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának adjunktusa, Huszák Loretta szerint félreértés, hogy az egyetemek korlátoznák a mesterséges intelligencia használatát, de őszinteséget várnak a hallgatóktól arról, ha AI segítségét veszik igénybe. Erre azért is szükség van, mert a Z generációs diákok még nem elég érettek arra, hogy felelősségteljesen használják a mesterséges intelligenciát. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások