Petróczi Rafael

Petróczi Rafael

A Startup Online vezető újságírója, szerkesztője. Pályáját közéleti újságíróként kezdte az Azonnali hírportálnál, majd az egykori Express Innovation Agency-ben merült el a startupok világában. Lenyűgözőnek tartja le a szféra színességét és merész, kockázatvállaló magatartását. A két világ között mozogva kamatoztatja újságírói tapasztalatát és a startup-ökoszisztémáról megszerzett tudását.

Rovat: Trendek, elemzések

Melyik állami vagyonalap fektetett be a legtöbbet az európai startup-ökoszisztémába 2024-ben?

Melyik állami vagyonalap fektetett be a legtöbbet az európai startup-ökoszisztémába 2024-ben?
#Dealroom #Európa #Abu Dhabi #Aira #Alan #állami vagyonalap #Canada Pension Plan #Egyesült Arab Emírségek #GIC #GIC Insights #Global SWF #Hometree #Kanadai Nyugdíjprogram #Mubadala #Octopus Energy #Robin AI #Storegga #Sunfire #Szingapúr #Temasek
Az állami vagyonalapok világszerte 13 milliárd dollárnyi vagyont kezelnek – ennek azonban csak mindössze 18 százalékát tartják az európai befektetési piacon. A legtöbb tőkét az európai vállalatokba fektető állami vagyonalap sem európai, hanem ázsiai.

1,9 milliárd dollár – ekkora összeggel finanszírozott európai startupokat a szingapúri állami vagyonalap, a GIC. Ezzel 2024-ben – az állami alapok közül – a GIC járult hozzá a legnagyobb tőkével az európai ökoszisztéma fejlődéséhez

ezt mutatta ki a Global SWF kutatási tanácsadó cég elemzése.

A legnagyobb Európába kihelyezett tőkét és a legtöbb európai tranzakciót is szingapúri szereplők jegyzik

Más kérdés, hogy ezt a majdnem 2 milliárd dollárt az egyébként 847 milliárd dollárt kezelő GIC csupán két európai klímatechnológiai projektbe helyezte ki:

egyrészt a német Sunfire startupba, ami a környezetre káros széndioxidból állít elő megújuló energiát, ezzel is segítve az iparági szereplők gazdaságosabb és környezetkímélő energiaellátását. A másik támogatott vállalkozás pedig a széndioxid-eltávolító technológiát fejlesztő brit startup, a Storegga volt.

A CIG-et követi a sorban a Kanadai Nyugdíjprogram (Canada Pension Plan), ami majdnem 1,6 milliárd dollárt helyzett ki a brit Hometree startupba, ami a háztartások számára kínál átfogó csomagokat a kazánegységek karbantartására, valamint az úgyszint brit Octopus Energyt, ami fenntartható energiamegoldásokat nyújt a háztartások és a vállalkozások számára.

A globális állami vagyonalapok által 2024-ben európai startupokban végrehajtott tranzakciók értéke. Forrás: A Global SWF elemzése alapján a Sifted grafikonja

622 millió dollár értékben a legtöbb dealt, számszerint ötöt egy másik szingapúri állami alap, a Temasek jegyzi 2024-ben:

az alap többek között finanszírozta a svéd Airát, ami innovatív léghőszivattyúkat kínál a háztartások számára; a brit Robin AI-t, ami mesterséges intelligenciát használ komplex jogi problémák megoldására, valamint a francia digitális egészségbiztosítási platformot, az Alant.

Az állami alapok tőkéjének csak egy kis része áramlik Európába

Ezeknek az állami szereplőknek is köszönhető, hogy 2024-ben némileg emelkedett az állami alapok hozzájárulása az európai ökoszisztémához. A Dealroom adatai alapján a covidjárvány alatti befektetési bumm ezt a piacot sem hagyta érintetlenül: 2021-ben 36, 2022-ben már 41, európai startupot érintő körben voltak jelen állami vagyonalapok.

