Jánoska Rita

Jánoska Rita

ánoska Rita A StartUP! Magazin azoknak, akiknek van már startupjuk, esetleg most vágnak bele, vagy még csak tervezik az indítását.

Rovat: Trendek, elemzések

A krízishelyzetek ellenére is folynak a tranzakciók a cégfelvásárlás piacán

A krízishelyzetek ellenére is folynak a tranzakciók a cégfelvásárlás piacán
#cégfelvásárlás #EY #nemzetközi tranzakciók #technológiai szektor #vállalti M&A-piac
A pénzügyi és geopolitikai nehézségekkel néz szembe a nemzetközi tranzakciós piac, de a magántőke beruházások továbbra is lendületettel szolgálnak – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő nemzetközi tanulmányából. facebook twitter linkedin

Az idei év első hat hónapjában 2274 ügyletet zártak le összesen 2200 milliárd dollár értékben a vállalati M&A-piacon. A tranzakciók száma 27 százalékkal, értéke pedig 18 százalékkal csökkent az előző évhez képest (2021), de a COVID-járványt megelőző 5 évben, 2015 és 2019 közötti hasonló időszakhoz viszonyítva számottevően emelkedett az aktivitás (35%-kal, illetve 13%-kal).

A hagyományosan aktív Egyesült Államokat (900 milliárd dollár) és Kínát (175 milliárd dollár) ezúttal India szorosan követi a nemzetek rangsorában. A dél-ázsiai országban a tranzakciók együttes értéke 215 százalékos növekedés mellett elérte a 128 milliárd dollárt. Az EY elemzése rámutat, hogy a Kínából az Egyesült Államokba irányuló befektetések a 2016 első félévében elért, csúcsnak számító 27 milliárd dollárról mára 1,9 milliárd dollárra zuhantak, miközben az Európába irányuló észak-amerikai beruházások ugyanebben az időszakban 60 milliárd dollárról a két és félszeresére, 149 milliárd dollárra emelkedtek.

A technológia szektorban összesen 627 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát a vállalatok, ami a globális M&A-tevékenység közel egyharmadát (31%) tette ki.

A korábban tapasztalt egészségügyi válság ellenére az élettudományi ágazat továbbra is alulteljesít (111 milliárd dollár), és még az általában népszerű piacnak számító fogyasztói szektorban is 27 százalékkal csökkent az aktivitás 2021 első félévéhez képest, 91 milliárd dollárra.

„A széles körű bizonytalanság ellenére a tranzakciók továbbra is lendületesen haladnak, amit elsősorban a magántőke áramlása ösztönöz. Bár a tőkepiaci feltételek 2022 első felében jelentősen szigorodtak, a magán-befektetési társaságok még mindig nagy mennyiségű készpénzzel rendelkeznek, amelyet az év második felében kellene felhasználniuk” – hangsúlyozta Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója. A szakember elmondta, hogy egy változó gazdasági helyzetben minden cégnek kötelessége, hogy értékelje a tevékenységét, ami szükségszerűen vezethet akár egyes üzletágak eladásához vagy új eszközök vásárlásához is ezért az év második felében sem számít a piaci aktivitás csökkenésére.

Forrás: MMOnline

Olvasd el ezt is!

Kik voltak 2024-ben Európa legnagyobb venture debt finanszírozói?

#Sifted #Európa #Bpifrance #BlackRock #HSBC Innovation Banking #kockázati adósság #venture debt #Barclays #BNP Paribas #CIBC Innovation Banking #Claret Capital #CLP #Columbia Lake Partners #EBB #EIB #Európai Beruházási Bank #kockázati hitel #NatWest #Santander
Tavaly igencsak felpörgött a venture debt mint egy ideális finanszírozási forma a gazdaságilag kedvezőtlenebb időkben. Mely pénzintézetek jártak élen abban, hogy kockázati hitelezéssel építsék az európai ökoszisztémát? Mutatjuk.

1 milliárd eurót vontak be 2025 első negyedévében az európai AI-ügynök startupok

#mesterséges intelligencia #Y Combinator #Európa #EQT Ventures #ElevenLabs #Synthesia #AI #AI-ügynök #Antler #Luminance
Ez az ügyletérték már önmagában meghaladta a tavalyi egész éves befektetések összértéknek felét, ami ezen a területen Európában 1,7 milliárd euró volt. A legnagyobb befektetéseket a Synthesia, az ElevenLabs és a Luminance könyvelhette el.

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

#mesterséges intelligencia #Európa #SZTNH #AI #EPO #Európai Szabadalmi Hivatal #szabadalom #Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Hét grafikon az európai védelmi és biztonságtechnológia finanszírozásáról

#USA #háború #Ukrajna #Dealroom #Európa #adat #elemzés #NATO #Oroszország #statisztika #defence tech
Gazdasági válság ide vagy oda, a védelmi, biztonsági és ellenállóképességet növelő technológiák iránti befektetői kereslet folyamatosan növekedett Európában az elmúlt években, és tavaly rekordösszegű kockázati tőke áramlott a szektorba. A Dealroom kutatási eredményeit ismertetjük.

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

#kutatás #Z generáció #adat #elemzés #Diverzum #Gyarmati Fanni #Gen Z #K&H Bank #PwC Magyarország #Quantum Iskolaszövetkezet #SteiGen #Steigervald Krisztián
Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.