Hirdetés

Balaton vibe, rövidnadrág és őszinte beszélgetések: ilyen volt az első Innovációs és Startup Napok a Balaton-felvidéken

Május közepén rendezte meg a PortusHome Coworking&Coliving, a StartITup Győr, az Input Program és a Draper Startup House az első közös eseményét Vászolyon. A startup ökoszisztéma szereplőit régiós, országos és nemzetközi szinten is összekötni szándékozó esemény elérte célját: őszinte, sallangmentes beszélgetések, baráti eszmecserék, fuckup storik és jobbító szándék jellemezte a 3 napos eseményt.

Antal Csaba, a  PortusHome alapítója a szakmai munkája során az elmúlt 15 évben részt vett kockázati tőkebevonásban, exitben és természetesen bukásokban is, így felelősséget érzett abban, hogy a startup ökoszisztéma szereplőit összekapcsolja. Olyan eseményt szeretett volna megvalósítani, ami összeköti az ökoszisztéma különböző szereplőit egy jó hangulatú, laza, mégis profi színvonalú rendezvény keretében. A végeredményről Csaba így nyilatkozott: “Az inspiráló helyszín, a természeti környezet, valamint a programok és a szervezők is mindvégig a nyitott, őszinte kommunikációt bátorították. Így egyedülálló módon három olyan napot zárt a rendezvény amikor ötletgazdák, startupok, tanácsadók, akcelerátorok, angyal befektetők és intézményi kockázati tőkealap kezelők mindannyian kötetlenül beszélgettek, tanultak egymástól és együtt boncolgatták a hazai ökoszisztéma sajátosságait, kihívásait. Mindezt akár késő estig a teraszon, vagy a  kertben, tábortűz mellett.”

A hosszú szünetek és networking lehetőségek mellett a 3 nap programja úgy épült fel, hogy egy szűkebb perspektívából kezdve fokozatosan jusson el a nemzetközi piacralépés tematikáig. Az első nap a régiós ökoszisztémákról szólt, illetve a délutáni szekcióban a startup fogalma került napirendre és a finanszírozási kérdések: még mindig bőven van ebben edukációs feladat.

A második nap a Cápák között című műsor ihlete rendhagyó startup-befektetői beszélgetéssel indult: 2 perces pitch helyett egy kötetlen, baráti beszélgetésben ismerkedhetett meg egymással ötletgazda és befektető. A beszélgetések során a hallgatóság megismerhette mindkét oldal érdekeit, gondolkodásmódját. 4 csapat mutatkozott be ebben a programban: a Photon, a Likespace, a Marketyour.store és Sharention.

A beszélgetések tanulságait Szántó Károly, a Mandolab alapítója és stratégiai vezetője így foglalta össze: „Hazai startupok tőkebevonása során gyakran szembesülök azzal, hogy az alapítók kizárólag vagy nagyrészt hazai és regionális piacokban gondolkodnak és nem a globális piacban. Emiatt sérül a product market fit és egyben belső gátat is szabnak a skálázódásnak. A másik gyakori hiba, hogy alábecsülik azt az elkötelezettségi szintet, amit egy sikeres startup építése igényel. Mindkét hiba javítható edukációval és bevált gyakorlatok ismertetésével.”

Khader Attila, a Startup Campus befektetési igazgatója szerint a 3 leggyakoribb hiba, amibe az alapítók vagy csapatok nagy része rendre belefut: 

  1. A piac helyett annak a képnek fejlesztenek terméket, amit ők a piacról a fejükben alkottak. Ez még a legjobb csapatoknál is előfordul és ez a két dolog „ütközni” szokott.
  2. Van, hogy rosszul priorizálnak, elaprózzák az erejüket, a hetedik startup versenyre és a harmadik pályázatra fókuszálnak a piac és a termék helyett.
  3. A befektetésben látják az előrelépést, sikert, pedig az valójában egy feladat, megbízás arra, hogy elérjék az igazi célt, a vállalat és innováció felépítését.

Délután az üzleti tervezési folyamatokba és az üzleti modell építés népszerű módszertanába nyerhettek betekintést az érdeklődők. Az alkonyati órákat a résztvevők a teraszon töltötték és egymás bukás sztorijainak tanulságaiból inspirálódva fogtak hozzá a hazai startup ökoszisztéma elméleti megreformálásnak.

Az éjszakába nyúló beszélgetés számos nehéz kérdést hozott felszínre, melyekre a válasz csak az ökoszisztéma különböző szereplőinek összefogásával születhet meg.

