Hirdetés

Előnyt jelenthet az autizmus vagy az ADHD, ha vállalkozol

Jobban fognak menni a kreatív feladatok, a marketing, sőt még a networking is, de rengeteg diszkriminációval fogsz találkozni a sikerhez vezető úton – erre világít rá egy brit kutatás, ami az átlagtól eltérő idegrendszerrel működő alapítókat mérte fel.

A másság lehet bélyeg, de járhat előnyökkel is – hogy melyik, szituációnként és megvilágítástól függően változhat. A társadalom körülbelül 15 százalékát kitevő, neurodiverzitással élő emberekkel sincs ez másképp, azaz azokkal, akiknek az idegrendszere a megszokottól eltérően működik. Tipikusan ide sorolható állapot (a teljesség igénye nélkül):

  • a szociális és kommunikációs nehézségeket okozó autizmus,
  • az olvasási diszfunkciót magával hozó diszlexia,
  • a mozgáskoordinációs zavarokat eredményező diszpraxia,
  • vagy a figyelemzavarral járó ADHD.

Hogy ezek mennyire releváns tényezők az üzleti életben, arra mutatott rá a londoni piackutató intézet, a Censuswide friss kutatása, amely 2023 decembere és 2024 januárja között összesen 502 olyan brit vállalkozót kérdezett meg, akik valamilyen neurodiverzív állapottal élnek együtt.

Nézzük is meg az eredményeket!

Ha neurodiverzitással élsz, nagy eséllyel hátrányos megkülönböztetés lesz a részed

Szomorú adat, hogy a megkérdezett brit vállalkozók döntő többsége, 96 százaléka szembesült a neurodiverzitással összefüggő diszkriminációval munkája során – majdnem felük, 48 százalékuk mindig vagy gyakran szenved el hátrányos megkülönböztetést.

Ez sok mindenben ölthet testet, a munkahelyek kirekesztő felvételi gyakorlatától kezdve, az érzékszerveket túlterhelő irodai jelenléten át, egészen a rugalmatlan előmeneteli rendszerig, ami megakadályozza, hogy a neurodiverzitással élő emberek vezető pozíciókba kerüljenek.

Mindezek alapján nem meglepő, hogy a megkérdezettek 78 százaléka kisebb-nagyobb mértékben, de igyekezett eltitkolni állapotát az üzleti életben.

A kutatásban feltett kérdések: Milyen gyakran, ha egyáltalán, szembesül alapítóként a neurodiverzitása miatti diszkriminációval? Mennyire ért egyet vagy nem ért egyet azzal az állítással, hogy „üzleti helyzetekben »elrejtettem« a neurodiverzitásomat?” Forrás: A Censuswide kutatása

A képet árnyalja ugyanakkor, hogy a válaszadók közel kétharmada, 60 százaléka szerint valamekkora mértékben könnyebb lett mostanra sikeressé válni az üzleti életben a neurodiverzitással élő embereknek, mint amikor ők alapítottak céget.

Ahhoz képest, amikor először céget alapított, mennyivel lett könnyebb vagy nehezebb a neurodiverzitással élő emberek számára az üzleti életben való érvényesülés? Forrás: A Censuswide kutatása

Kreatív gondolkodás, marketing, network – ezekben segíthet a neurodiverzitás

A diszkriminációt nagy eséllyel ugyan megkerülni nem lehet, azonban ha egyszer valaki neurodiverzitással élőként vállalkozásba kezd, állapota egyáltalán nem biztos, hogy hátráltatni fogja, épp ellenkezőleg.

A válaszadók több mint kétharmada, 67 százaléka ugyanis egyetértett abban, hogy a neurodiverzitás jobbá, sikeresebbé tette őt az üzleti életben.

Mennyire ért vagy nem ért egyet az alábbi állításokkal? „A neurodiverzitásom jobbá tett az üzleti életben.” Forrás: A Censuswide kutatása

A kutatás arra is rákérdezett, hogy milyen, az üzleti életben előforduló feladatok elvégzését segíti, vagy éppen nehezíti a szokásostól eltérő idegrendszeri működés. Az eredmények szerint a neurodiverzitás leginkább a kreatív gondolkodást segíti:

a megkérdezettek 66 százaléka értékelte úgy, hogy a kreatív gondolkodást megkönnyíti az állapota, és csak 16 százalék szerint akadályozza, míg 18 százalék szerint nincsen érdemi hatása egyiknek a másikra.

A vállalkozás marketingjére vonatkozó kérdés is hasonló eredményeket hozott: a válaszadók 47 százaléka szerint könnyíti meg állapota a marketingfeladatok elvégzését, 27 százalék szerint inkább akadályozza azt, míg 26 százalék szerint nincsen érdemi hatás egyiknek a másikra.

A vállalkozás alapítójaként mit gondol, mennyire könnyíti meg a neurodiverzitása a következőket? Kreatív gondolkodás, a vállalkozás marketingje, kapcsolatiháló-építés, pénzügyek kezelése, tőkeszerzés, a munkavállalók kezelése, bürokratikus ügyek intézése, a feladatra való koncentrálás. Forrás: A Censuswide kutatása

Az egyedüli tevékenység a feladatokra való koncetrálás volt, aminél a megkérdezettek inkább hátrányát érezték a neurodiverzitásnak:

48 százalékuk szerint inkább nehezítette az állapotuk a koncentrációt, 36 százalék szerint könnyítette, és 16 százalék szerint nincs érdemi hatás egyiknek a másikra.

Választás vagy kényszer neurodiverzitással élve vállalkozni?

