Ha az AI-startup nem vált szervezeti modellt, és nem lesz belőle profitorientált vállalkozás, csak alacsonyabb értékeléssel húzhatja be a következő befektetési körét – állítják a befektetési tárgyalásokra rálátó források.
Jelenleg is folynak a tárgyalások a ChatGPT mesterséges intelligenciát fejlesztő startup, az OpenAI újabb befektetési köréről, ami a dealre rálátó források szerint 6,5 milliárd dollárt fog kitenni, a cég befektetés előtti értékelése pedig 150 milliárd dollár lenne. Ez hatalmas ugrás lenne az OpenAI utolsó, idén februári értékelésétől, ami 80 milliárd dollárra teszi a cég értékét.
Tekintve, hogy az OpenAI volt az első, aki a mesterséges intelligenciát a tömegek számára értékesíthető szolgáltatásba csomagolta, nem meglepő, hogy hatalmas befektetői érdeklődés övezi a startupot. Az esedékes tőkebevonást olyan befektetők eszközölhetik, mint a Thrive Capital, a Khosla Ventures vagy a Microsoft, akik már korábban is befektetői voltak az AI-startupnak. Új befektetőként jelenhet meg az Nvidia és az Apple is a Reuters forrásai szerint.
A dealnek a hírek szerinti formájában azonban egy dolog elejét veheti: az OpenAI nonprofit szervezeti struktúrája.
Az ügyre rálátó, névtelenséget kérő források szerint amennyiben a startup nem hajt végre szervezeti átalakítást, úgy a befektetés valószínűleg alacsonyabb értékelés mellett mehet csak végbe.
Hogyan lehet nonprofit egy globális szinten sikeres startup?
A probléma háttere az OpenAI alapításában keresendő: a San Franciscó-i székhelyű startup egy AI-laboratóriumként indult, és a projekt azóta is megtartotta a kezdeti nonprofit célját: azaz olyan AI-megoldásokat hozzon létre, amelyek biztonságosak és előnyösek az emberiség számára.
A cég elkezdte ugyan a kutatási eredményeit piacilag értékesíteni és hasznosítani, de a nonprofit jelleget nem vetkőzte le.
Ez megmutatkozik például abban, hogy:
- az OpenAI-nál szervezeti struktúra szintjén elválik egymástól a nonprofit és forprofit, és az előbbi őrködik az utóbbi működése felett;
- az igazgatótanács tagjainak döntő többsége nem rendelkezik részesedéssel a cégben, és kimondottan a nonprofit küldetést kell szem előtt tartaniuk;
- a befektetők számára a cég profitsapkát vezetett be, amelynek értelmében a befektetés százszorosát meghaladó megtérülés feletti összeg visszakerül az OpenAI-hoz, hogy az a tőkét az emberiség javát szolgálandó allokálhassa újra. Tehát: ha befektetőként 1 millió dollárt raksz be, amiből 150 millió dollár nyereség keletkezik, csak 100 millió dollárt realizálhatsz, a sapka felett lévő, maradék 50 millió dollár a cégre száll vissza.
Jövőre hajthat végre szervezeti átalakítást az OpenAI
A Reuters forrásai szerint
a befektetési tárgyalásokon leginkább a profitsapka eltörlése merül fel, amit az OpenAI azért vezetett be 2019-ben, hogy a befektetőket a tiszta profitmaximalizálás helyett arra ösztönözze, hogy megtalálják az egyensúlyt a kereskedelmi hasznosság, a biztonság és a fenntarthatóság között.
A profitsapka eltörléséhez pedig pont a nonprofit alapon szerveződő igazgatótanács jóváhagyására lenne szükség.
Hogy erre mekkora hajlandóság mutatkozik, nem tudni. Az viszont jelzésértékű, hogy a Fortune forrásai szerint az OpenAI CEO-ja, Sam Altman nemrég egy megbeszélésen azt jelentette be a cég dolgozóinak, hogy
a startup komplex, nonprofit szervezeti struktúrája változni fog – valószínűleg valamikor a jövő évben.
NYITÓKÉP: Sam Altman, az OpenAI CEO-ja a TechCrunch 2019. évi, San Francisco-i rendezvényén. Forrás: TechCrunch / Wikimedia Commons