Egy asztalnál ötletgazda, alapító, befektető, tanácsadó, egyetemek, állami kezdeményezések, akcelerátorok és cégek képviselői, szabadúszók és művészek: a sikeres ökoszisztéma építéshez mindannyiukra szükség van.

A pénteki napra régiós és hazai példákkal, sikerekkel és bukás sztorikkal, jó gyakorlatokkal alaposan felvértezve érkeztek a résztvevők. Az utolsó napon a nemzetközi piacra lépés kapta a főszerepet. Az esemény során általánossá vált őszinte, kötetlen beszélgetések formájában hangzottak el tanulságok, ötletek és tanácsok. Abban minden érintett egyetértett, hogy a nemzetközi startup közösségekhez való csatlakozást és tanulást nem lehet elég korán kezdeni, már ötlet fázisban érdemes globális piacban gondolkodni és rákapcsolódni azokra a csatornákra, ahol ezzel kapcsolatban ismereteket szerezhetünk. Ehhez nyújt segítséget a PortusHome nemzetközi partnere, a Draper Startup House, akik az esemény kapcsán egy magyar startup alapító számára ösztöndíjat ajánlottak fel a soron következő Fundamentals of Entrepreneurship Programjukon való részvételre. Az ösztöndíjra május 30-ig lehet jelentkezni.

“A nemzetközi startup közösségben való részvételt nem tartom opciós dolognak, egyszerűen muszáj jelen lenni!”

Minél szélesebb körben gyűjtünk ismertségeket, szerzünk barátokat más alapítók személyében, ismerünk meg kultúrákat, piaci lehetőségeket, befektetőket annál többet tudunk hozzátenni a saját startupunkhoz és a magyar startup közösséghez. A Draper University programjának legnagyobb előnye, hogy minden egy helyen van. Rengeteget lehet belőle tanulni, nagyban hozzájárul a személyes és szakmai fejlődésemhez!” – mondja Marencsák Noémi, a Babypurp alapítója, a legutóbbi Fundamentals of Entrepreneurship Program magyar résztvevője.

Az eseményt jól keretezte a kellemes balatoni hangulat, a 25 fok feletti hőmérséklet és szikrázó napsütés. Fontos meglátás volt ebben a környezetben az is, hogy a nemzetközi sikerek bárhonnan megvalósíthatóak, akár egy vidéki, pár száz fős településről irányítva a működést.

“Hiszem hogy lehet sikeres nemzetközi karriert és vállalkozást építeni egy vidéki fenntartható életmód mellett. A hely és a tér meghatározza a gondolkodásunkat. A Balaton-felvidéken ebben a három napban zseniálisan szárnyaltak a gondolatok, jelen voltak az ötletgazdák, a vállalkozók, a helyiek és a befektetők. Szabadúszók, művészek, akik szintén az ökoszisztéma építőelemei. Minden beszélgetés után egyre közelebb kerültek az álláspontok és egyre inkább azon gondolkozott mindenki: mit kellene tenni, mi a következő lépés a siker felé? Ez a megmozdulás egyedülálló volt és összefogásra buzdított mindenkit, hogy tegyünk együtt, építkezünk együtt alulról, hogy a céljainkat elérjük.” – mondta Szabó Krisztián, a StartITup Győr alapítója és az Input Program győri koordinátora.

Fektess be gyerekmesékbe: hamarosan startol a Meskete kampánya a Tőkeportálon

A közösségi gyermekmeseplatform, a Meskete grandiózus tervei közt szerepel mesterséges intelligencia integráció a nemzetközi terjeszkedéshez, gyerekbarát applikáció és rendezvényszervezés is. Akik a Tőkeportálon induló közösségi finanszírozási kampányba beszállnak, összesen 18-21 százalékos üzletrészt szerezhetnek. Emellett a cég meseíró pályázatot is hirdet.

Bővebben

A mesterséges intelligencia skálázhatóvá teheti még az időt is a startup-ökoszisztémában

Ha eseményekre az ember az AI avatárját tudná elküldeni, skálázhatóvá válna egy nem skálázható tényező, az idő – mondja Tarczali Patrícia, a Future Proof Consulting társalapítója. Fetter István, a CIB Bank Kisvállalkozások Szegmens Menedzsment vezetője szerint viszont lehet, hogy közel sem lesz olyan robbanásszerű az AI fejlődése, mint gondoljuk. Páros interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások