Hirdetés

A városi kertészkedés menő alternatíváját hozza el a fiatal startupper

A kertészkedés szeretete a Rácz családban a nagymama veteményeséből indult, s ehhez jött hozzá Rácz Gréta természettudományos érdeklődése és a fenntartható fejlődés iránti elköteleződése. Ennek eredményeképpen már középiskolásként elkezdett egy városi kertészkedésre alkalmas, hipropóniás technológiával működő eszközt építeni édesapja segítségével. Az ötletből később eredményes kutatás, majd startup vállalkozás lett.

A ma már Green Drops Farm Kft. néven ismert startup egy innovatív hidropóniás rendszert tervezett, mely több éves kutatás, fejlesztés és tapasztalat eredménye. A Green Drops rendszer segítségével akár egy négyzetméteren is lehet termőföld felhasználása nélkül, környezetbarát módon növényeket termelni – például salátaféléket, fűszernövényeket, zöldségeket. További előnye, hogy skálázható, kialakításának köszönhetően ipari méretben is használható. „Ezzel a berendezéssel az a célunk, hogy minél többekhez eljuttassuk a városi kertészkedés élményét és a friss, tápanyagban gazdag növényeket egyszerűen elérhetővé tegyük minden olyan ember számára, akiknek fontos az egészséges táplálkozás” – mondta el Rácz Gréta, s hozzátette, hogy bárki könnyedén saját maga termelheti meg kedvenc növényeit akár az erkélyén vagy az egyik szoba sarkában.

A nagymama kertjéből az üzleti életbe

Az ötlet úgy indult, hogy a Rácz családban mindig is nagy szerepe volt a kertészkedésnek: központi szerepet játszott ebben a nagyszülők nagy kertje, ahol gyümölcsöket, zöldségeket termesztenek. Gréta személyes indíttatása pedig onnan jön, hogy már gyermekkorától érdekelte a természet és az, hogy a különböző folyamatok hogyan működtetik ezt. „Mindenképp szerettem volna tenni valamit azért, hogy a bolygónk fenntartható legyen, hogy jelenlegi állapotát ne rontsuk tovább, gondolok itt a környezetszennyezésre, klímaváltozásra és egyéb káros hatásokra” – kezdi Gréta. „Az ötletet, hogy ezekre a problémákra az akvakúltúrás és hidropóniás kertészkedés lehet a megoldás, azt egy televízióban látott interjú adta, ahol bemutatták ezeket a technológiákat. Ekkor kezdtünk el Apával közösen saját berendezést tervezni és építeni.”

A projekttel aztán Gréta jelentkezett a 2014/2015-ben megrendezésre kerülő Ifjúsági Innovációs Tehetségkutató Versenyre, ahol az ötletet a szakmai zsűri 2. hellyel jutalmazta. Ennek folyományaként Gréta részt vehetett több kiállításon, versenyen Magyarországon és nemzetközileg is. „Sok visszajelzést kaptunk szakmai közönségtől is és potenciális felhasználóktól is, ezért mi is egyre inkább elkezdtünk foglalkozni ennek az ötletnek a gazdasági, pénzügyi oldalával, folyamatosan kezdett körvonalazódni bennünk a vállalkozás indításának gondolata.” Az üzleti előremenetel kapcsán 2016/2017-ben részt vettek a DEViK üzleti innovációs klub előadásain és startup versenyén, majd a Startup Campus inkubációs programjába is bekerültek. „Ezeken a programokon keresztül rendkívül sokat tanultunk a startup világáról és elkezdtünk kidolgozni egy részletesebb tervet arra, hogy miként lesz az ötletünkből vállalkozás. Rengeteg ötletelés, prototípus és további startup versenyek után ez év nyáron jött az áttörés és a Hiventures, valamint a Startup Campus közös befektetésével megalakult a Green Drops Farm Kft.”

Nem szabad feladni az első akadálynál!

Gréta beszámolt arról, hogy a technológia ismeretlensége és újszerűsége miatt az egyik legjelentősebb kihívást a célpiac edukációja és a marketingcsatornák megtalálása okozza. Ezen felül az sem volt könnyű az indulásnál, hogy édesapja a projektet csak mellékállásban tudta csinálni, ő pedig az egyetemi tanulmányai mellett fennmaradt szabadidejében igyekszik a vállalkozás körüli feladatok maradéktalan elvégzésén, beleértve a piac folyamatos monitorozását és a termék, a prototípus folyamatos frissítését, a marketing és értékesítés feladatait. „Összességében az egyik legfontosabb dolog az ezekkel a kihívásokkal kapcsolatban, hogy nem szabad feladni rögtön az első akadálynál vagy problémánál, főleg a startup világában nem. Itt gyorsan és rugalmasan kell döntéseket hozni, új stratégiát kidolgozni, mert sose tudhatod, hogy a versenytársad mikor lép piacra azzal az ötlettel, ami már korábban a te fejedben is megfordult” – vélekedett a fiatal alapító a kezdeti nehézségekről. Hozzátette azt is, hogy mivel nem tanult sem középiskolában, sem egyetemen vállalkozásfejlesztést, így óriási segítséget jelentett az, hogy bekerültek a Startup Campus Inkubátorba. „Sok mindennek utána lehet nézni az interneten is, de ezek az információk nem mindig pontosak. Az inkubátor szakembereihez és mentoraihoz viszont fordulhatok speciális kérdésekkel, problémákkal. Köztük van, aki a pénzügyi kérdésben, van, aki az értékesítésben vagy éppen a munkaerőhiány leküzdésében tud szakmailag megfelelő tanácsot adni. Ezeken túl, pedig a külföldi piacra lépés stratégiájának a megtervezésében is segítséget adnak.”

