2025 harmadik negyedévének végéig összesen 48 darab megadeal, azaz – a PitchBook által használt definíció szerint – egymilliárd eurót meghaladó magántőkeügylet köttetett Európában, összesen 129,8 milliárd euró értékben.
Összehasonlításképpen: tavaly egész évben összesen 61 dealt ütöttek nyélbe a kontinensen 158,6 milliárd euró értékben, míg 2023-ban csupán 40-et 91,9 milliárd euró értékben.
Azaz az eddig látható ütem alapján az idei a covid világjárvány befektetési bummját követő legaktívabb év lehet az európai megadealek tekintetében
– 2025 végére a számuk elérheti a 70-et is a PitchBook becslése szerint.
A harmadik negyedév kifejezetten erős volt, és meghaladta az előző két negyedév teljesítményét:
a Q3-as időszakban köttetett idén az eddigi megadealek csaknem 40 százaléka (19 darab), ezek értéke pedig a 2025-ös megaügyletek több mint 50 százalékát (66 milliárd euró) teszi ki.
Ez az összeg egyúttal az összes (tehát nem csak a mega) magántőkeügyletek értékének (177,1 milliárd eurónak) a 37,2 százalékát jelenti.
Mint arra a PitchBook elemzése kitér, az európai megadealek fellendülése leginkább a kedvező monetáris politikának (az Európai Központi Bank és a Bank of England is csökkentette a kamatlábakat), és a várakozásoknak megfelelően alakuló inflációnak köszönhető, ami stabilabb makrogazdasági kilátásokat és növekvő befektetői bizalmat eredményezett.
NYITÓKÉP: Stefan / Pexels