Habár kétségtelenül van pozitív oldala is annak az üzleti világban, ha valakinek az idegrendszere másképp működik, azért közel sem egyenlő a pálya azokkal, akik nem térnek el az átlagtól.

A megkérdezettek kétharmada, 66 százaléka ugyanis arról számolt be, hogy mielőtt vállalkozásba kezdett, kifejezetten az állapota miatt talált nehezen munkahelyet.

Ezzel szemben csak 16 százalék nem érzett emiatt hátrányt a munkakeresésben, és 18 százalék állt semlegesen a kérdéshez.

Mennyire ért vagy nem ért egyet az alábbi állításokkal? „A saját cégem megalapítása előtt nehezen találtam munkát a neurodiverzitásom miatt.” Forrás: A Censuswide kutatása

Ennek fényében az sem meglepő, hogy hasonló arányban voltak azok, akik számára a cégalapítás nem választás, hanem egzisztenciális kényszer volt, mert máshogyan – alkalmazottként – nem tudták volna megkeresni a napi betevőt.

A válaszadók 64 százaléka kisebb vagy nagyobb részben azt erősítette meg, hogy a saját vállalkozás alapítása volt az egyetlen módja a megélhetésnek,

míg 17 százalék cáfolta ezt az állítást, és 19 százalék állt hozzá semlegesen.

Mennyire ért vagy nem ért egyet az alábbi állításokkal? „A neurodiverzitásom miatt a cégem megalapítása volt az egyetlen módja a megélhetésemnek.” Forrás: A Censuswide kutatása

A Censuswide a kutatását – amit teljes terjedelmében, angolul itt olvasható – azzal zárja, hogy további kutatásokra van szükség a témában, és a vegyes eredmények bátorítást kell jelentsenek arra, hogy pozitív irányba változtassuk meg az üzleti környezetet a neurodiverzitással élők érdekében.

NYITÓKÉP: Mesteréges intelligencia által generált fotó. Forrás: Unreal / Pixexid

500 ezer dolláros pre-seed kört vont be a magyar AI-startup, a Voovo

A befektetők közt olyan nevek találhatók, mint az amerikai Techstars, és a magyar befektetői szcéna ismert szereplői: a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT, a Hild Imréhez köthető Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC), valamint a HunBAN elnöke, Csillag Péter.

Bővebben

Hogyan építs startupot egy tabusított piacon?

Amikor egy társadalmi tabukkal övezett piacon próbálsz a startupoddal érvényesülni, nehezített pályán játszol: az ügyfeleid és a befektőid is bizalmatlanok veled szemben, és még a hatóságok is komoly fejfájást okozhatnak. Hogyan boldogulj ilyen körülmények között? A szexuális segédeszközök piacán sikeres MisteryVibe társalapítója és CEO-ja osztja meg a tippjeit.

Bővebben

Nyolc grafikon a védelmi technológiába áramló kockázatitőke-befektetésekről a NATO-ban és Európában

Hatalmas ugrást tapasztalhatunk a védelmi technológiára szánt kockázati tőkét tekintve: 2018 óta több mint négyszeresére nőtt a kihelyezett tőke mértéke a NATO és szövetségesei körében. A növekedés az európai piacon is megfigyelhető, ami az ide egyre nagyobb arányban befektető USA-beli VC-knek köszönhető. A Dealroom és a Resilience Conference kutatási eredményeit ismertetjük.

Bővebben

A startup-ökoszisztémát körülölelő makrogazdasági folyamatokról tájékozódhatsz október 3-án a JVSZ Makro Konferenciáján

Az esemény fókuszában a versenyképesség fenntarthatósága, a kritikus versenyképességi faktorok és a hazai gazdasági helyzet elemzése áll majd – szóval olyan témák, amik az innovációs és startup-ökoszisztéma tágabb, makrogazdasági környezetét járják körbe.

Bővebben

Startupkeltetőnek sem utolsók az unkorniusok – itt van rá egy példa

A német unikornisok alkalmazottai 2024. első félévben összesen 65 darab új startupot alapítottak: az öt legtöbb startupot adó unikornishoz köthető az összes új startup több mint 64 százaléka, és ezek a startupok 19 iparágat ölelnek fel.

Bővebben

Ne kelljen félnie a női alapítóknak a férfi befektetőktől a tőkebevonás során – ez a célja a Safe Raise kezdeményezésnek

A Safe Raise oldalán a női vállalkozók anonim módon oszthatják meg a nemi visszaélésekről szerzett tapasztalataikat. A kezdeményező Brooke Andrews maga is szenvedett el szexuális zaklatást startupja építése során, és a többi nő esetének összegyűjtésével szeretné segíteni az érdekérvényesítésüket, valamint edukálni a férfi központú kockázati tőkét.

Bővebben

Végleg lehúzza a rolót a Baltikum egyik unikornisvárományosa

Miután a Kevin. nem nyújtotta be pénzügyi beszámolóját, a litván nemzeti bank visszavonta pénzforgalmi intézményi engedélyét, azaz a startup nem nyújthat a továbbiakban pénzügyi szolgáltatást. A balti projekt társalapítója a bátortalan befektetőket okolja a kudarcért, és már be is jelentette új fintech startupjának megalapítását.

Bővebben

Unikornis született a németországi ökoszisztémában – idén először

Az EGYM fitnesz startup friss befektetési körével átlépte az egymilliárd dolláros értékelést, ezzel a 2024-es év első új német unikornisává válva. A startup az egészségügyi szaktudást kombinálja a mesterséges intelligenciával céges ügyfelei számára.

Bővebben