A háborúk ma már nem csak hagyományos fegyverekkel zajlanak, egyre nagyobb szerepet kap a kiberbiztonság és a mesterséges intelligencia is többek között. Éppen ezért a NATO számára egyre fontosabbak a startupok és a startupoknál zajló fejlesztések.
Október végétől két héten át tartott az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének Trident Juncture 18 néven indított hadgyakorlata Norvégiában, amely évtizedekre visszamenőleg a szervezet legnagyobb szabású művelete volt 50 ezer katona és 10 ezer jármű bevonásával. Az akció egy tagállam elleni elképzelt, de valószerű támadásra adott gyors reakció próbája volt, és a NATO saját leírása szerint egyszerre zajlott földön, vízen, levegőben és a kibertérben is – írja a BitPort.
A NATO már a kibertámadásokat is a kollektív védelem hatálya alá eső cselekmények közé sorolja, és elvileg a hibrid fenyegetésekre is felkészül, a digitális biztonsági incidensektől kezdve a politikai vagy gazdasági beavatkozásokon át a dezinformációs kampányokig. A GPS rendszer megzavarása, amire állítólag a mostani hadgyakorlat idején is sor került, éppen arra példa, hogy
a háborúkat már nem csak a hagyományos fegyverekkel vívják.
A NATO Szövetséges Transzformációs Parancsnokságát (ACT) vezető André Lanatavezérezredes a hét elején egy berlini konferencián beszélt róla, hogy a Trident Juncture egyéb céljai mellett két tucatnyi új, diszruptív technológiai projekt demonstrációjt is szolgálta. Az esemény apropója az volt, hogy az ACT már harmadszor szervezett innovációs versenyt, amelynek témája ezúttal a földön vagy levegőben megjelenő pilóta nélküli rendszerek (drónrajok) hatékony legyűrése volt.
A versenyen 10 startup és kisebb cég vett részt, különböző ötleteket mutatva be a kijelölt probléma megoldásra. A győztes a belga ALX Systems lett, amely civil felhasználású megfigyelő drónok építésére szakosodott. A cég vezetője szerint a NATO innovációs kezdeményezései felgyorsíthatják azokat a döntési folyamatokat, amelyek a katonai célú beszerzések esetében sokszor nehézkesek, és rengeteg erőforrását felemésztik az ALX-hez hasonló kisebb vállalkozásoknak.
Az eseményen kiderült, hogy a NATO az olyan területeken zajló fejlesztésekre koncentrál, mint amiylen a mesterséges intelligencia, a kvantum számítástechnika, a big data vagy a hipersebesség. Emiatt a hagyományos fegyveripari cégek mellett a NATO szempontjából is egyre fontosabbak a startupok és a startupoknál zajló fejlesztések, mivel a vetélytársak az ilyen technológiákhoz való gyors és egyszerű hozzáféréssel egyre csökkentik lemaradásukat a katonai szövetséggel szemben.
Bővebben: BitPort