Hirdetés

Startupok: az igazi megmérettetés nem a befektetők, hanem az ügyfelek előtt zajlik

A McKinsey tanácsadó cég tanulmánya szerint amennyiben a hazai startupok a többi európai országhoz hasonló arányban és mértékben tudnának növekedni, 2,5-5 milliárd eurónyi pluszforrást tudnának bevonni a szektorba. Ennek jelentős hányada – mintegy  egy milliárd euró – a helyi gazdaságban hasznosulna.

De hogyan állnak hozzá az hazai startupok ehhez az ökoszisztémához? Rendelkeznek-e a szükséges kooperációs képességekkel és motivációkkal? 

Ezen a tanulmány azt is megállapítja, hogy a magyar startupok jó alapokkal rendelkeznek a kockázati tőke, valamint a szakképzett munkaerő, kiváltképpen az IT-szakemberek elérhetősége és mennyisége tekintetében. Azonban nem látszik, hogy a szektor szereplői jelentős mértékben fognának össze, holott a nemzetközi piaci terjeszkedéshez is szükséges lehet a tudás, a pénzügyi és kapcsolati tőke szinergiáinak kihasználása.

„A kis magyar, erőforráshiányos startup piacon extrán jól működik a játékelmélet: megéri a kompetitív, zéró összegű játékot egy kooperatív, pozitív összegű játékká alakítani, különösen, ha ez külföldi piacok megnyitásával is jár, mert hosszú távon ez minden együttműködő résztvevőnek hasznosabb” – mondta a Connect Magazinnak Csillag Péter, a HunBAN (Hungarian Business Angel Network) elnöke.

„Mi, startupok is aktívan tehetünk az ökoszisztéma fejlesztéséért.”

„Sokszor próbálunk egymástól tanulni a nemzetközi piacra lépés és értékesítés kapcsán, de már a hazai piacon is megoszthatjuk tapasztalatainkat, kapcsolatrendszerünket annak érdekében, hogy egyes innovációk szélesebb körökbe, esetünkben valós vállalati ügyfelekhez is eljussanak” –  erősítette meg a célokat Barathi Tamás, a Blue Colibri App alapítója, ügyvezetője. A HR-digitalizációs és belső kommunikációs applikációt fejlesztő cég éppen áprilisban rendezi meg a Connect Konferenciát, amely során a Hungarian Startup University Programmal (HSUP) közösen elindítanak egy úgynevezett “Innovation Stage”-et, ahol a startupok 5 perces pitchekben bemutatkozhatnak, majd ezt követően egy-egy már aktív felhasználó ügyfelet delegálhatnak egy panelbeszélgetésbe. Barathi Tamás szerint így az érdeklődők első kézből ismerhetik meg a felhasználói élményt.

„Mi szívesen megosztjuk a kontaktjainkat és a tapasztalatainkat a többi startuppal. Ráadásul ezt a formátumot már januárban is kipróbáltuk és jól működött, mindenki profitált belőle, az érdeklődő cégvezetők és a startupok is. Előbbiek, visszajelzéseik alapján rövid idő alatt több nagyon hasznos innovációt ismerhettek meg, utóbbiak egy jóval nagyobb közösséget és potenciális ügyfélkört érhettek el. Erre mondják, hogy win-win” – hangsúlyozta a Blue Colibri App ügyvezetője.

Az Innovation Stage kezdeményezéséhez a Hungarian Startup University Program (HSUP) és az azt üzemeltető Express Innovation Agency Zrt. főtámogatóként csatlakozott, hiszen a program missziója a hazai startup-ökoszisztéma fejlesztése. A HSUP egy országosan egységes, komplex startup program, amelynek fő célja a hazai egyetemisták megismertetése az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel és a startupok működésével, mindezt egy új, közös e-learning platformon keresztül. A programban eddig több mint 6000 hallgató vett részt országszerte 31 egyetemen, és közel 300 csapat megközelítőleg 900 millió forint támogatásban részesült.

A Connect Konferencia és az Innovation Stage koncepciója igazán egyedi, hiszen a startupoknak egy olyan bemutatkozási lehetőséget biztosít, amely nem a klasszikus befektetői pitcheket jelenti, hanem potenciális ügyfelek előtt mutathatják meg magukat. Valamint mivel a rendezvény szervezője, a Blue Colibri maga is egy startup, ez olyan különleges kezdeményezés, amelyből rendkívüli módon profitálhat az ökoszisztéma.

Az Innovation Stagen való megjelenést minél több startup számára szeretnék elérhetővé tenni, ezért a  HSUP és a Blue Colibri pályázatot is hirdet a legalább pilot ügyfelekkel már rendelkező startupok számára. 3 kiválasztott startupnak lehetősége van díjmentesen bemutatkozni a HSUP Innovation Stage-en. Jelentkezési határidő: 2023. április 7.

Jelentkezési form innen érhető el: https://forms.gle/eaZgcHLrQkGmG34h9

Két magyar csapat is dobogón végzett az EIT Jumpstarter program döntőjében

A nemzetközi versenyen a vállalatok ESG-stratégiájának fejlesztését segítő VeridianIQ, illetve a kiterjesztett valóságot használó, navigációs alkalmazást fejlesztő ARport is második helyezést ért  el a kategóriájában. Fotóriportunk az Európai Innovációs és Technológiai Intézet startupversenyéről.

Bővebben

Sírhelygondozó platformot kidolgozó csapat nyert az MCC és a Design Terminal inkubátorprogramjában

Az Ötlet Inkubátor program célja, hogy tehetséges fiatalok számára vállalkozásépítési ismereteket, alapvető gazdasági tájékozottságot, üzleti tudást, gyakorlati tapasztalatot és értékes kapcsolati hálót nyújtson.

Bővebben

Ne lokálisan, hanem regionálisan gondolkodjunk, és tegyük közösen sikeressé Közép-Kelet-Európát – mondja a Puzl CowOrKing vezetője

A Puzl CowOrKing novemberben Budapesten nyitotta meg második közösségi irodaházát. Hogyan jutott el ide a bolgár szolgáltató? Miért pont Budapesten kezdik meg a regionális terjeszkedést, és milyen hatást kívánnak gyakorolni az IT- és startup-ökoszisztémára? Erről kérdeztük Thibaut Taittingert a Puzl CEO-ját.

Bővebben

Amerikai piacra segítené az ÓUVC az ütős sportolókat segítő DinkMate startupot

Az ÓUVC-től kapott 100 millió forintos befektetést a DinkMate csapata a pickleball játékosok fejlődését segítő technológiájának fejlesztésére és márkaépítésre is szeretné felhasználni. A hosszú távú célok között szerepel, hogy a startup a nemzetközi pickleball szövetség hivatalos digitális partnerévé váljon.

Bővebben

Felvásárolta a Quantum Iskolaszövetkezet Balogh Petya HR-cégét

A Quantumra még 2022-ben figyelt fel Balogh Petya a Cápák közöttben, azóta befektetőként és mentorként is segítette a csapatot. Most a Quantum kis halból üzlettárssá válik, a cél pedig létrehozni az ország legversenyképesebb HR-szolgáltatását.

Bővebben

Think regionally, not locally, and make Central and Eastern Europe successful together – says the head of Puzl CowOrKing

In November, Puzl CowOrKing opened its second community office building in Budapest. How did the Bulgarian operator get here? Why start their regional expansion in Budapest and what impact do they want to have on the IT and startup ecosystem? We asked Puzl CEO Thibaut Taitinger about these questions.

Bővebben

A fogyatékkal élőket segítő megoldásokkal nyertek nemzetközi versenyt magyarok

Az EyeRider csapatának győztes applikációja kizárólag a telefonba beépített érzékelőket használja arra, hogy a látássérültek még a nehezebb terepeken is tudjanak tájékozódni. Emellett lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést a 2024. évi CYBATHLON versenyen.

Bővebben