Hirdetés

Több ezer hátrányos helyzetű ember juthat új munkahelyhez

Annak ellenére, hogy a társadalmi vállalkozások szektora Magyarországon rövid múlttal rendelkezik, mégis igen sokszínű ez a vállalkozási kör. Most kiemelt támogatási lehetőségben részesülnek, hogy minél több hátrányos helyzetű embernek teremthessenek munkahelyet.

Idén tavasszal és nyáron több fontos mérföldkőhöz érkeznek a társadalmi vállalkozások megerősítését célzó Európai Uniós programok, amelyek révén a jelenlegi EU-s és hazai támogatási ciklusban soha nem látott forráshoz és egyben tudáshoz is juthatnak a magyarországi Társadalmi vállalkozások. A 2021-ig tartó EU-s finanszírozási ciklusban a társadalmi vállalkozások fejlődését pályázatokon keresztül összesen 21 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás és további 10 milliárd Ft visszatérítendő hitel szolgálja a gazdaságfejlesztési programok között.

A társadalmi vállalkozások megerősítését Magyarországon az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Pénzügyminisztérium háttérintézményei, az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft és az OFA Nonprofit Kft által működtetett PiacTárs kiemelt projekt biztosítja. A projekt keretében a támogatási összeg minél hatékonyabb felhasználása érdekében egy nemzetközi összevetésben is példamutatóan sikeres előminősítési és támogatási program került kidolgozásra Magyarországon, mondta Dr Bárdos Krisztina, az IFKA ügyvezető igazgatója. Az előminősítési folyamat június végén lezárul, addig azonban nyitott és várja a társadalmi vállalkozások jelentkezését, tette hozzá.

A projekt segítségével a hazai társadalmi vállalkozások szakmai szolgáltatások széles körét vehetik igénybe annak érdekében, hogy fejlődjenek üzleti készségeik, erősödjön a piaci pozíciójuk és akár a nemzetközi piacokon is sikeresek lehessenek. A programok célja, hogy a társadalmi vállalkozások eredményesen tudjanak részt venni akár az állami, akár a piaci szereplőkkel való együttműködésben és képesek legyenek az állami és EU-s támogatások mellett, illetve egyre inkább azok helyett piaci bevételekre is szert tenni és ezáltal fenntarthatóan finanszírozni a tevékenységüket.

A PiacTárs projekt keretében a 2016. augusztusi indulás óta több mint 500 nonprofit és civil szervezet, valamint szociális szövetkezet vett részt tanácsadásokon. Eddig több mint 1000 fejlesztési tervet értékeltek és 472 fejlesztési tervhez adtak ki minősítést. Ezen tervek támogatási összértéke meghaladja a 21 milliárd forintot, több ezer hátrányos helyzetű ember számára biztosítva új munkahelyet.

Annak ellenére, hogy a társadalmi vállalkozások szektora Magyarországon rövid múlttal rendelkezik, mégis igen sokszínű ez a vállalkozási kör. A társadalmi vállalkozások ökoszisztémája növekszik, a fontosabb szereplők sok esetben egymással kooperálva dolgoznak a szektor és ezáltal az ország, illetve a régió fejlesztésén.

A hazai társadalmi vállalkozások olyan nonprofit vállalkozások, amelyek sok esetben nemzet stratégiailag is fontos célok érdekében tevékenykednek: hátrányos helyzetűeket, megváltozott munkaképességűek foglalkoztatnak, inaktív személyeket vezetnek be a munkaerőpiacra, részt vésznek a szociális ellátásban, vagy egyéb társadalmilag fontos célokért dolgoznak.

A programok keretében olyan, Uniós szinten is a legjobb gyakorlatok közé sorolt társadalmi vállalkozások kaptak támogatást, mint a Matyó Design. A vállalkozás legfőbb célja, hogy a magyar népművészeti kultúra egy kétszáz éves szeletét modern, a mindennapokban hordható ruházatokon jelenítsék meg, illetve, hogy a matyó kultúrát életben tartsák. Fel szeretnék lendíteni Matyóföld gazdaságát, hidat építeni generációk között, és felhívni a figyelmet a felelős vásárlásra. Mindezek érdekében öt éve folyamatosan bővítik vállalkozásukat, alapanyagaikat Tardon és környékén szerezik be, illetve munkát adunk a helyi asszonyoknak.

A jelenlegi EU-s finanszírozási ciklusban az IFKA az Unió INTERREG programjainak keretében összesen öt nemzetközi projektet valósít meg. Ezek célja a társadalmi vállalkozások, megerősítése, a fenntarthatóság növelése, valamint pénzügyi szereplők és eszközök bevonásával a nemzetközi piacokra való kilépés támogatása – mindezzel támogatva a társadalmi vállalkozások növekedését, elősegítve a gazdasági kapcsolatok kiépítését az üzleti és állami szektorral.

2019-ben két nemzetközi projekt első fázisa zárul le. Ezek a SOCIAL SEEDS projekt, amelynek keretében egy szakpolitikai diagnosztikai rendszer épül ki a regionális és nemzeti társadalmi vállalkozásfejlesztési törekvések és ökoszisztéma egészének támogatására. A RaiSe projekt pedig a társadalmi vállalkozások fenntarthatóságának fejlesztését és nemzetközi piacra jutásukat segíti elő. A két projekt fenntartási időszakában, 2021 közepéig, a hazai társadalmi vállalkozás szektor erősítéséhez járul hozzá akcióterveinek megfelelően.

Kiemelten fontos projekt, az IFKA vezetésével zajló SENSES, amelynek fókuszában a Duna-régió szociális vállalkozás stratégiájának kidolgozása áll – ezzel is támogatva a döntéshozókat a szociális vállalkozások szektorának növekedésében.

