Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Trendek, elemzések

2023 nem volt az európai unikornisok éve, az idei év annál inkább az lehet

2023 nem volt az európai unikornisok éve, az idei év annál inkább az lehet
#Sifted #Dealroom #Európa #unikornis #Bending Spoons #DataSnipper #Mews #Pennylane #Ryan Reynolds #statisztika
2017 óta nem volt olyan alacsony az egy évben jegyzett új unikornis vállalkozások száma Európában, mint tavaly: csupán 7 új unikornis született. 2024 első negyedévében viszont már 4 új unikornissal büszkélkedhet az európai piac – mutatjuk is őket!

A tavalyi évben enyhén szólva sem teremtek úton-útfélen az európai unikornisok, azaz olyan innovatív vállalkozások, melyek cégértékelése átlépte az 1 milliárd dollárt, és útjuk a tőzsdei bevezetés vagy a cég felvásárlása felé mutatott.

Sőt mi több, 2017 óta ez volt a „legszárazabb év” az unikornist státuszt elérő vállalkozások terén

ezt mutatja a Sifted gyűjtése, ami a Dealroom adatait egészíti ki a saját belső kutatási eredményeivel.

A covid-időszak befektetési bummjának lecsengése az unikornissá válásra is rányomta a bélyegét

Ahogy a Sifted grafikonja mutatja, 2023-ban mindössze 7 vállalkozásnak sikerült újonnan unikornissá válnia. Ennél rosszabbul legutoljára 2017-ben teljesített az európai piac, akkor 5-en csatlakoztak az unikornisok sorába.

Az új európai unikornisok száma 2011-től 2024 első negyedévéig. Forrás: A Sifted adatbázisa

Kifejezetten nagy a visszaesés a megelőző évekhez viszonyítva: a nagy befektetési bumm időszakában, 2021-ben 69-cel, 2022-ben pedig 47-tel bővült az európai unikornisok száma.

Azaz 2021-ben megközelítőleg 10-szer, 2022-ben pedig 7-szer több startup érte el az unikornis státuszt, mint 2023-ban.

Ennek oka, hogy a covid világjárvány idején felpörgő befektetések a tavalyi évre kifulladtak, hála az offline életükhez visszatért lakosságnak, a kedvezőtlenebb gazdasági kilátásoknak, a recessziós félelmeknek, a magas kamatlábaklábaknak és a kiadások emelkedésének.

A Sifted gyűjtése szerint egyébként jelenleg összesen 152 darab unikornissal büszkélkedhet Európa: ennek 28 százalékát Egyesült Királyság-beli, 19 százalékát francia, 17 százalékát pedig német startupok teszik ki.

Akik eddig unikornisok lettek 2024-ben

Az idei év viszont egyelőre sokkal ígéretesebben alakul: már az első negyedév 4 unikornist hozott magával.

A 2017-ben alapított, holland DataSnipper a túlterhelt könyvvizsgálók problémáiból inspirálódott:

olyan szoftverrel jelentek meg a piacon, ami az Excel-táblákon belül, automatizáltan végzi el a könyvvizsgálók és pénzügyi szakemberek számára az ismétlődő, sziszifuszi munkát.

A DataSnipper februárban húzott be egy 92 millió eurós befektetést az angol-amerikai kockázatitőke-befektető Index Ventures-től, amivel értékelése átugrotta az 1 milliárd dolláros határt.

A pénzügyi terület másnak is kifizetődő volt: a 2020-ban alapított, francia Pennylane egy olyan szoftvert hozott létre, ami

egy platformon képes kezelni egy vállalkozás összes pénzügyi és számviteli adatát, valós időben tudja követni a tranzakciókat, és a feladatköröknek megfelelően, célzottan juttatja el a szükséges információkat az alkalmazottaknak.

A francia startup februárban kapott 40 millió euró értékben befektetést a brit DST Global vezetésével, amivel a Pennylane csatlakozott az unikornisok sorába.

Ennél hosszabb idő alatt jutott el idáig a DataSnipper holland társa: a Mews startupot 2012-ben hozták létre. A startup célja, hogy a vendéglátásban, különös tekintettel a hotelek működésében nyújtson segítséget:

szoftvere képes automatizálni például a foglalások kezelését, a fizetéseket, vagy a vendégek elégedettségének mérését. Így a személyzet azzal foglalkozhat, ami igazán fontos: a vendéggel.

A Mews márciusban egy svéd befektető cég, a Kinnevik vezetésével szerzett 110 millió dolláros befektetést, ezzel a startup értékelése 1,2 milliárd dollárra emelkedett.

A 2013-ban alapított, olasz Bending Spoons az online tartalomkészítők kiszolgálására építette üzleti modelljét:

olyan – nem egy esetben mesterséges intelligenciával megtámogatott – appokat kínál, amikkel könnyebbé válik a tartalomgenerálás. Népszerű appjaik között találunk okos kép- és videószerkesztő alkalmazást, vagy éppen napirendtervező és -szervező programot.

A startupba a híres kanadai-amerikai színész, Ryan Reynolds is befektett már 2022-ben, de az idei februári, 155 millió dolláros befektetési kör kellett ahhoz, hogy a Bending Spoons unikornissá váljon. Ezt az amerikai Durable Capital Partners vezetésével kapta meg a cég.

NYITÓKÉP: TenThree / Wikimedia Commons

Olvasd el ezt is!

Kik voltak 2024-ben Európa legnagyobb venture debt finanszírozói?

#Sifted #Európa #Bpifrance #BlackRock #HSBC Innovation Banking #kockázati adósság #venture debt #Barclays #BNP Paribas #CIBC Innovation Banking #Claret Capital #CLP #Columbia Lake Partners #EBB #EIB #Európai Beruházási Bank #kockázati hitel #NatWest #Santander
Tavaly igencsak felpörgött a venture debt mint egy ideális finanszírozási forma a gazdaságilag kedvezőtlenebb időkben. Mely pénzintézetek jártak élen abban, hogy kockázati hitelezéssel építsék az európai ökoszisztémát? Mutatjuk.

1 milliárd eurót vontak be 2025 első negyedévében az európai AI-ügynök startupok

#mesterséges intelligencia #Y Combinator #Európa #EQT Ventures #ElevenLabs #Synthesia #AI #AI-ügynök #Antler #Luminance
Ez az ügyletérték már önmagában meghaladta a tavalyi egész éves befektetések összértéknek felét, ami ezen a területen Európában 1,7 milliárd euró volt. A legnagyobb befektetéseket a Synthesia, az ElevenLabs és a Luminance könyvelhette el.

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

#mesterséges intelligencia #Európa #SZTNH #AI #EPO #Európai Szabadalmi Hivatal #szabadalom #Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Hét grafikon az európai védelmi és biztonságtechnológia finanszírozásáról

#USA #háború #Ukrajna #Dealroom #Európa #adat #elemzés #NATO #Oroszország #statisztika #defence tech
Gazdasági válság ide vagy oda, a védelmi, biztonsági és ellenállóképességet növelő technológiák iránti befektetői kereslet folyamatosan növekedett Európában az elmúlt években, és tavaly rekordösszegű kockázati tőke áramlott a szektorba. A Dealroom kutatási eredményeit ismertetjük.

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

#kutatás #Z generáció #adat #elemzés #Diverzum #Gyarmati Fanni #Gen Z #K&H Bank #PwC Magyarország #Quantum Iskolaszövetkezet #SteiGen #Steigervald Krisztián
Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.