Ez a szám 2023-ban drasztikusan visszaesett 13 dealre, míg tavaly innen mozdult el a piac felfelé, összesen 22 darab európai befektetést hozva.

Az állami vagyonalapok részvételével létrejött európai tranzakciók évenkénti száma. Forrás: A Dealroom adatai alapján a Sifted grafikonja

A Global SWF szerint egyébként

az állami vagyonalapok világszerte 13 milliárd dollárnyi vagyont kezelnek – ennek azonban csak mindössze 18 százalékát tartják az európai befektetési piacon.

A legtöbb tőke (41 százalék) a közel-keleti és észak-afrikai térségre, valamint Ázsiára (34 százalék) jut ezeknél a szervezeteknél.

A globális összképet nézve az állami alapok piacán az Abu Dhabihoz tartozó Mubadala Befektetési Társaság helyezte ki a legnagyobb tőkét 2024-ben, összesen 29 milliárd dollárt. Ebből az összegből csupán 396 millió dollár kedvezményezettje volt európai vállalat.

NYITÓKÉP: A szingapúri állami vagyonalap, a GIC saját szervezésű eseménye, a GIC Insights 2024-ben. Forrás: GIC / LinkedIn

Olvasd el ezt is!

Kik voltak 2024-ben Európa legnagyobb venture debt finanszírozói?

#Sifted #Európa #Bpifrance #BlackRock #HSBC Innovation Banking #kockázati adósság #venture debt #Barclays #BNP Paribas #CIBC Innovation Banking #Claret Capital #CLP #Columbia Lake Partners #EBB #EIB #Európai Beruházási Bank #kockázati hitel #NatWest #Santander
Tavaly igencsak felpörgött a venture debt mint egy ideális finanszírozási forma a gazdaságilag kedvezőtlenebb időkben. Mely pénzintézetek jártak élen abban, hogy kockázati hitelezéssel építsék az európai ökoszisztémát? Mutatjuk.

1 milliárd eurót vontak be 2025 első negyedévében az európai AI-ügynök startupok

#mesterséges intelligencia #Y Combinator #Európa #EQT Ventures #ElevenLabs #Synthesia #AI #AI-ügynök #Antler #Luminance
Ez az ügyletérték már önmagában meghaladta a tavalyi egész éves befektetések összértéknek felét, ami ezen a területen Európában 1,7 milliárd euró volt. A legnagyobb befektetéseket a Synthesia, az ElevenLabs és a Luminance könyvelhette el.

Növekedett a hazai szabadalmi kérelmek száma, de európai viszonylatban még így is gyengén teljesít Magyarország

#mesterséges intelligencia #Európa #SZTNH #AI #EPO #Európai Szabadalmi Hivatal #szabadalom #Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Tavaly jegyezték a legtöbb szabadalmi kérelmet Magyarországról, azonban – ha az Európába érkező kérelmek számát tekintjük – arányaiban ezzel még mindig csak a lista utolsó harmadában vagyunk.

Hét grafikon az európai védelmi és biztonságtechnológia finanszírozásáról

#USA #háború #Ukrajna #Dealroom #Európa #adat #elemzés #NATO #Oroszország #statisztika #defence tech
Gazdasági válság ide vagy oda, a védelmi, biztonsági és ellenállóképességet növelő technológiák iránti befektetői kereslet folyamatosan növekedett Európában az elmúlt években, és tavaly rekordösszegű kockázati tőke áramlott a szektorba. A Dealroom kutatási eredményeit ismertetjük.

Hogyan érdemeld ki a Z generáció márkahűségét?

#kutatás #Z generáció #adat #elemzés #Diverzum #Gyarmati Fanni #Gen Z #K&H Bank #PwC Magyarország #Quantum Iskolaszövetkezet #SteiGen #Steigervald Krisztián
Több ökoszisztéma-szereplő összefogásával készült átfogó kutatás az 1995-2006 között született korcsoport helyzetéről, gondolkodásáról, értékvilágáról és vásárlási szokásairól. A főbb eredményeket ismertetjük.