Valamennyi projekt kiemelt célja, hogy a hazai támogatáspolitika és stratégia tervezés számára jó gyakorlatok bemutatása mellett javaslatokat fogalmazzon meg, illetve a hazai eredményeket nemzetközi szinten láthatóvá tegye, és elősegítse a szektorok közötti párbeszédet – biztosítva, hogy Magyarországon erős társadalmi vállalkozások jöjjenek létre.

Vinnai Balázs: Pár év múlva lehet, már nem én, hanem egy AI hasonmásom fogja megnyitni a SMART Konferenciát

A SMART Konferenciát szervező IVSZ elnöke, Vinnai Balázs szerint a mesterséges intelligencia elterjedése azt az érzetet kelti az emberekben, mintha nem kéne a digitális alaptudás az AI használatához. Aki azonban igazán hatékony és termelékeny akar lenni, annak pont erre az alaptudásra kell támaszkodnia. Interjúnk a SMART Konferenciáról.

Bővebben

Azért bízzanak bennünk a startupok, mert a BMW is bízik bennünk! – mondja az Econ Engineering ügyvezető igazgatója

A Technocatalyst programban a startupok az Econ Engineering segítségével olyan hatékonysággal fejleszthetik prototípusukat virtuálisan, ami offline módon lehetetlen lenne. A költségeket vagy a program másik stratégiai partnere állja, vagy az Econ száll be a projektbe equity alapon. Az Econ szerint a nagyvállalatok töretlen bizalma mutatja, hogy megbízható szolgáltatója lesznek a startup-ökoszisztémának is. Összefoglaltuk az Econ

Bővebben

Miért éri meg virtuálisan prototípust készíteni a startupoknak, és hogyan zajlik ez egyáltalán?

Az innovációs projekteknek szóló Technocatalyst programban az Econ Engineering elérhetővé teszi a mérnöki szimulációk világát a startupoknak is. Hogyan tudja egy startup az Econnal virtuálisan megterveztetni a prototípusát? Mennyire szoros az együttműködés, mekkorák a költségek, és miért bízzon meg a startup az eddig ipari nagyvállalatoknak szolgáltató cégben? Kiglics Gábort, az Econ ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Bővebben

Gazdaságos 3D nyomtatógép és hisztikezelő gyereknevelési rendszer is nyert az első VOSZ Smart startupversenyen

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége azzal a céllal hozta létre a versenyt, hogy felkutassa az élet különböző területein születő innovációkat, és segítse ismertségük növelését. A fődíjat a 3D nyomtatást megkönnyítő ReFilamer hozta el.

Bővebben

Az ember bármikor beavatkozhat a mesterséges intelligencia működésébe – erre ad garanciát az Unió AI szabályozása

Komoly nyomon követési és naplózási rendszert kell annak kiépítenie, aki bizonyos területeken mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert szeretne forgalmazni az EU-ban.  Az új uniós rendelet, az AI Act ezt azért is írja elő, hogy bármikor közbe tudjon lépni az ember az AI működésébe, ha szükséges. Összefoglaltuk a Pokó Diána mesterséges intelligencia és technológiai szakjogásszal készült interjúnkat.

Bővebben

Ha az EU nem szabályozná a mesterséges intelligenciát, könnyen elharapózhatna a félelem, és megfojtanánk az innovációt

Márciusban fogadta el az Európai Parlament a világ első átfogó mesterségesintelligencia-szabályozását. Miért volt szükség az ún. AI Act-re? Tartanunk kell-e a robotok lázadásától, vagy attól, hogy a kormány AI-eszközökkel követi a mindennapjainkat? Mit fog érzékelni a felhasználó, és mennyi időbe telhet, mire a jog utoléri a gyorsan fejlődő technológiát? Interjúnk dr. Pokó Diána mesterséges intelligencia

Bővebben

Mi az: 42, és nem az élet értelme?

Az európai startup-ökoszisztéma az idei első negyedévben 42 darab, egymillió dollárt meghaladó befektéssel büszkélkedhet. 2022 második negyedéve óta nem volt ilyen magas ez a szám, és már 2024 első három hónapjában majdnem fele annyi úgynevezett megaround történt Európában, mint tavaly összesen.

Bővebben

Hozz egy jó ötletet egy elhagyott terület újrahasznosítására, és nyerj hárommillió forintot!

A CheckINN Revitalizátor ötletpályázat célja, hogy a befektetők helyett a felsőoktatásban tanuló diákok álmodják meg, hogy a funkcióját vesztett, elhanyagolt épületek, területek hogyan teremthetnének újra értéket, új külsővel és turisztikai jelentőséggel is felruházva őket.

Bővebben

Virtuális prototipizálást, szervezetfejlesztést és inkubációt is ad a projektednek a Technocatalyst program

A Technocatalyst olyan projektek jelentkezését várja, amelyek lelassultak vagy elakadtak, de a következő szintre szeretnének lépni, legyen szó a termék vagy szolgáltatás fejlesztéséről, piacra viteléről vagy a szükséges pénzügyi támogatás megszerzéséről. A program három szereplő különböző szolgáltatási portfólióját hozza tető alá, így a résztvevők ott kapnak segítséget, ahol a leginkább szükségük van rá.

Bővebben
Ez a weboldal is sütiket használ!
Sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. Ezen kívül média-, hirdető- és elemző partnereinkkel megosztjuk a weboldal használatodra vonatkozó adatokat, akik kombinálhatják más olyan adatokkal, amelyeket más, általuk használt szolgáltatásokkal együtt adtál meg. A weboldalon megtekintheted a sütik használatának részletes leírását.
Rendben
Szükséges
Beállítások
Statisztika
Marketing
Később módosíthatod a beállításaidat
Cookie beállítások