A piac ismerete és a csapat összetétele a kulcs

A Green Drops projekt kapcsán Gréta az elmúlt öt év alatt a startup-élet csínját-bínját kiismerte. Egyfelől saját bevallása szerint nagyon hisz az alapos piackutatásban, és azt vallja, hogy az ilyen irányú keresgéléssel még több innovációs potenciált lehet felfedezni az eredeti ötlet nyomán. „Amikor már kezd kialakulni az egész termék vagy szolgáltatás ötlete, akkor az ötletgazdának érdemes egy Google kereséssel folytatni – hiszen lehet, hogy fantasztikus a találmánya és a családnak, barátoknak is nagyon tetszik –, mert elképzelhető, hogy már más csinált vagy jelenleg is csinál valami hasonlót és feleslegesen olyan ötletbe ne fektessen be időt, pénzt és energiát, ami már létezik. Viszont, ha talál valamilyen piaci rést, amivel innovatívabbá tudja tenni azt az ötletet, akkor lehet, hogy nyert ügye van, és csak egy Google keresésbe került ez neki” – fejtette ki, majd azzal folytatta, hogy a startupok sikere ezt követően szerinte a csapat összetételén múlik. „Érdemes különböző beállítottságú, sokszínű csapattagokkal együtt dolgozni. Gondolok itt arra, hogy például legyen olyan, aki ért a pénzügyekhez, az értékesítéshez, marketinghez, legyen egy vezető, aki jól tudja irányítani és ösztönözni a többieket. Fontos a jó önismeret, hogy mindenki tudja a belső értékeit és a szkilljeit, így jól megtalálja a helyét a startupban.”

Az apró örömök vezetnek a nagy sikerekhez

A sikerekkel kapcsolatban Gréta először kiemeli az apróságokat, szerinte roppant fontos, hogy ha például egy kiállításon bemutatják az ötletüket, akkor észre tudja venni a közönség szemében az érdeklődést. Beszámolt arról is, hogy mindig jó érzéssel tölti el, ha Facebookon, Instagramon vagy a weboldalukon vissza is jeleznek ezzel kapcsolatban nekik. „Ezek az apró örömök, amik reményt adnak és segítenek abban, hogy eljussunk a kézzel fogható vagy anyagilag is kifejezhető sikerhez. Ez az, amikor sikeresen értékesítünk egy berendezést” – mondja.

Hosszútávon szeretnék, ha a Green Drops Farm rendszerek éttermekben, hotelek, iskolák, cégek konyháján, de magánemberek lakásában és a vállalkozók irodájában is használnák – kezdetben Magyarországon, majd Európában és esetleg majd más kontinenseken is. „Úgy gondoljuk, hogy ha lokálisan cselekednek az emberek egy környezettudatosabb és fenntarthatóbb jövőért, akkor ez globálisan is el fog terjedni. Azt könyvelnénk el a legnagyobb sikernek, ha amikor valaki használja a logónkkal fémjelzett Green Drops Farm termékeit, akkor azt érezze, hogy tagja egy környezettudatos közösségnek és tett egy cseppet az egészségesebb jövőért.”

A Rácz család és Gréta terveinek megvalósulása pedig már igencsak a küszöbön vannak. Még ebben az évben szeretnék a végleges Green Drops Hidropóniás berendezésük mintadarabjait sikeresen tesztelni és élesben is használni, ennek nyomán pedig tavasszal megkezdeni a sorozatgyártást és első körben Magyarországon elterjeszteni a Green Drops Farm szemléletet. „Nagyszerű lenne, ha minél többen gondolnák úgy, hogy a városi kertészkedés menő, egészséges és környezettudatos” – zárja a gondolatait Gréta.

Sokkal inkább megéri a barátokra támaszkodni startupperként, mint a családtagokra

Szinte régiótól függetlenül a családjukra támaszkodnak a korai szakaszban lévő startupperek, ha pénzügyi támogatásról van szó. Pedig egy barát sokkal többet segíthet, főleg ha a startup-ökoszisztémában is jártas: hatékonyabban tud értékalapon tőkedonációt és tanácsot adni, vagy éppen bemutatni befektetőknek. Összefoglaltuk a Startup Genome elemzését.

Bővebben

Kiszáradt a magyar startuppiac – de valóban probléma ez?

Nincs Magyarországon elég jó és ambíciózus startup, ami most, hogy drasztikusan lecsökkent a startupokba befektethető tőke mennyisége, mutatkozik meg. Mi akkor a megoldás? A kevés, de jó minőségű startupok felemelésén dolgozni, vagy a különböző szinten lévő projektek edukálása és a most induló csapatok finanszírozása, hogy sok év múlva legyen lehetőségük sikersztorivá válni? Biás Csongor, Györkő

Bővebben

A nikotinfüggést csökkentő és az idősgondozás Airbnb-jét megálmodó csapat is bekerült start it @K&H inkubációs programjába

A K&H Csoporthoz kötődő nagyvállalati inkubációs program célja, hogy a bármely területről érkező csapatokat segítsék abban, hogy projektjüket fejlesszék, és elérjenek a következő érettségi fázisba. A program ehhez szakmai mentorációt, közösségi irodát és széles kapcsolati hálót is biztosít a résztvevőknek.

Bővebben

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások