A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.
„Ami szöveges üzenetekkel, megjegyzésekkel és viccelődésekkel kezdődött, az az elszigetelésemre tett, ismétlődő kísérletekké fajult a mentorálás és a támogatás álcája mögé rejtve, hogy [a befektető – a szerk.] segítsen megcsinálni a pitch deckemet, és bemutasson a megfelelő embereknek.
(…) A találkozókat az irodán kívülre időzítette, általában italozással egybekötve, és olyan környezetben, ahol nem azt éreztem, hogy ugyanúgy kezelnek, mint a férfi kollégáimat. Végül mindez fizikai támadásban csúcsosodott ki” – így mesélte el a Siftednek Brooke Andrews, a Rotaro B2B divatáru-kölcsönző platform társalapítója, hogy startupja építése során milyen szexuális zaklatást tapasztalt meg egy, a vállalkozás finanszírozásában nem érintett befektetőtől.
Hangsúlyozta: a fizikai tettlegességet megelőzően egyértelműen közölte a férfival, hogy nem kíván vele közeli testi viszonyba kerülni.
A Safe Raise segítené a nők érdekérvényesítését, és edukálná a kockázati tőkét
Andrews a másokkal folytatott beszélgetései alapján arra jutott: az ő esete túlságosan is általános ahhoz, hogy annyiban hagyja a dolgot.
Ezért indítja el a Safe Raise kezdeményezést, amely biztonságos környezetet kíván teremteni minden vállalkozó számára a tőkebevonás előtt, közben és után.
Ehhez a Rotaro társalapítója először is szeretné feltérképezni, hogy a nőknek milyen élményei vannak a nemi visszaélésekről a befektetői oldaltól, ehhez pedig egy női vállalkozóknak szóló anonim kérdőívet állított össze: reményei szerint az aggregált adatok elemzéséből olyan látképet kapunk, ami önmagában is segíti a nők érdekérvényesítését.
Brooke Andrews, a Rotaro divatáru-kölcsönző startup társalapítója és a Safe Raise platform kezdeményezője. Forrás: Sifted
A Safe Raise továbbá az adatokra építve tervez összeállítani egy VC-knek és angyaloknak szóló oktatási programot is – az ezt elvégző befektetők vállalják a nőknek biztonságos környezet megteremtését.
A cél elsőkörben öt ilyen befektető képzése lesz.
Nem a cancel culture erősítése a cél
Ahogyan Andrews elmondta, a kérdőív célja nem az elkövetők megnevezése, a megszégyenítés vagy a cancel culture erősítése, hanem a minél pontosabb helyzetkép felvázolása. Így a kérdőív feltérképezi a válaszadók véleményét az üzleti és innovációs világban tapasztalt hatalmi dinamikákról, a biztonságról alkotott elképzelésekről, és persze a szexuális visszaélésekről a tőkebevonás során.
A nők például az alábbi tipikus esetekből választhatják ki, hogy ők mit tapasztaltak:
- munkaidő utánra vagy kényelmetlen környezetbe (például bárba, vacsorára, a befektető lakására) szervezett megbeszélés,
- meghívás egy nem kívánt, személyes beszélgetésre, ami irrelevánsak érződött a vállalkozás szempontjából,
- hatalommal vagy befolyással való visszaélés,
- a nő külsejére tett, illetlen megjegyzések, akár szexuális tartalmú üzenetek küldése,
- a határok meghúzása vagy visszautasítás után a befektető ghostol, megtagadja a segítséget, vagy agresszívvá válik,
- zaklatás és fizikai tettlegesség, például nem kívánt kapcsolatfelvételi kísérletek, nyomulás, taperolás, szexuális aktusra való kényszerítés.
Aki szeretné, a saját szavaival is megoszthatja a történetét Andrews-zal.
A Safe Raise kezdeményezője egyébként elég vegyes fogadtatást kapott, amikor a környezetével megosztotta a maga esetét.
„Néhányan egyáltalán nem lepődtek meg, míg mások azt tanácsolták, inkább maradjak csendben, mivel ez hatással lehet arra, hogy mennyire leszek képes bevonni tőkét a jövőben.”
Így nem meglepő, hogy a kérdőív feszegeti azt is, hogy aki nem jelentette a vele történt szexuális visszaélést, miért választotta a hallgatást. Például úgy vélte, hogy:
- nem kapott volna befektetést,
- a hírneve csorbulhatott volna a piacon,
- a vállalkozását vagy az állását veszélyeztette volna,
- annyira normalizálva vannak az ilyen esetek, hogy a környezete nem értette volna, miért kerít ennek ekkora feneket,
- fenyegetéssel, zsarolással, lefizetéssel kényszerítették ki a hallgatását.
A kockázati tőke informális működése is teret enged a nőkkel szembeni visszaéléseknek
Andrews szerint nem túlzás kijelenteni, hogy a kockázati tőke világa melegágya a szexuális visszaéléseknek. Ahogy rávilágított, ennek több oka is van.
Egyrészt van egy eredendő hatalmi különbség a felek, a pozícióban lévő, tőkével rendelkező befektető és a tőkére szoruló alapító között.
Másrészt a rájuk nehezedő forrásszerzési nyomás olyan helyzetek elfogadására ösztönözhetik az alapítókat, amiket kényelmetlennek éreznek, például hogy egy bárban, munkaidőn kívül találkozzanak a befektetővel.
Ezen attitűd megváltoztatását nem könnyíti meg az sem, hogy az alapítók gyakran vérrel-verejtékkel (meg persze a saját vagyonukkal) építik a projektjüket, így nagyon magas annak a tétje, hogy sikerül-e a tőkebevonás.
Harmadrészt pedig a kockázati tőke informális jellege is közrejátszik: ellentétben a szabályozottabb, transzparensebb szektorokkal a kockázati tőke az informális kapcsolatrendszereken és a sokszor átláthatatlan döntéshozatali mechanizmusokon alapul, ahol az alapító tőkeszerzési képessége a kapcsolatrendszer minőségén alapul.
„A társasági események és a zártkörű találkozók elmoshatják a szakmai és a magánélet közötti határokat, és ez nyilvánvalóan teret enged a visszaéléseknek is”
– fejtette ki Andrews.
Tegyük hozzá azt is, hogy a PitchBook 2023-ban Európát vizsgáló jelentésében azt találta, hogy az 50 millió eurónál nagyobb vagyont kezelő társaságokban mindössze 15 százalékot tett ki a női döntéshozók aránya. Nem jobb a helyzet akkor sem, ha az 50 millió eurónál kisebb vagyont kezelő VC-ket nézzük: a női döntéshozók aránya itt már csak 11 százalék volt 2023-ban.
A női angyalokat nézve vegyes a kép: jóval kevesebb lett 2023 végére a női angyal, mint a koronavírus-válság alatt, de még így is többen voltak, mint a pandémia előtt, ráadásul ők 2020 óta tendenciaszerűen egyre nagyobb arányban fektetnek be női alapítók cégeibe. Forrás: A PitchBook elemzése
Arról, hogy mi a megoldás akkor, amikor az ökoszisztéma és a társadalom állít gátakat a női startupperek elé, Timár Gigi, a BGE Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Kiválósági Központjának vezetője fejtette ki a véleményét a Startup Online-on. A Safe Raise honlapját ide, a kérdőívet pedig ide kattintva lehet elérni.
NYITÓKÉP: ChatGPT / Startup Online