A Danube Cup célja, hogy megtalálja és segítse az ígéretes, validációt megkezdett csapatokat. A magyarországi körből továbbjutók Ausztriában folytatják a versenyt, ahol további 3 ország hallgatói projektjeivel mérkőznek meg.
Idén nyolcadik alkalommal rendezik meg a nemzetközi pitch versenyt, a Danube Cup-ot, amit 2016-ban két magyar egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hívott életre.
A Danube Cup célja, hogy megtalálja és segítse azokat az ígéretes innovatív csapatokat, amelyeknek tagjai a verseny partneregyetemein tanulnak.
A Danube Cup így jelenleg összesen 4 országból 8 dunamenti egyetemet foglal magába. Magyarországról a BCE-t és a BME-t, Ausztriából a Linzi Johannes Kepler Egyetemet és a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetemet, Németországból a Passaui Egyetemet, a Regensburgi Egyetemet és a Regensburgi Alkalmazott Tudományok Egyetemét, Szerbiából pedig a Belgrádi Egyetemet.
A versenyen tehát ezen 8 intézmény hallgatóiból álló projektek mérik össze innovációikat. A nemzetközi döntőt májusban a Linzi Johannes Kepler Egyetem rendezi majd meg, amire a nemzeti döntőkből kiválogatott csapatok kerülnek be.
A Danube Cup-ra nem elég, ha csak egy jó ötleted van: azt validálni is kell
A magyarországi döntőt április 17-én rendezi meg a BME-n a BME University Spinoff Startup Studio. Ahogyan a verseny leírásában a szervezők hangsúlyozzák,
a Danube Cup nem ötletverseny: ide olyan, 2023 előtt nem létező projekteket várnak, amelyek a validációt már megkezdték a potenciális vásárlók körében, legalább helyi szinten. Az ideális versenyző a lokális viszonyoktól független növekedési potenciállal is rendelkezik.
Prototípus megléte nem követelmény, az viszont igen, hogy a versenyzők harmadik féltől (például kockázatitőke- vagy angyalbefektetőtől) származó pénzügyi támogatásban nem részesülhettek korábban. A csapatok 2-5 fősek lehetnek, és többségében (de nem kizárólag) olyan tagokból kell állniuk, akik jelenleg is aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek a BCE-n vagy a BME-n.
Jelentkezni a Danube Cup magyarországi weboldalán keresztül lehet április 12-ig egy jelentkezési űrlap kitöltésével és egy 3 perces, angol nyelvű pitch videó elkészítésével. A videónak tartalmaznia kell:
- a projekt értékeajánlatát és az innovatív megoldást,
- a validáció eddigi eredményeit,
- és egy indoklást, hogy a projekt miért illik a verseny profiljába.
A legjobb csapatok Linzben folytatják a versenyt
A jelentkezők közül a szervezők összesen 8 projektet válogatnak be az április 17-i döntőbe, akik 3 perces pitch keretében mutatják be magukat, angolul. A csapatok teljesítményét elismert akadémikusokból és iparági szakértőkből álló zsűri értékeli, és a legjobb 4 csapatot (2 corvinusos és 2 BME-s) juttatják tovább a májusi linzi nemzetközi döntőbe. Az itthoni eseményre egyénként április 16-ig nézőként is lehet regisztrálni a Danube Cup weboldalán keresztül.
A nemzetközi döntőbe összesen 16 csapat jut be, a Danube Cup mind a 8 partnerintézményéből 2-2 darab.
Annak érdekében, hogy Linzben a magyar projektek minél jobban megállják a helyüket, a döntőre készülve ingyenes konzultációt és felkészítést kapnak itthoni startup mentoroktól és pitch szakértőktől.
A továbbjutók ezen felül a projekt előrehaladását segítő díjakat is nyernek, amelyeket a verseny előtt fognak bejelenteni. A tavalyi nemzetközi döntőt egyébként egy magyar csapat, a BME-s Gellit nyerte, és 1000 eurós (közel 400 ezer forintos) támogatásban részesültek.
További információkat a Danube Cup 2024 magyarországi döntőjéről ide, a májusi linzi döntőről pedig ide kattintva olvashatsz.
NYITÓKÉP: A Danube Cup 2023. évi eseménye. Forrás: Danube Cup / Facebook