A tavalyi év nem volt sem a korai szakaszú finanszírozás, sem az új unikornisok éve. A mesterséges intelligencia, a vállalati szoftverek és az egészségügyi technológia viszont tarolt a VC-piacon.
2024-ben érdemben nem változott a kockázatitőke-befektetők által az ökoszisztémába fektetett tőke mennyisége a megelőző évhez képest: amíg 2023-ban a kihelyezett VC-tőke értéke 313,4 milliárd dollár volt, addig ennél csak valamivel több, 333,6 milliárd dollárral zárt a tavalyi év.
Ennek megfelelően, ha a finanszírozás életszakaszonkénti nagyságát nézzük, előreláthatólag hasonló adatokat fogunk látni 2024-ben, mint láttunk 2023-ban A jelen grafikon ugyan azt mutatja, hogy minden szakaszban, a pre-seedtől a 250 millió dollár feletti megakörökig kevesebb tőkét helyeztek ki a VC-k tavaly, mint tavalyelőtt, azonban a 2024-es statisztika csupán a harmadik negyedévig terjedő adatokat tartalmazza, és nem a teljes évet mutatja.
Ami a fenti és ezen grafikon alapján viszont elmondható, hogy folytatódik a globális VC-piac tőkekihelyezési stratégiájának változása: egyre óvatosabbak a befektetők a még nem bizonyított startupoknak nyújtandó, kisebb összegű körök esetében, mint pár éve. Sőt: minél kisebb értékű ügyletről beszélünk, annál inkább nyílik szét az olló a 2023-as és a 2024-es év adatai között. Amíg a nagyobb értékű köröknél a teljes évet felölelő 2023-as adat csak 14-21 százalékkal haladja csak meg az utolsó negyedévet nem tartalmazó 2024-es társát, addig ez az arány egyre növekszik az ügyletméret csökkenésével. Series A esetében a 2023-as teljes év 70 százalékkal haladja meg a tavalyi csonka évi adatot, seed köröknél 75 százalékkal, pre-seed köröknél pedig már 100 százalékkal.
A hívószó 2024-ben (a harmadik negyedévig bezárólag) a kockázatitőke-befektetők számára egyértelműen a mesterséges intelligencia volt: csak önmagában a generatív AI-modell piaci szegmense 80 százalékkal több tőkét vonzott, mint a második legtöbb tőkét kapó szegmens, az önvezető technológia. Az első nem AI piaci szegmens, a félvezető-tervezés és -gyártás csupán a negyedik helyen áll, amire még feleannyi tőkét se adtak a befektetők tavaly, mint a generatív AI-modellek fejlesztésére.
Iparági bontásban 2024-ben (a harmadik negyedévig bezárólag) a vállalati szoftverek és az egészségügyi technológia szoros versenyét láthatjuk: mindkét iparág valamivel 50 milliárd dollár feletti kockázati tőkét vonzott a tavalyi év folyamán. Ennek közelében sincs a harmadik helyen lévő pénzügyi technológia a maga 25,6 milliárd dollárjával.
Ami a kihelyezett tőke forrását illeti, 2024-ben messze az USA-beli befektetők pumpálták bele a legtöbb pénzt (128,8 milliárd dollárt) a globális ökoszisztémába: egymaga csaknem 4,5-ször annyit, mint a második helyen álló Kína (29,3 milliárd dollár). Az USA ezzel 2023-hoz képest még növelni is tudta súlyát a globális VC-piacon: a tavalyi harmadik negyedévig 9 százalékkal több tőkét helyezett ki, mint a megelőző ’23-as év harmadik negyedévéig. A legnagyobb elmozdulást 2023-hoz képest India mutatja, ami 31 százalékkal több tőkét helyezett ki ’24 harmadik negyedévéig, mint ’23 harmadik negyedévéig, illetve Dél-Korea, ami 56 százalékkal kevesebbet.
Az egy főre jutó tőkebefektetés értékét tekintve azonban már nem az USA vezet: egy szingapúri lakosra tavaly 507 dollár jutott, míg egy amerikaira „csupán” 449 dollár. A harmadik helyen Izrael áll 301 dollár / fővel.
Az újonnan születő unikornisokat tekintve továbbra is hatalmas visszaesést látunk az elmúlt években: amíg a covidjárványt követő befektetési bumm idején, 2020-22-ben még több száz új unikornist köszönhetett a globális startup-ökoszisztéma, addig ez a szám 2024 harmadik negyedévéig 117-re csökkent.
Ha az új unikornisok földrajzi helyét nézzük, szomorú képet látunk Európára nézve: az összes új unikornis kevesebb mint 15 százaléka volt európai vállalkozás 2024 harmadik negyedévéig. A tavalyi év új európai unikornisait részletesen ebben a cikkünkben mutattuk be.
GRAFIKONOK: A Dealroom A VC-piac globális helyzetképe című elemzése
NYITÓKÉP: jones carlos / Flickr