Hirdetés

Bezár a Northvolt: Svédországban indított csődeljárást maga ellen Európa egykori akkumulátorgyártó reménysége

A lépéssel szinte a teljes Northvolt-csoport felszámolásra fog kerülni: ennek menetéről a svéd bíróság által kijelölt vagyonkezelő fog dönteni.

„Annak ellenére, hogy a vállalat minden rendelkezésre álló lehetőséget megragadott a pénzügyi szerkezetátalakítás áttárgyalására és végrehajtására, beleértve az Egyesült Államokban a 11. fejezet szerinti szerkezetátalakítási eljárást, és annak ellenére, hogy hitelezőink és kulcsfontosságú partnereink likviditási támogatást nyújtottak,

a vállalat nem tudta biztosítani a jelenlegi formában való folytatáshoz szükséges pénzügyi feltételeket.” Így jelentette be sajtóközleményében a svéd akkumulátorgyártó unikornis, a Northvolt, hogy szinte minden üzletágára csődeljárást kezdeményezett a svéd bíróságon.

A lépést egész pontosan a Northvolt anyacége, a Northvolt AB, továbbá annak leányvállalatiként a Northvolt Ett AB, a Northvolt Labs AB, a Northvolt Revolt AB és a Northvolt Systems AB társaságok léték meg. Ezzel a Northvolt-csoport majdnem egésze felszámolásra kerül, ez alól kivételt csak a Northvolt amerikai és németországi (Northvolt North America és Northvolt Germany) leányvállalata képez – ezek jövőjét egyelőre homály fedi.

A csődeljárás értelmében a fenti vállalatok üzleti tevékenységeinek és eszközeinek értékesítését, valamint a fennálló kötelezettségeik rendezését a svéd bíróság által kijelölt vagyonkezelő fogja felügyelni,

biztosítva egyúttal az átmenetet a munkavállalók, a részvényesek és a hitelezők számára.

A korábbi részek tartalmából

Mint azt korábban megírtuk, a tavalyi év egyik legnagyobb médiavisszhangot kiváltó összeomlása a svéd Northvolt nevéhez fűződik, aminek a gyáraiban készült akkumulátorok szénlábnyoma 90 százalékkal kisebb, mint a szénenergia felhasználásával előállított társaiké. Az unkikornis státuszt is elérő Northvolt tavaly novemberben indította el az USA-ban a csődvédelmi eljárást, miután kiderült:

5,84 milliárd dollár adósságot halmozott fel az elmúlt években.

Az eljárással Európa egykoron legjobban finanszírozott climate tech startupja márciusig nyert időt arra, hogy rendbe szedje magát, kifizesse az adósságait, és fenntarható szerkezetátalakítási tervet rakjon le az asztalra. A lépéssel a Northvolt 245 millió dollárnyi tőkéhez jutott – ebből 145 millió dollárt készpénzben és 100 millió dollárt az egyik nagy ügyfelüktől, a svéd Scania teherautógyártótól.

A Northvolt második Gdansk-i telephelyének korábbi csapata. Forrás: Peter Carlsson / LinkedIn

Az elmúlt hónapokban a Northvolt többféle módon küzdött az életben maradásért: sorra adta el a nem létfontosságú üzletágait, bővítési terveket tett parkolópályára, csökkentette a működőtőke kiáramlását, ezzel párhuzamosan pedig felgyorsította a termelést.

Miért nem sikerült stabilizálni a Northvolt pénzügyi helyzetét?

Mindez azonban nem volt elég ahhoz, hogy fenntartható pályára lehessen rakni a vállalatot, így határozott végül a Northvolt igazgatótanácsa a svédországi csődbejelentés mellett.

Ahogyan ezt a döntést ismertető sajtóközlemény kiegészíti: „Az akkumulátorágazat számos vállalatához hasonlóan a Northvolt is megannyi olyan kihívással szembesült az elmúlt hónapokban, amelyek súlyosbították pénzügyi helyzetét:

többek között a növekvő tőkeköltségek, a geopolitikai instabilitás, az ezt követő ellátásilánc-zavarok és a piaci kereslet változása. Ezen kívül a vállalatnak jelentős belső kihívásokkal kellett szembenéznie a termelés felfuttatása során,

amelyek egyrészt adódtak a rendkívül összetett iparágban tett kötelezettségvállalásokból, másrészt pedig váratlanok voltak.”

Tom Johnstone, a Northvolt igazgatótanácsának ideiglenes elnöke a csődeljárásról szóló bejelentést úgy zárta: „Bízunk benne, hogy az általunk épített alap – amibe beletartozik a technológia, a szakértelem és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség – továbbra is a változás motorja marad az iparágban.”

NYITÓKÉP: A Northvolt lítiumion akkumulátorokat gyártó svédországi üzemének, a Northvolt Ett látképe – többek között ez a gyár is felszámolásra fog kerülni. Forrás: A Northvolt honlapja

Örülhetünk-e egyáltalán a Klarna tőzsdére lépésének?

A svéd BNPL-bajnok jobb időket is látott, mint most, a tőzsdére vezetés megkezdésekor. Ezt tükrözi a visszafogott értékelési célja, ami mögött az európai piacok rossz megítélése húzódhat, valamint az is, hogy a tervezett értékelés meg sem közelíti az unikornis pár évvel korábbi értékelését.

Bővebben

Összefogott az európai ökoszisztéma a következő európai sikersztorik megszületéséért

A Europe Project névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy komplex segítséget nyújtson a tehetséges fiatal vállalkozóknak, és megmutassa a világnak: Európa még mindig képes globálisan meghatározó startupokat építeni.

Bővebben

Ligát váltana a STRT: Balogh Petyáék a BÉT Standard kategóriába lépésre törekednek

A szabályozott piacra lépés érdekében a STRT már két szereplővel is együttműködik, és pénzügyi beszámolójukat is ennek megfelelően készítik el idén. Hogy mikor debütálhat a cég a BÉT Standard kategóriájában, egyelőre nem tudni – addig is elmagyarázzuk, hogy ez miért fontos.

Bővebben

Új szereplő jelent meg a közép-kelet-európai ökoszisztémában: Miben segíthet a Scale Factory a magyar scaleupoknak?

A szingapúri szolgáltató arra fókuszál, hogy minél hatékonyabban segítse ügyfelei növekedését és terjeszkedését új piacokon, a lehető legtöbb kereskedelmi hasznot hozva nekik. A Scale Factory mostantól a közép-kelet-európai régióból is várja a skálázódni kívánó vállalkozásokat.

Bővebben

Sok diáknak fogalma sincs arról, hogy milyen költségekkel jár a felnőtt élet – mondja Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója

A Diverzum és a más ökoszisztéma-szereplők által készített Gen Z Reportból kiderül, hogy a fiatalok átlagos bérigénye közel sem olyan irreálisan magas, mint azt gondolnánk. A kutatási eredmények kapcsán beszélgettünk Gyarmati Fannival, a Diverzum társalapítójával.

Bővebben

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.

Bővebben